Zápas o americkú identitu. Novodobá vojna Severu proti Juhu

Ladislav Kováčik
07.12.2017 10 460

V priebehu kampane pred americkými prezidentskými voľbami aj po nich sa svet prostredníctvom médií stal svedkom toho, ako sa USA veľmi dramaticky rozdelili na dva tábory. A bolo by veľmi zjednodušené a vlastne vyslovene nesprávne vidieť toto rozdelenie na línii republikáni – demokrati.

To, čo sa v Amerike deje, možno smelo označiť za akúsi ľavicovo-liberálnu kultúrnu revolúciu, pričom hlavnou premisou sú tu práva menšín.

Takto je predsa politika USA rozdelená od nepamäti, ale keď si spomenieme na predošlú kampaň, kde proti sebe stáli prezidentskí kandidáti Obama a Romney, bola oproti súboju Clintonová – Trump úplne čajová a nezaujímavá.

Nemusíme teraz hovoriť o všetkých podstatných dôsledkoch posledných prezidentských volieb v USA na samotných Američanov, ale za dosť kľúčovú treba považovať aj tému rúcania pamätníkov pripomínajúcich obdobie, kedy časť dnešných štátov USA bola združená v Konfederácii.

Hoci konflikt Severu a Juhu sa konal v 60. rokoch 19. storočia, čo je už teda dobrých jeden a pol storočia, dodnes má dosah na to, čo možno nazvať „južanskou“ identitou.

Jej súčasťou je aj úcta k osobnostiam spojeným s Konfederáciou, ako boli napríklad prezident Jefferson Davis, ale najmä generál Robert E. Lee. Ich pamätníky sú teraz strhávané, pričom nejde len o individuálne výčiny výtržníkov, ale napríklad aj o rozhodnutie rektora Texaskej univerzity odstrániť takéto monumenty z areálu školy. (A nezabudnime tiež na odstraňovanie používania konfederačnej vlajky.) Argumentuje sa jednoducho – Lee a Davis boli spojení s otrokárstvom a teda s rasizmom proti černošským obyvateľom a navyše sa dnes pri ich sochách stretávajú práve prívrženci „krajne pravicových smerov“. Jasná vec, vybavené – sochy rasistov majú ísť dole!

 

Dvojaký meter dnešných dní

Avšak kam vlastne môže poviesť takýto selektívny pohľad? Nie je to niečo podobné, ako keď u nás časť médií spomína prvú Slovenskú republiku len v súvislosti s perzekúciou Židov a holokaustom, ako by tu neexistovali iné podstatné okruhy tém? Veď ani v americkej občianskej vojne nešlo výhradne o otázku otrokárstva, a pokiaľ ide o generála Leeho, bol to predovšetkým vojvodca a veliteľ, nie politik. Skúsme si predstaviť, že by podobná optika bola použitá trebárs voči aténskemu lídrovi Periklovi.

Zrazu by nebolo dôležité, akým relatívne pokrokovým a aj pre dnešný svet inšpirujúcim svetom bol ten antický – a zvlášť obdobie vlády Perikla v Aténach – ale už by pred nami stál len tyran, vykorisťovateľ a šéf otrokárskeho režimu. Už by nás nezaujímalo, že aspoň slobodné skupiny obyvateľstva sa vtedy mohli tešiť demokracii, ktorá je za podstatnú spoločenskú hodnotu považovaná aj dnes, po zhruba 2 400 rokoch. Budú sa teda aj v Európe raz odstraňovať či rúcať sochy antických velikánov za to, že sa viac či menej zastávali vtedajšieho otrokárskeho systému?

V USA aktuálne prebieha zápas o americkú identitu. A ako sa zdá, má byť z tejto identity asi vymazané všetko podstatné pre Južanov.

To, čo sa v Amerike deje, možno smelo označiť za akúsi ľavicovo-liberálnu kultúrnu revolúciu, pričom hlavnou premisou sú tu práva menšín. V americkom kontexte ide o vyzdvihovanie práv černochov, ale aj homosexuálnych osôb, ako to vidíme tiež u nás.

Isteže, ak sa americká identita bude opierať aj o postavy ako boli napríklad Martin Luther King, ktorý sa postavil proti segregácii černochov, nie je na tom nič zlé – ale bolo by pre Spojené štáty fatálne, keby zrazu stavali svoju identitu výhradne na takýchto osobnostiach. A zatiaľ to tak istotne nie je, na Georgea Washingtona a „otcov zakladateľov“ sa nesiaha, ale možno očakávať, že aj to príde na pretras. Výsledkom potom môže byť masová nespokojnosť, ktorá by ohrozila Spojené štáty ako také.

 

Bežní ľudia a záujmy establišmentu

Už teraz je teda Amerika oslabená svojím rozdelením (do značnej miery umelým a mediálne koordinovaným). Možno to považovať za dobrý signál pre svet, do ktorého diania USA až príliš vstupovali ako tzv. svetový policajt? Myslím si, že  je v prvom rade dôležité si uvedomiť, že globálne mocenské elity – aj tie rozmiestnené v rámci USA - spolu držia až vynikajúco. Samotné rozdelenie americkej spoločnosti im môže aktuálne do značnej miery vyhovovať. Jednotu a silu toho, čo sa v americkej terminológii označuje ako „deep state“ môžeme vidieť aj na ustavičnom boji, ktorý s establišmentom zvádza prezident Donald Trump. Ten sa mu prispôsobil len do určitej miery, ale napríklad v otázke imigračných dekrétov išiel svojou cestou. A treba povedať, že ho stálo veľa úsilia, kým súdy aspoň druhý, upravený dekrét, aj to v obmedzenej miere, schválili. Aj v otázke protiruských sankcií má Trump odlišný názor než Kongres, ale nakoniec mu musel ustúpiť, aby mu rukách neostal „čierny Peter“ údajne Rusmi dosadeného politika, ako to o ňom médiá rozširujú.

Teda nie, hlboké rozdelenie USA nie je dobrou správou pre Američanov, ale ani pre svet. Pozícia prezidenta Trumpa je obmedzená, čo nemôže dávať príliš veľa nádeje jeho stúpencom v zahraničí. S Trumpom sa mohli spájať nádeje na zmenu, ale dnes veľmi dobre vidíme (ak sme to nevideli doteraz), že ani americký prezident nie je takým silným úradom, ako sa to mohlo zdať. Že aj nad ním (alebo za ním) stoja ďaleko vplyvnejší ľudia z oblastí hospodárstva, či financií.

Dobrá správa sa nekoná, Američania ako národ majú tiež nárok a právo na svoju identitu a na to, aby si nenechali násilím a propagandou vnútiť ľavicovo-liberálne koncepcie. Ich boj je podobný ako ten náš v Európe. Čo nám na USA vadí, je v prvom rade ich vojenský intervencionizmus a úloha v NATO. Ale to sa netýka bežných Američanov. Tí naopak, sú na tej istej strane barikády ako my, ktorým sa súčasné usporiadanie sveta nepáči.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782.