SHO: Pomáhať zdravotne znevýhodneným má byť cieľom, a nie prostriedkom

Michal Šindolár
27.09.2018 4 576 achív

„Verejná ochrankyňa práv v spolupráci s komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím podáva návrh na Ústavný súd SR pre diskriminačné podmienky získania príspevkov na osobnú asistenciu či motorové vozidlo pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.“ Takto znie podtitul na informačnej webovej stránke komisariátu pre zdravotne znevýhodnených občanov. Myšlienka je to vskutku krásna, avšak ako býva zvykom za každou podobnou ušľachtilou ideou musí byť aj nejaké „ale“.

Juraj KadassyO čo presne v tomto prípade týmto dvom dámam ide? Spresníme. Na verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú sa obrátila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská s podnetmi, v ktorých upozornila na obmedzujúce podmienky získania príspevkov na osobnú asistenciu alebo motorové vozidlo. Komisárka poukázala na problematický vekový limit, ktorý musí byť na udelenie peňažného príspevku splnený. V súčasnosti možno podľa zákona poskytnúť príspevok na osobnú asistenciu „najskôr od 6. roku veku do dovŕšenia 65. roku veku“.

Spýtali sme sa zdravotne znevýhodneného občana, momentálne s trvalým pobytom v Rakúsku, čo si myslí o podnetoch verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej. Juraj Kadassy má totiž skúsenosti so sociálnou podporou pre zdravotne znevýhodnených na Slovensku, ale aj v Rakúsku. Je riadne zamestnaný, napriek hendikepu.

 

Juraj, čo si myslíte o tomto podanom návrhu na Ústavný súd SR?

Priznám sa, že mi tento návrh príde ako neuveriteľný vtip na adresu zdravotne znevýhodnených občanov, ale aj voči zdravým ľuďom, ktorí budú musieť opäť dávať viac.

Je to vtip voči ľuďom, pre ktorých sa nič nezmení a iba sa snažia napriek sociálnym bariéram na Slovensku viac živoriť ako prežívať. Bohužiaľ si nemôžem myslieť nič iné, len to, že niektoré úrady evidentne vykazujú málo produktívnej práce a keďže sa začne zvolebnievať, niekto potrebuje ponaháňať hlasy, kde sa dá.

Takže si myslím, že tento krok je iba predvolebné nadviazanie na „prezentáciu“ Róberta Fica k návrhu ústavného zákona o dôchodkoch (zo dňa 4. 5. 2018).

 

Čo sú to sociálne bariéry podľa vás?

Pod sociálnou bariérou myslím elementárnu slušnosť voči každému občanovi. Nielen voči tomu, kto je zdravotne znevýhodnený. Na Slovensku je pre mnoho zdravotne znevýhodnených (ZZ) občanov ťažké nájsť si prácu. Akúkoľvek, nehovorím teraz o práci, alebo remesle, ktorému sa takýto občan vyučí. Ja sám som po ukončení školy netušil, ako a akým spôsobom sa vôbec uživím. Je veľmi ťažké prispôsobiť sa a udržiavať tempo so zdravotne alebo fyzicky zdatnejšou konkurenciou. Sociálne bariéry sú v skutočnosti ako pracovné návyky ZZ občanov, ich výkon v zamestnaní, komplex menejcennosti, či sa dokáže zaradiť do kolektívu, možno aj fyzické, či psychické problémy, tak aj strach zamestnávateľa, či sa nebude musieť starať o takéhoto zamestnanca, či je vôbec spoľahlivý, či ho takýto ZZ občan nakoniec neudá za diskrimináciu a podobne.

 

Čiže na Slovensku je to vlastne niečo ako začarovaný kruh...

Presne tak. Ťažko vás niekto príjme do svojej firmy, keďže nemá potuchy, čo od vás môže očakávať. Poznám veľmi málo priebojných ZZ občanov. Mnohí sa uplatniť nevedia, napriek ich dobrému vzdelaniu alebo zručnosti. Ak vám, ako ZZ občanovi nevýjdu tri pohovory, a nemáte viac guráže alebo niekoho, kto stojí za vami, vzdáte to a uzavriete sa doma aj so svojím invalidným dôchodkom cca 350 eur mesačne.

 

V čom je teda problém, čo sa týka návrhu komisárky Stavrovskej a ochrankyne práv Patakyovej?

Asi pred dvoma rokmi som mal tú česť stretnúť sa s pani komisárkou pre ZZ občanov a nedozvedel som sa od nej nič, okrem toho, že potrebujú peniaze, peniaze, peniaze.

Úprimne? Celý tento komisariát je v mojich očiach veľmi podozrivý kšeft. Je to môj názor.

Ponúkal som im spoluprácu bez akejkoľvek finančnej podpory, teda zadarmo. Skutočne som mal záujem zlepšiť podmienky ZZ občanov na Slovensku.

 

Ako to dopadlo?

