Tri roky Andreja Kisku na čele štátu

Ľudovít Števko
07.06.2017 6 058 achív

Na Slovensku sme v súčasnosti svedkami nekritického hodnotenia Andreja Kisku počas jeho doterajšieho účinkovania v prezidentskom úrade. Pritom odpoveď na otázku, čo vlastne tento prezident urobil pre štát a pre národ je zahmlená v opare početných marketingových akcií zdôrazňujúcich jeho filantropiu a blízkosť k ľudu.

Igor Brossmann: „Ak si vezmete Kiskove reči a vyškrtnete z nich odkaz na Dobrého anjela, nič neostane.“

Schopnosti zastávať post hlavy štátu sa nedajú kúpiť. Buď ich človek má alebo nemá. Bez politického talentu a skúseností sa dá naučiť rolu prezidenta len hrať, ale aj to málokedy úspešne. Prezident USA Ronald Regan bol ako rodený herec výnimkou, vžil sa do svojej role a bol úspešný. Keď potreboval americkú verejnosť presvedčiť o svojej mentálnej sviežosti a kondícii, nacvičil si svižné vystupovanie z helikoptéry a pred tlačovou konferenciou si naštudoval úsmev, mimiku aj gestá. Vtipné bonmoty mu napísali poradcovia, ktoré sa rýchlo naučil, veď mal hereckú pamäť.

 

Počestný podnikateľ a filantrop

Žiaľ, dispozície zastávať svoj úrad, ani hereckú pamäť náš momentálny prevádzkar prezidentského paláca nemá, hoci napodobňovanie amerického štýlu mu predpísal imidžmejker, bývalý riaditeľ AMI Communications Slovakia Roman Krpelan, jeho terajší poradca.

Andrej Kiska je marketingový výtvor, na ktorom sa dva roky pracovalo, kým sa nevytvoril jeho mediálny obraz nepolitického dobrého anjela. Pritom jeho prídomok „podnikateľ-filantrop“ znie ako oxymoron. Jeho priateľ, Igor Brossmann, šéf neziskovej organizácie Dobrý anjel o ňom povedal: „Ak si vezmete Kiskove reči a vyškrtnete z nich odkaz na Dobrého anjela, nič neostane.“

Brossmann vie o čom hovorí, aj keď ho v istom zmysle nedocenil. Kiska mal nos na rýchle zbohatnutie – po zlých skúsenostiach umývača podlahy v Amerike pochopil, že doma kvitnú iné možnosti, že v podmienkach divokého slovenského kapitalizmu si možno beztrestne, napchať vrecká v tzv. nebankových spoločnostiach, že sa dajú vytĺcť peniaze z dlžníkov a keď treba aj za pomoci exekútorov podľa zákonnej normy a vo všetkej počestnosti.

 

Bábkovodiči v prezidentskom paláci

Samozrejme, v prezidentských voľbách na Slovensku rozhodovali peniaze, o ktorých Willi Wimmer z pravicového krídla nemeckej CSU povedal, že peniaze dokážu viac ako tanková divízia. Hoci Andrej Kiska využil svoje rýchlo nadobudnuté milióny na prezidentskú kampaň v rozpore so zákonom, málokto protestoval, jeho zvolenie za hlavu štátu sa stalo realitou.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: Andrej Kiska a pošliapaná Ústava SR

-------------------------------------------------------------------------

A len čo sa ako nováčik trochu zohrial v úrade, jeho bábkovodiči sa pustili do práce. Už rýchla výmena troch sudcov najvyššieho súdu, vzbudila podozrenie, že pán prezident sa stal v otázkach justície hovorcom poradcu Jána Mazáka. Toto podozrenie sa vzápätí iba potvrdilo, keď si prezident zriadil neústavný orgán, tzv. nezávislú komisiu, ktorá mu navrhla nevymenovať troch ústavných sudcov zo šiestich zvolených parlamentom. Teda na základe odporúčania akejsi preverovacej komisie Kiska vymenoval podľa svojho gusta len jedinú sudkyňu ústavného súdu, namiesto troch ako mu ukladá najvyšší zákon Slovenskej republiky. Bolo to alarmujúce porušenie ústavy prezidentom, akého sme svedkami možno iba v banánových republikách. Svojvoľné konanie hlavy štátu doteraz nezvrátil ani verdikt Ústavného súdu SR a konštatovanie Benátskej komisie, že prezident je povinný vymenovať sudcov tejto inštitúcie za podmienok zakotvených v zákone. Čo bude ďalej nik nevie. Isté je len to, že nijaký impeachment v parlamente nebude, lebo slovenského prezidenta možno trestne stíhať a odvolať iba za vlastizradu.

