Denník SME. Samozvaní sudcovia v službách oligarchov

Eva Zelenayová
23.07.2017 3 437 achív

Denník SME v súvislosti s Mečiarovými amnestiami veľmi rád zdôrazňuje samoamnestovanie. V dosahovaní svojich cieľov sa pasuje na jediného spravodlivého sudcu. Smetiari, ako príznačne denník nazýva väčšinová verejnosť, od začiatku svojej existencie v roku 1993 kádrujú a krágľujú svojich názorových protivníkov. Pritom už vznik týchto novín sprevádzal podvod.

Vedenie redakcie Smena si zaumienilo získať denník od štátu do súkromných rúk jednoduchou operáciou. Ponúklo všetkým zamestnancom podpísať výpoveď a po týždni praktickej neexistencie denníka ho mala prevziať súkromná firma. Politická objednávka nevyšla, Smena vychádzala ďalej, ale stala sa objektom dennodenných útokov zo strany redaktorov SME, ba aj opozičných politikov na pôde NR SR.

Kádrovanie ľudí s iným názorom

Denník SME si od svojho vzniku uzurpoval pozíciu hlavného cenzora v mediálnej oblasti. Napokon vyplývalo to z rodinnej previazanosti niektorých redaktorov na niekdajšieho šéfa ÚV KSS pre kultúru. On rozhodoval o vhodnosti či nevhodnosti článkov na publikovanie, ktoré mu odosielali šéfredaktori, ak si neboli istí nejakým článkom redaktora. (Aj mne zadržal niekoľko reportáží.) Denník sa od začiatku vyhranil ako tvrdý zástanca čechoslovakizmu a odporca vlády Mečiara. Publicista Ernest Weidler mal k dispozícii novinovú stranu na kádrovanie politických oponentov.

Samostatnou kapitolou je účinkovanie redaktora Petra Tótha, ktorý paralelne od roku 1998 do roku 2003 pracoval v SIS. Keď to vyšlo najavo, musel parlament zmeniť zákon o tajnej službe a podobne ako v USA, vylúčiť zamestnancov tajných služieb z redakčných kolektívov.

 

Výzva na fyzickú likvidáciu oponentov?

Nedávno sa terčom útoku denníka SME stali organizácie protifašistických bojovníkov a protikomunistického odboja i časopis Svedectvo. Denník dokonca občianske združenia  protifašistických bojovníkov a protikomunistického odboja obvinil z toho, že „sa postavili na stranu tých, ktorí chcú zničiť demokraciu a zaviesť nový poriadok, v ktorom chcú vešať svojich odporcov“.  

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: Kauza Rostas. Ďalšia kapitola slovenského boja za korektnú diskusiu

-------------------------------------------------------------------------

Terminológiu, ktorú si denník vybral na diskreditáciu názorových odporcov by si mal všimnúť generálny prokurátor, keďže nevyhnutne vyvoláva nenávisť voči týmto organizáciám. Zrejme protifašistickí bojovníci a väzni komunizmu majú iné hodnotové vybavenie než oligarchami platený denník. Odhliadnuc od neoprávneného zásahu do práv občianskych združení, redakcia si pri takom vážnom obvinení nedala ani len toľko námahy, aby si zistila správny názov organizácie, čo tiež  svedčí o úrovni tohto periodika.

Netreba zabúdať, že denník SME bol a je vždy nápomocný pri podporovaní demonštrácií. Vždy však len tých, v ktorých sa masy dali na pochod proti legitímnej vláde, alebo keď išlo o útok na stabilitu systému. Napríklad počas tretej vlády Vladimíra Mečiara podporovali zhromaždenia umelcov „za záchranu kultúry“ alebo v roku 1998 sa postavil za „záchrancov Markízy“. V poslednom čase sa denník angažoval v protikorupčných zhromaždeniach, ktoré napokon vyzneli fiaskom, keď hlavný organizátor povedal, že to nie je z jeho hlavy.

