Nenechajme na sebe drevo rúbať

Štefan Moravčík
09.01.2017 7 351 archív

Slovenskí jazykovedci porušili svoju kabinetnú rezervovanosť a zalistovali si v slovníkoch. Ajhľa, z čoho pramení tvrdý postoj maďarských vlád, parlamentov a oficióznej ideológie k nemaďarským národom. Opovržlivý postoj k Slovákom sa prejavil vo veľkom slovníku maďarského jazyka od M. Ballagiho (1873), kde pri slove Tót (t.j. Slovák) sa medziiným uvádzajú i takéto príklady: Búsul mint a tót kurvaanyja után (Smúti ako Slovák za kurva-matkou), Mindenéből kifosztották, mint tótot az emberségből (Pozbavil ho všetkého ako Slováka človečenstva), Semmi sem lett belőle, mint a tót fiaból (Nič z neho nebolo ako zo Slovákovho syna), Tót  szégyenli névet (Slovák sa hanbí za svoje meno), Tót nem ember hanem tót (Slovák nie je človek, ale Slovák) – (2. zv., s. 653).

List z albumu Boj za slobodu I. Autor: Ján Ladvenica. (1938)

Spomeňte si i po voľbách na toto večité opovrhovanie na ničím neoprávnené naparovanie a nadraďovanie sa Maďarónov, na ich pokrytecké lži: inak robiť doma a inak hovoriť pred svetom. Nebuďte hluchí a slepí, lebo keď si necháme na sebe drevo rúbať, len podporíme vlčie chúťky otvorene sa rozťahujúceho chvastúňa.

V Maďarsku si počkali, kým slovenská menšina tíško umrie, aby ju potom s veľkými fanfárami ozdobili rozsiahlymi právami.

Zatiaľ čo naši militantní Maďaróni udatne bojujú za svoju Veľkú Uhorku, našu krv u susedov čičíkajú heslami o dvojitej identite. Čo keby si aj naši durayovci zobrali k srdcu slová maďarského prezidenta Arpáda Göncza, ktoré predniesol v Slovenskom Komlóši? „To, že niekto môže byť Slovák, môže byť Maďar, už nie je otázka „buď-alebo“, ale otázka „aj-aj“. To, že niekto môže byť verným občanom tejto krajiny, pričom môže byť hrdý, že ním je, a zároveň s plným vedomím a hrdosťou, sám pred sebou a kýmkoľvek iným sa môže vyznávať, že je Slovák, myslím, že poskytuje možnosť, aby si niekto mohol zachovať identitu, národnosť a súčasne sa aj naďalej dobre cítil vo svojej koži uprostred väčšinového národa. Myslím, že je to signál pre nás všetkých.“

Naozaj pre všetkých? Alebo zase len jednostranne, pre nás?
Zatiaľ čo za Dunajom sa Slovák uspáva, vedie k miernosti a spolupráci, tu sa pestujú prepiate bájky a mýty minulosti o predurčenosti vládnuť menej hodnotným národom. „Existuje tu minimálne veľkouhorská myšlienka, ktorá je zdrojom psychologickej vojny proti susedným štátom Maďarska, v ktorých žijú Maďari. A práve tieto menšiny sa pokúšajú deklarovať svoju štátotvornosť a slovenskí Maďari sa minimálne v Komárňanskej výzve v januári 1994 dostali na prah vyhlásenia menšinového parlamentu. Takisto sa začala vojna v Bosne... Maďarský agresor v terajšej psychologickej vojne kopíruje presne Hitlerov postup z konca tridsiatych rokov.

Slovenská REPUBLIKA, október 1998

-------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1998.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU