Smutné prvenstvá Slovenska

Jozef Krúpa
29.01.2017 12 563 archív

Len isté percento našich občanov si uvedomuje, že veľkú časť nášho územia, počas druhej svetovej vojny, niekoľko rokov okupovala maďarská fašistická horthyovská armáda a len niekoľko mesiacov nacistická armáda. A tu je práve spomínaný problém.

Miklós Horthy na čele maďarského vojska, počas okupácie južného Slovenska, vchádza do Košíc (11. november 1938).

Komentár pri kladení vencov k pomníku padlých vojakov Červenej armády, napríklad v Košiciach, neobsahoval ANI JEDINÉ slovo o ukončení niekoľkoročnej maďarskej okupácie Košíc! Obete maďarskej okupácie, utrpenie obyvateľov a teror sú dnes notoricky známe občanom najmä strednej a staršej generácie, no masmédiá, ale i organizácie, ako napríklad Zväz protifašistických bojovníkov, totálne a disciplinovane o veci mlčia tak ako za totalitného internacionalizmu.

Národné a verejnoprávne inštitúcie, akými sú Slovenský rozhlas a Slovenská televízia, sú povinné na tento fakt poukázať, a aj takto prejaviť úctu obetiam. Poukázať na to, že za tento zločin – vojenské prepadnutie Slovenska, resp. Česko-Slovenska – sa doteraz žiadna maďarská vláda neospravedlnila.

Ak sa tento rok obzeráme spolu s európskymi národmi 50 rokov dozadu, nezabúdajme, že Slovensko bolo práve v dôsledku maďarskej agresie jednou z prvých krajín v Európe (1939), na ktorej územie padali smrtonosné bomby (Spišská Nová Ves a východné Slovensko). Patrí nám žiaľ, aj ďalšie prvenstvo, najdlhšie (!) okupovaná krajina v Európe (1938 - 1945).

Nezabúdajme na obete našich spoluobčanov a postavme im za to dôstojné pamätníky (nie ako napríklad v Spišskej Novej Vsi). Zaslúžia si to tak, ako aj obete Stalinových koncentračných táborov.

Slovenská REPUBLIKA, marec 1995

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1995.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU