Keď slovenské povedomie bolo prenasledované ako fašizmus...

Michal Šindolár
08.09.2017 3 662 SHO

Kniha Martina Lacka o prenasledovaní Slovákov v bývalom totalitnom Česko-Slovensku má čo ponúknuť i dnešnému čitateľovi, keďže čelíme novej vlne protislovenskej a protikresťanskej nenávisti a všetko, čo je späté s vlastenectvom je nálepkované ako extrémizmus a fašizmus.

Publikácia má 119 strán a vydali ju Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja v roku 2017. Prenasledovanie Slovákov v Česko-Slovensku malo viacero podôb a etáp. Po tzv. retribučnom súdnictve prišiel pohon na tzv. buržoáznych nacionalistov a v roku 1958 na „zvyšky ľudáctva“. Bez ohľadu na účelové propagandistické nálepky mohol byť postihnutý každý, ktorý hovoril o národnom záujme, o právach Slovákov. V 50. rokoch všetko výsostne slovenské mohlo byť kvalifikované ako nacionalistické, protičeské, a teda protištátne.

-------------------------------------------------------------------------

TIP: Programové tézy Slovenského Hnutia Obrody

-------------------------------------------------------------------------

Jednou z obetí protislovenského pohonu bol aj učiteľ, dlhoročný funkcionár Matice slovenskej a národný aktivista Ján Kamil Beňadik (1912, Brezany – 1973, Nitra). Za vyučovanie dejepisu v slovenskom duchu bol v roku 1958 odsúdený na tri roky nepodmienečne. Priťažila mu aj účasť v Malej vojne, držba Hlinkovho životopisu, či dokonca divadelná hra na oslavu slovenčiny, ktorú napísal. Súd jeho postoje označil za prejav „ľudáckeho fanatizmu, fašizmu, protičeskej nenávisti“, a kvalifikoval ako podvracanie ústavnej jednoty ČSR.

Hoci od prípadu uplynulo takmer 60 rokov, je aktuálny aj dnes, keď čelíme novej vlne protislovenskej a protikresťanskej nenávisti a prenasledovania Slovákov za prejavy ich národného povedomia.

Knihu si môžete objednať na adrese: ZPKO, Obchodná 52, 811 06 Bratislava, prípadne na mailovej adrese: info@pv-zpko.sk

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782.