Slovenský národ a cirkev

Tomáš Koreň
02.11.2016 6 503 Slovenské Hnutie Obrody

Náš národ a cirkev boli na seba odkázaní v minulosti a naši slovenskí kňazi boli vždy v absolútnej väčšine obetaví národovci. Aktívnu účasť niektorých cirkevných hierarchov a pomerne značného počtu kňazov v organizácii Pacem in terris, riadenej komunistickou verchuškou, mnohonásobne vyvážila pasívna, ale aj aktívna rezistencia mnohých kňazov, rehoľníkov a laikov, ktorí v skrytom, ale aj v otvorenom zápase s totalitnou mocou i za cenu nesmiernych obetí dokázali, že sú vernými synmi cirkvi i národa.

Oddeliť slovenské dejiny od kresťanstva znamená vnútorne ich vyprázdniť. (Koláž zobrazuje Juraja Fándlyho s menom a výrokom v dobovej slovenčine z roku 1802.)

Slovenskí exiloví spisovatelia, básnici, historici a publicisti, verní národu a cirkvi, za veľmi sťažených podmienok bojovali za obnovenie slovenskej štátnosti na princípoch demokracie a kresťanského humanizmu.

Prečítajte si tiež: Na Hlinku si ešte počkáme

O to nepochopiteľnejšia je skutočnosť, že dnes, keď je v našom samostatnom štáte plná náboženská sloboda, ktorej sa tešia všetky štátom uznané cirkvi, niektorí cirkevní hodnostári a pod ich egidou mnohí kňazi dali sa do služieb KDH – hnutia, ktoré nemožno považovať ani za národné, ani za kresťanské. Toto hnutie, na čele ktorého je protagonista nenávisti, postavilo sa proti slovenskej suverenite, aby sa napokon v krízovej situácii na jar 1994 zavinenej prezidentom „všetkých občanov“ spolčilo s ateistickou SDĽ, ktorá do našej spoločnosti rafinovane a – predbežne – v malých dávkach očkuje ideológiu komunistickej strany, pričom jej bývalí ideológovia a propagandisti, Peter Weiss a Pavol Kanis, ale aj ďalší harcovníci, slúžili tejto zvrátenej ideológii do jej posledného dychu. Stačilo by odcitovať celé pasáže – na čo niet miesta – napr. z „hlbokomyseľnej“ úvahy P. Weissa o marxizme-leninizme.

Článok pokračuje pod videom.

------------------------------------------------------------------------

Prejav Róberta Šveca z tretieho celonárodného protestu proti kvótam pre ilegálnych imigrantov. Košice, 17. október 2015.

------------------------------------------------------------------------

Je na počudovanie, že dnes nám títo paní dávajú v slovenských masmédiách lekcie z demokracie. A slovenskí cirkevní hodnostári, združení v Konferencii biskupov Slovenska, nemali a nemajú čo k tomu povedať. Čo by vám asi povedal, páni biskupi Andrej Hlinka, keby dnes žil?!

Na Slovensku kresťanské politické hnutie môže v budúcnosti zohrať významnejšiu úlohu len v prípade, keď sa sformuje v duchu našich národných dejín na neotrasiteľnej báze slovenskej štátnosti, ale bez takých politických reakcionárov, akými sú J. Čarnogurský, Fr. Mikloško atď. Tých, ktorí trpia komplexmi, ich vlastné komplexy zo slovenského národného života skôr či neskôr vyradia.

Slovenská REPUBLIKA, október 1995

-------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1995.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU