Pochod nezávislosti vo Varšave

Marek Rusyniak
27.11.2011 12 552 SHO

V piatok 11. novembra sa vo Varšave uskutočnili oslavy Dňa nezávislosti Poľska. Tento dátum sa viaže k 11. novembru 1673 kedy zaútočili pri Chocimieme, na území dnešnej Ukrajiny, jednotky poľsko-litovskej koalície pod velením Jana Sobieskeho na tureckú okupačnú armádu.

Sobieskemu víťazstvo v bitke umožnilo zasadnúť o rok neskôr na poľsko-litovský trón. Bitku pri Chocimieme vnímajú Poliaci ako národnú odvetu za Bučačskú mierovú zmluvu uzavretú medzi Osmanskou ríšou a poľsko-litovským štátom z 18. októbra 1672.

Poľský Sejm však tento mier neprijal úplne, pretože na základe tejto dohody sa Poľsko malo zriecť Podolia a platiť tureckému sultánovi daň. Neskôr práve v tento, pre Poliakov významný deň, zriadil poľský štátnik Józef Klemens Piłsudski v roku 1918 nezávislú poľskú armádu, ako znak obnovenia poľskej suverenity.

Oficiálnou časťou týchto osláv bolo kladenie vencov k hrobu neznámeho vojaka a následne oslavy pokračovali prehliadkou pešieho a jazdeckého vojska v slávnostných a historických uniformách.

Ďalšou súčasťou tohto dňa bol Pochod nezávislosti organizovaný spoločne niekoľkými združeniami a organizáciami. Akcia mala tento rok hojnú účasť a podľa rôznych odhadov sa na nej zúčastnilo až 90-tisíc ľudí.

V samotnom zástupe by sme mohli nájsť zástupcov skoro všetkých skupín poľskej spoločnosti, od rodín s deťmi, mládežnícke skupiny cez ľudí strednej generácie a končiac dôchodcami. Pochod pokojne prešiel od Námestia Konštitúcie až k soche tvorcu modernej poľskej štátnosti Romana Dmowského.

Na podujatí sa objavili okrem bielo-červených poľských zástav aj slovenské, srbské a chorvátske vlajky. A my zo Slovenského Hnutia Obrody spolu s Obózom Welikiej Polski sme boli pri tom.