V súvislosti s deklarovaným záujmom zrušiť ĽSNS, niektorí opoziční politici argumentovali, že aj Hitler prišiel k moci v demokratických voľbách. Ibaže zamlčali, čo bolo predtým. A mnohí odborníci na masy tvrdia, že v nich nachádzajú diktátori výťah k moci. Týmto spôsobom získali podporu pre svoju politiku Hitler i Mussolini. Na televíznej stanici Spektrum vysielajú analýzy historických udalostí a tam tiež potvrdili úlohu más v nástupe fašizmu a nacizmu k moci. Elias Canetti v knižke Masa a moc popisuje Francúzsku revolúciu takto: „Za začiatok Francúzskej revolúcie sa považuje útok na Bastilu. Revolúcia ale začala už skôr masakrom zajacov. V máji 1789 sa zišli generálne stavy vo Versailles. Radili sa o zrušení feudálnych práv, medzi ktoré patrilo i šľachtické právo honu. Desiateho júna, mesiac pred útokom na Bastilu napísal Camille Desmounlins, ktorý sa ako poslanec snemu zúčastnil, v liste otcovi: ´Bretónci predbežne prevádzajú niektoré body zo zoznamu svojich sťažností. Zabíjajú holuby a lovnú zver. Päťdesiat  mladých mužov robí i v tunajšom kraji neslýchaný masaker medzi zajacmi a králikmi. Uvádza sa, že na saintgermainskej rovine pobili pred zrakmi dozorcov štyri až päť tisíc kusou zveri.´ Ovce, skôr než sa odvážia na vlkov, sa obracajú proti zajacom,“ píše autor a konštatuje, že hlavnou udalosťou bol potom deň Bastily. Povstanie mierilo proti kráľovskej justícii.

Canetti tvrdí, že mnoho z toho, čo pozorujeme na povrchu revolúcií, sa viac-menej odohráva v štvavých masách, ktoré zasiahnu celú spoločnosť. Ivan Lexa, bývalý riaditeľ SIS v rozhovore s Petrom Tóthom vyjadril podozrenie, že k ústavným zmenám kvôli zrušeniu Mečiarových amnestií došlo v čase, keď boli vyhlásené veľké protikorupčné pochody. Dokonca zákony boli prijímané v skrátenom konaní. Vnucuje sa otázka, či za zmenou postoja k rušeniu amnestií, ktoré roky Robert Fico nemenil, nebola ulica.

 

Z lásky k peniazom

Vráťme sa ešte ku Canettimu. Tvrdí, že na to, aby sa vytvorila masa stačí, ak je cieľ známy, jasne vyznačený a blízky. Potom stačí len rozšíriť informáciu, kto má „zahynúť“. V našich podmienkach skôr ide o politickú vraždu. Kto bol niekedy na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vie, že na americkú ambasádu sa nechodí ako do kaviarne. Je pozoruhodné, že organizátor veľkých protikorupčných pochodov študent Dávid Straka je prijímaný nielen na ambasáde, ale aj v rezidencii amerického veľvyslanca. Je isté, že zrušením amnestií sa Slovenská republika dostala do stavu právneho chaosu. Odborník na trestné právo Štefan Harabin v rozhovore pre Slovenské národné noviny povedal, že „zrušenie amnestií uvoľňuje ruky skorumpovaným politikom na všetko. Slušný človek si nemôže byť istý v ničom“.

V čom si môže byť čitateľ denníka SME istý? V tom, že nikdy nebude kritizovať tých, ktorí ho platia. Pentu a Prvú slovenskú investičnú skupinu. Denník SME sa počas svojej existencie vyprofiloval na slúžku politických či oligarchických záujmov. Z postu šéfredaktora odišiel Martin M. Šimečka kvôli zasahovaniu Ivana Mikloša vo funkcii podpredsedu vlády do obsahu denníka. Šimečka odišiel, prišiel iný, schopný slúžiť.

Nie, SME nepredstavuje hlavný prúd v názorovej orientácii obyvateľstva. SME si iba samovytvára tento dojem. Aby sa lepšie mohol zmocniť peňazí z inzercie, nie z lásky k pravde.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.