 

Analfabet v zahraničnej politike

Konanie Andreja Kisku však nie je v rozpore len s ústavou, ale tiež so zákonodarnou a výkonnou mocou štátu aj s politikou krajín V4. K otázkam okolo migrantskej krízy zaujal na stretnutí prezidentov visegradskej štvorky v poľskom Rzeszówe diametrálne odlišný postoj, ako predstavitelia ostatných troch štátov. „Asi v žiadnom období nemala visegrádska štvorka taký zlý obraz v Európe, ako má v týchto dňoch,“ povedal náš prezident a po skončení oficiálneho programu nasadol do lietadla a zavelil odletieť do Popradu. Ani nebol ochotný zúčastniť sa na záverečnom slávnostnom obede s prezidentmi Česka, Poľska a Maďarska. Trápne, konfliktné vystúpenie slovenského kolegu komentoval český prezident Miloš Zeman, ktorý označil V4 za skupinu „múdrejšiu ako zvyšok Európskej únie“ a dodal: „Nerobme zo seba niekoho, kto sa v EÚ hrbí.“

Za Kiskovou nekonzistentnosťou s politikou V4 a vlády SR môžeme tušiť prsty poradcu Martina Bútoru, čestného prezidenta Sorosovho Inštitútu pre verejné otázky, v ktorom sa pravidelne vysielajú do sveta negatívne signály o Slovensku.

V strednej Európe to nie je nič nové. Podobnú úlohu zohráva v Česku pražská kaviareň proti prezidentovi Zemanovi. Lenže Kiska je v porovnaní s Milošom Zemanom analfabet v zahraničnej politike. Zemanove úspechy vo Washingtone, Pekingu i Moskve svedčia o predvídavosti, schopnostiach aj význame tohto politika pre Česko. Kým Kiska sa iba strápňoval návštevami a kontroverznými vyhláseniami u čokoládového kráľa Porošenka na zbanderizovanej Ukrajine, u porušovateľa ľudských práv Erdogana v Turecku a u Kenyatta podozrivého z vojnových zločinov v Keni, zatiaľ Zeman uzatvára pre Česko hospodársky významné dohody s predstaviteľmi svetových mocností.

 

Vox populi vox Dei

Aké lekcie z medzinárodnej politiky dávajú Kiskovi jeho poradcovia, keď ho za tri roky nepoučili o základnej premise medzinárodného práva, že ak mafiánsky štát Kosovo vznikol včera de facto v rozpore s medzinárodným právom, nemožno dnes žiadať jeho uznanie de jure. Na druhej strane, ak sa Krym na základe všeľudového hlasovania vrátil späť do Ruskej federácie len ťažko možno požadovať jeho opätovné pričlenenie ku Kyjevu.

Pri sčítavaní pozitívnych stránok doterajšieho účinkovania nášho prezidenta na zahraničnej, ale najmä domácej politickej scéne, stačí, ak si prezrime prezidentský album. Keď treba, pán Kiska fotografovi zapózuje, na výzvu tenistky Cibulkovej sa obleje vedrom ľadovej vody, na výzvu Kaščáka vystúpi na hudobnom festivale Pohoda, na výzvu Kaliňáka prestane lietať do Popradu za milión eur, radšej pocestuje za rodinou vlakom ako plebs, a aby sme nezabudli, ešte rozdelí svoj plat postihnutým núdzou ako svätý Martin svoj plášť. Ale to je všetko, za čo môžu nášho svätca chváliť mimovládky a médiá hlavného prúdu. Ukázalo sa, že hlas ľudu, ktorý rozhodol v ostatných prezidentských voľbách nebol hlasom božím.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.