Mali by sme prevziať niektoré praktiky štúrovcov

Jaruj Kazok
12.03.2012 2 955 internet

Počas výstupov na Devín, mladí štúrovci si dávali ku svojim menám aj slovanské mená, napríklad: Jozef Miloslav Hurban, Michal Miroslav Hodža, Ľudovít Velislav Štúr a podobne. Hoci tieto predtým na Slovensku neboli známe, viaceré sa neskôr v slovenských kalendároch udomácnili a rodičia krstili takýmito menami svojich synov.

Napríklad mená Miroslav, Miloslav, Bohuslav sú dnes bežné na Slovensku. Česi na druhej strane krstia svojich synov menom Václav. A tak ak nejaký Čech s týmto menom zožne vo svete úspech v športe, vede, či umení, v podvedomí to napája Čechov na ich dávnu históriu a kráľa Václava. Maďari zase často krstia svoje deti menami Arpád, či dokonca aj Attila.

U nás na Slovensku sa dosť často vyskytujú mena Rastislav, menej často už Mojmír, či Svätopluk, ale už vôbec nie mena Pribina, či Koceľ. Povedzme, keby niekto pokrstil svojho syna menom Pribina a tento povedzme Pribina Dvorský, by slávil veľké úspechy vo svetovom tenise, malo by to pozitívny dopad na náš vzťah ku vlastným dejinám.

Alebo, keby niekto pokrstil svojho syna menom Koceľ a povedzme, že ten Koceľ Slivka, by mal svetové úspechy v umení, malo by to rovnako dobre podvedomé napojenie na naše dejiny. Ak by sa mená Koceľ a Pribina stali na Slovensku tak rozšírené ako Miroslav a Miloslav, alebo ako Václav v Česku a Arpád v Maďarsku, myslím si že, by to pozdvihlo národné povedomie Slovákov, viac než si to možno teraz uvedomujeme.