Vyhlásenie Kongresu slovenskej inteligencie k tzv. protiextrémistickým novelám

KSI
30.11.2016 7 300 archív

Prinášame vám vyhlásenie Kongresu slovenskej inteligencie v ktorom zaujal stanovisko k problémovej novele trestného zákona, ktorá má podľa jej predkladateľky ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej napomôcť v boji proti extrémizmu.

Dňa 25. októbra 2016 poslanci NR SR, hlasmi vládnej koalície a SaS, prijali tzv. protiextrémistické novely trestných kódexov z diele ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, nominantky maďarskej strany Most-Híd. Tieto právne úpravy obsahujú závažné riziká a zavádzajú viaceré totalitné prvky.

Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská.

V prvom rade samotný pojem „extrémizmu“ nie je jasne a záväzne definovaný, čo vytvára veľký priestor na jeho politické a mocenské zneužívanie.

Občanov SR obvinených z „extrémizmu“ má súdiť nie riadny, ale špecializovaný trestný súd. V praxi to môže znamenať, že pred rovnakým súdom sa ocitne občan, ktorý mal doma „nevhodný“ historický materiál, povedľa nebezpečného vraha. Zákonné úpravy sú tiež prelomom v právnej praxi, keďže pri trestnom čine prechovávania tzv. extrémistického materiálu sa prakticky ruší prezumpcia neviny garantovaná ústavou SR.

Sme presvedčení, že podobné právne úpravy do demokratickej spoločnosti nepatria, ba priamo spochybňujú výdobytky Novembra 1989, z ktorých najvýznamnejším je práve sloboda slova.

Úsilie ministerky Žitňanskej o zvýšenie počtu odhalených a potrestaných prípadov nám skôr pripomína snahy z 50. rokov, keď sa odhaľovali tzv. triedni nepriatelia, vládlo udavačstvo a spoločenská atmosféra sa bičovala tak, aby (domnelí) nepriatelia boli čo najprísnejšie potrestaní.

Nové právne úpravy akiste nebudú slúžiť na ochranu štátotvorného národa, ani na ochranu kresťanstva a kultúrnych tradícií, ktoré sú mimoriadne ohrozené práve dnes – tlakom globalizácie a islamizácie. Naopak, bude zneužitý na prenasledovanie politických oponentov či jednoducho ľudí, ktorí sa vymykajú z mantinelov súčasného politického establišmentu.

Z tohto dôvodu Kongres slovenskej inteligencie (KSI) vyjadruje svoj zásadný nesúhlas.

Peter Štrelinger – predseda Výboru KSI

Martin Lacko – 1. hovorca KSI

Viliam Komora – 2. hovorca KSI

Ružomberok, 28. november 2016

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU