Menšiny sa dočkali kultúrnej autonómie

Eva Zelenayová
04.06.2017 8 292 achív

Na menšinovú kultúru pôjde takmer raz toľko prostriedkov než dosiaľ. Rozhodli o tom poslanci slovenského parlamentu. Ide o sumu osem miliónov eur, ktorú si rozdelia národnostné menšiny na svoj rozvoj. Dá sa povedať, že ide o zákon kultúrnej autonómie, ktorého sa menšiny, najmä maďarská, dosiaľ bezvýsledne dožadovali.

Za zákon, ktorý de facto vytvára kultúrnu autonómiu menšín žijúcich na Slovensku, hlasovali poslanci koaličných strán a podporili ho poslanci za OĽaNO-NOVA, aj niektorí poslanci za SaS. Návrh zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín 9. mája schválili 101 hlasmi poslanci Národnej rady SR.

Zvyšovanie financií na rozvoj kultúry národnostných menšín a súčasne vytváranie verejného tlaku proti existencii Matice slovenskej možno považovať za akt namierený proti vlastnej kultúre.

Fond má začať svoju činnosť od 1. júla a čiastočne nahradí súčasný dotačný systém pre menšinovú kultúru v gescii Úradu vlády SR.

Namiesto súčasnej sumy 4,5 milióna eur v dotačnom programe bude mať fond podľa legislatívneho návrhu k dispozícii osem miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Orgánmi Fondu pre kultúru národnostných menšín sú riaditeľ ako štatutárny a výkonný orgán fondu, odborné rady, dozorná komisia ako kontrolný orgán fondu a správna rada. „Viac peňazí, s ktorými bude môcť pri finančnej podpore kultúrnych aktivít národnostných menšín disponovať Fond na podporu kultúry národnostných menšín, prinesie väčšiu stabilitu do celého systému,“ uviedol na tlačovej konferencii strany Most-Híd splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Zdôraznil, že v organizačnej štruktúre novej verejnoprávnej inštitúcie sa vytvára väčší priestor pre rozhodovanie  samotných zástupcov národnostných menšín.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: Vyhlásenie k protizákonnej dvojjazyčnosti

-------------------------------------------------------------------------

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Konrád Rigó je presvedčený, že schválenie zákona v Národnej rade SR má aj dôležitú symboliku v období narastajúceho extrémizmu a nacionalizmu v Európe. „Dávame tak najavo, že nám na národnostných menšinách záleží a že kultúra národnostných menšín je súčasťou kultúry Slovenska,“ povedal Rigó. Zvýšenie finančnej podpory ocenil aj splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky. „Výhodou je aj to, že zákon stanovuje pevnú sumu, teda už ten disponibilný objem neovplyvňuje rozhodnutie vlády,“ povedal.

Prvé dotačné výzvy by mala inštitúcia naformulovať už na začiatku roka 2018. Záujemcovia z radov všetkých trinástich na Slovensku uznaných menšín, budú môcť žiadať fond o finančnú podporu projektov v oblasti kultúrno-osvetovej, vzdelávacej či edičnej činnosti. Takisto v oblasti ochrany, odborného spracovania a digitalizácie kultúrneho dedičstva národnostných menšín i v prípade aktivít, ktoré sa týkajú podpory rozvoja používania jazykov národnostných menšín či podpory výmenných programov.

 

Ústup slovenskej kultúry

Zvyšovanie financií na rozvoj kultúry národnostných menšín a súčasne vytváranie verejného tlaku proti existencii Matice slovenskej možno považovať za akt namierený proti vlastnej kultúre. Kultúra národnostných menšín žijúcich na Slovensku nie je ohrozená. Rozvíja sa v ich materských krajinách, zväčša susediacich so Slovenskom. Naopak, slovenská kultúra, ktorá v susedných štátoch živorí a v materskej krajine je pomaly vytláčaná kultúrou národnostných menšín, tá si vyžaduje pozornosť štátnych orgánov.

Spájať financovanie kultúry národnostných menšín s extrémizmom a nacionalizmom je absurdná myšlienka. Práve naopak, extrémizmus podnecuje nevyvážená politika, politika vyvolávajúca napätie medzi obyvateľstvom. A za takú možno považovať aj politiku uprednostňujúcu kultúru národnostných menšín pred vlastnou národnou kultúrou.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.