Poznám len jedny Vianoce - naše slovenské!

Kliment Uhrecký
26.12.2011 5 082 Internet

Slovenské Vianoce - svetlo vianočného stromčeka, štedrovečerná atmosféra, vôňa kapustnice a tradičného kapra, hlahol kostolných zvonov, ktoré zvolávajú veriacich na polnočnú svätú omšu. To je tradícia - to sú typické atribúty našich slovenských Vianoc!

Náš advent je časom pokoja a duchovnej prípravy na Vianoce. Adventné obdobie bolo spojené s kalendárovým cyklom ľudovej slovesnosti, ktoré bolo plné tradícií a ľudových zvykov, ktoré boli synkretizmom slovanského a kresťanského na našom území.

Od sviatku svätej Kataríny až do hviezdneho večera (vianočnej vigílie), mal každý deň svoju duchovnú moc. Adventné rána boli spojené so slávením rorátnych svätých omší, ktoré mali silný emocionálny efekt. Miesto toho nastúpil zhon, nákupná horúčka a prejedanie sa. Ľudia kupujú všetko, aj to čo nepotrebujú. Obchodníci zámerne nadsadia už aj tak vysoké ceny a tešia sa z nekresťanských príjmov a zárobkov. Mnoho potravín, ktoré ľudia bezhlavo nakúpia skončí aj tak po sviatkoch v kontajneroch. Neuveriteľné plytvanie financiami, potravinami, ľudským časom.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Slovenské Vianoce vs. Santa Claus a Coca-Cola

------------------------------------------------------------------------

Z preplnených stolov zvykneme skonzumovať iba malú časť. Pečivo a koláče zaschnú, kapustnica sa pokazí a šalát už o pár dní zapácha. Predražené darčeky skončia v skrini a tie nevypredané vo výpredajoch zlacnejú. A k tomu tá odporná kreatúra pod názvom Santa Klaus. Cudzorodý prvok z USA, ktorý sa ako rakovina šíri po celom svete. Otravuje nás už od októbra a stáva sa nevkusnou časťou vianočnej výzdoby. Dokonca navštevuje naše deti v škôlkach a v školách, kde si neoprávnene prisvojil meno sv. Mikuláša. Strácame svoju identitu. Za svoje tradície sa mnohí hanbia, ale na druhej strane nekriticky preberajú atribúty amerických Vianoc.

Prežime tieto sviatky v duchu našich tradícií. Veďme k tomu aj naše deti. Zbavme sa zlozvyku nadmerného konzumu a pripravme sa na oslavu vianočných sviatkov hlavne duchovne. Pretože poznám len jedny Vianoce - naše slovenské! Sú to naše Vianoce, Vianoce nášho detstva.

Blog Pohraničník, zareagoval na inváziu Santa Clausov zo Západu svojsky a vtipne. (www.pohranicnik.blogspot.sk)  

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

TIP NA KNIHU

Ľudovít Štúr: Slovanstvo a svet budúcnosti. Knihu si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782. DARČEK: Ku každej knižke vám pribalíme odznak rusko-slovenského priateľstva. Cena knihy je 17,49 eur + poštovné.

Viac informácií o knihe nájdete TU.

-------------------------------------------------------------------------- TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.