Róbert Švec: Pred 170 rokmi vznikla SNR. Odkaz tých pamätných dní je aktuálny aj dnes

Róbert Švec
17.09.2018 3 843 achív

Tieto dni si pripomíname 170. výročie vzniku Slovenskej národnej rady (SNR). Dňa 16. septembra 1848 sa vo Viedni zišli slovenskí vlastenci na čele so Štúrom, Hurbanom a Hodžom, aby ustanovili SNR ako vrcholný orgán Slovákov v boji za naše národné práva.

Členovia Slovenského Hnutia Obrody pri pamätníku Ľudovíta Štúra v Nitre.

Vznik Slovenskej národnej rady sa zlatými písmenami zapísal do slovenských dejín, pretože Slováci sa týmto krokom prihlásili sebavedome a hrdo k svojim národným právam a vystúpili po dlhých stáročiach opäť na javisko dejín ako odhodlaný národ.
 

O niekoľko dní neskôr, 19. septembra 1848, počas ľudového zhromaždenia v Myjave, Ľudovít Štúr v mene Slovenskej národnej rady vypovedal poslušnosť uhorskej vláde a jej miestnym vrchnostiam a vyzval slovenský ľud na celonárodné povstanie proti Maďarom. Celá vtedajšia uvedomelá generácia slovenského národa na čele so Štúrom, Hurbanom a Hodžom obstála v dejinnej skúške. Obstála, pretože v dobe, kedy pero nestačilo, chopili sa zbrane, aby sa mečom rozhodlo, či ešte „tyran Maďar“ bude vládnuť nad Slovákmi, alebo Slováci budú bojovať o svoje sväté práva. Bez Slovenského povstania v meruôsmych rokoch by dnes slovenský národ neexistoval.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si: Ľudovít Štúr: Slováci, bojujte za slobodu a nezávislosť

-------------------------------------------------------------------------

Udalosti tých dní nám zanechali dôležitý odkaz, ktorý je aktuálny aj pre dnešok. V meruôsmych rokoch sa časť Slovákov spoliehala na pomoc Viedne, boli aj takí, ktorí si mysleli, že nám pomôže Budapešť a nakoniec sme zistili, že nás oklamala Viedeň a aj Budapešť. A v tom je odkaz aj pre dnešné dni. Nemôžeme sa ako národ spoliehať na Brusel, nemôžeme sa ako národ spoliehať ani na Moskvu. Ako národ sa musíme vždy, v prvom rade spoliehať iba na vlastné sily, na našu vôľu a odhodlanie bojovať za naše práva. A keď to bude nevyhnutné, bojovať za naše práva aj so zbraňou v ruke, presne tak, ako bojovali štúrovci.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Tričko si môžete objednať na čísle 0908 800 782.