Hrdinovia Malej vojny. Ďakujeme

Juraj Chromčo
04.05.2018 3 237 Juraj Chromčo

V sobotu 28. apríla sme si uctili pamiatku Slovákov, ktorí počas Malej vojny obetovali svoje životy, aby sme my dnes mohli žiť. Bez zbytočných rečí, bez dlhého rozmýšľania, nehľadiac na to, čo môžu stratiť sa postavili za Slovensko.

Písal sa rok 1939. V marci, pár dní po vyhlásení Slovenského štátu, bola naša vlasť napadnutá Maďarskom. Statoční Slováci bojujúci v Malej vojne odrazili zákerný útok nášho južného suseda a ubránili Slovensko. Bojovali a zvíťazili. Dnes, si volení "zástupcovia ľudu" na nich nespomenú, nepoložia veniec ani kyticu kvetov na ich hroby, nezapália sviečku.

My sme tak urobili. Urobili sme tak z neskonalej úcty a obrovského rešpektu k ich obetiam. Nepremárnime príležitosť a tak ako kedysi oni, aj MY DNES PEVNE STOJÍME ZA SLOVENSKOM.

Štefan Butka, Mikuláš Klanica, Ján Svetlík, Štefan Devan, Anton Slodička, Gustav Pažický, Ferdinand Švento – ČESŤ VAŠEJ PAMIATKE!

Dobrovoľník Mikuláš Klanica (30.3.1913 - 24.3.1939), príslušník Hlinkovej gardy, účastník protiútoku piatich obrnených vozidiel v boji o Nižnú Rybnicu 24.3.1939. Jeho vozidlo bolo zasiahnuté protitankovým kanónom. Pri zásahu bol ťažko zranený na ľavej nohe, čo mu však nezabránilo v tom, aby v obrane svojej vlasti pokračoval. Podarilo sa mu opustiť obrnené vozidlo, odmontovať guľomet a pokračoval v streľbe na postupujúcu maďarskú pechotu.

Padol v sústredenej paľbe ako jeden z hrdinov Malej vojny. Pochovaný bol s poctami v rodných Sliepkovciach, v okrese Michalovce.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: Malá vojna – zápas o existenciu Slovenska

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.