Nepotrebovali moju pomoc, údajne pomáhajú dosť. Takýto ľudia potrebujú iba peniaze. Viete, nemôžete očakávať, že vám, ako človeku, ktorý môže byť z minúty na minútu plne invalidný alebo v lepšom prípade čiastočne invalidný, pomôže úradník, ktorý žije zo štátneho príspevku, navyše, ak je tento úradník zdravý.

Na komisariáte pre ZZ občanov v čase, keď som bol u nich na spomínanej „návšteve“ nepracoval žiaden ZZ občan. Iba kopa zdravých právnikov. Čo očakávate od ľudí, ktorým vyhovuje súčasný stav na Slovensku?

Takýto človek sa vám nakoniec iba zatajuje a prestane vám dvíhať telefón.

 

Vráťme sa ale k tomu návrhu. Čo je v ňom zlé? Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová totiž skonštatovala: „Rozlišovaním na základe veku dochádza k situácii, kedy je osobám so zdravotným postihnutím nad 65 a pod 6 rokov bez akéhokoľvek legitímneho dôvodu odopretý nevyhnutný a adekvátny sociálny príspevok na osobnú asistenciu alebo na kúpu motorového vozidla.“

Na Slovensku sa nikdy nepristupovalo k ZZ občanom individuálne a v tomto vidím problém. Formou tabuliek sa jednoducho schvaľujú dôchodky a to isté to platí aj pre príspevky na asistenciu, či príspevok na motorové vozidlo.

Ja sám som chcel na Slovensku využiť príspevok na kúpu motorového vozidla. Zákon je postavený tak, že nárok na príspevok na kúpu auta dostanete pod podmienkou, že ho budete využívať na cestu do práce. Avšak vám ho okamžite vezmú alebo vám ho jednoducho nepriznajú, lebo chodíte do práce a tak si na auto môžete zarobiť aj sám. Na Slovensku bohužiaľ ako ZZ nemáte nárok na žiadne pomôcky alebo prostriedky, ktoré vám môžu v živote pomôcť, pokiaľ nie ste úplným chudákom. Akonáhle sa z vás stane živnostník, podnikateľ, alebo lepšie zarábajúci, nik vám vaše zdravotné problémy neuverí.

Čo sa týka odopierania príspevkov ľuďom pod 6 rokov alebo nad 65 rokov, musíme si dať ruku na srdce a spýtať sa, kto v skutočnosti ťaží z takéhoto príspevku? Rodič dieťaťa pod 6 rokov, alebo syn otca nad 65 rokov. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja za týmito nepremyslenými ťahmi na zdravotne znevýhodnené osoby vidím iba predvolebné sľuby, z ktorých nakoniec nebudú mať ZZ občania vôbec nič.

Rovnako absurdá novelizácia v podobe, akú si chce uplatniť ochrankyňa práv je osobná asistencia. Zvlášť v období, kedy odchádzajú z domova, od rodín zdravotné sestry, aby si ako osobné asistentky zarábali a živili svoje rodiny na Slovensku. Naozaj mi príde podivný tento „strategický krok“ a pýtam sa, kto bude na Slovensku túto osobnú asistenciu robiť a aké peniaze? Zároveň sa pýtam, či sa bude učiť slovensky osobný asistent z Rumunska, alebo sa bude musieť naučiť rumunsky ZZ občanov nad 65 rokov?

 

Citujeme pani Patakyovú: „Zhodnotila som, že sa vôbec nezohľadňuje, že práve z dôvodu ich vyššieho veku by mala byť takýmto ľuďom za účelom ich integrácie do spoločnosti poskytovaná ešte vyššia a nie nižšia miera pomoci,“ povedala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Integrácia ZZ občanov je na Slovensku absolútne podobná integrácii Rómov. Je aktuálna vždy v čase predvolebných kampaní, alebo v čase, keď vláda potrebuje upokojiť verejnú mienku. Predstavte si, že prídete s nápadom ako integrovať ZZ občanov alebo Rómov do spoločnosti. Nik vás počúvať nebude, pretože z toho nikto nič nemá. Zvlášť si neviem predstaviť integráciu 65 ročného ZZ človeka, ktorý je frustrovaný tým, že mu za celý čas jeho invalidity nepomohol a odrazu im chce každý pomáhať, lebo je to moderné.

 

Čo navrhujete? Ako by ste vedeli poradiť? Čo si myslíte, že môže pomôcť ZZ občanom na Slovensku?

Veľmi rád by som chcel niekoľko „zlepšovákov“ na Slovensku realizoval, pretože viem, čím si ZZ občania dokážu prejsť.

Neprezradím zatiaľ nič konkrétne, pretože pokrytci na teplých miestach vedia kradnúť aj nápady. Ale môžem vás ubezpečiť, že budem spolupracovať so Slovenským Hnutím Obrody, ktorému poskytnem moje nápady a podnety, pretože som presvedčený, že SHO je na slovenskej spoločenskej scéne jedným z mála serióznych a dôveryhodných hnutí. 

Juraj, ďakujeme za rozhovor. O konkrétnych návrhoch, ako riešiť situáciu ZZ občanov na Slovensku, vás budeme postupne informovať aj na našej stránke.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Tričko si môžete objednať na čísle 0908 800 782.