Iredenta a šovinizmus. Nástroje v menšinovej politike

Pavol Poprocký
01.04.2017 15 281 achív

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek (Most-Híd) rozhodol o tom, že na slovenských železničných staniciach a zastávkach Železníc Slovenskej republiky pribudne 54 maďarských a v Medzilaborciach jedna rusínska tabuľa s názvami obcí a miest v menšinovom jazyku. Sčítanie obyvateľov v roku 2011 za milióny eur odignoroval!

Vízia maďarskej iredenty: Pomaďarčenie celého Slovenska je ideálny stav na rozvoj maďarskej menšiny u nás.

V krátkom časovom slede sa ozval aj ďalší zástanca revizionistickej politiky. Strana maďarskej komunity (SMK), strana, ktorej niektorí členovia a sympatizanti sa v občianskom sektore netaja svojimi sympatiami a podporou revízie hraníc stredoeurópskeho priestoru. Strana maďarskej komunity žiadala Ministerstvo spravodlivosti SR, aby Zbierku zákonov doplnila tak, aby právne predpisy bolo možné nájsť nielen v štátnom jazyku, ale aj v jazykoch národnostných menšín (rozumej v maďarskom jazyku).

Toto považujem za ďalší krok ku kultúrnej a školskej autonómii Maďarov na južnom Slovensku, ktorá je, už len z recipročného hľadiska, neprípustná.

 

Hlucho-slepo-nemá administratíva

Dňa 14. novembra 2016 sme na Ministerstvo kultúry SR  v mene SHO poslali podnet na prešetrenie porušovania jazykového zákona v meste Tornaľa (bývalé Šafárikovo). Tentoraz sme upozornili na čisto maďarské nápisy v jednej predajni, ktorej pracovníci pravdepodobne pochádzajú z Maďarskej republiky, keďže nereagovali na naše oslovenia, ktoré boli v slovenčine. Domnievate sa, že sa nič nezmenilo? Bohužiaľ, domnievate sa správne. Doteraz ministerstvo kultúry nebolo ani len schopné odpísať! Na mieste je teda otázka: Kto nás má chrániť, ak nie Bratislava? NATO? USA? Brusel? Moskva? Alebo „obetavá“ Budapešť  či Praha?

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Cudzincom vo vlastnom štáte?

------------------------------------------------------------------------

Žiaľ, zatiaľ to vyzerá tak, že v boji za jazykové a kultúrne práva zostávajú Slovenské Hnutie Obrody a Matica slovenská osamotené.

 

Iredenta nespí

Ďalšie svedectvo je z prihraničnej maďarskej obce Bánréve, kde iredenta nezaháľa ani na úradoch a, prinajmenšom, na morálnu „podporu“ maďarskej menšiny v Rumunsku, kde prednedávnom prebiehali protesty proti vláde, sa neštítia vyvesiť okrem štátnej vlajky MR aj sikulskú vlajku, pod ktorú sa schovávajú šovinisti zo Sedmohradska.

 

Slovo vlastencov zo zmiešaného slovenského juhu

My, národne uvedomelí Slováci, z južného Slovenska sa cítime kultúrne a jazykovo ohrození, nielen na základe presahov iredenty a šovinizmu z radov vlády našich južných susedov, ale aj na základe posledných krokov „slovenskej“ vládnej garnitúry, ktorá tieto „veľkomaďarské chúťky“ priamo-nepriamo podporuje a zosilňuje.

Žiadame preto vládne kruhy, aby prestali podporovať pomalé a tiché snahy iredentistov, ktorí škodia slovenskému juhu a sústredili sa na riešenie zhoršujúceho sa stavu slovenskej kultúry a vysokej nezamestnanosti v tejto časti územia Slovenskej republiky.

Taktiež vyzývame aj slovenské národné sily, aby sa prestali schovávať za akúsi „štandardnú politiku“ a chopili sa problému a pomohli nám ho riešiť a zastávať práva väčšinového obyvateľstva našej krajiny!

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.