Problémom slobody v médiách sú médiá samotné

Ladislav Kováčik
12.10.2016 8 104 archív

Mediálne ťaženie proti strašiakovi tzv. extrémizmu pokračuje! A tak sme aj v uplynulých týždňoch mohli byť svedkami viacerých umelých „káuz“ vytiahnutých za účelom presadiť ten jediný správny názor (rozumej ten, ktorý presadzujú mainstreamové médiá a zo zahraničia podporované mimovládky) a zadupať pod čiernu zem všetkých, ktorí čo len dotknú niečoho alebo niekoho ideologicky závadného.

 

„Kauza“ číslo 1

Spevák Ondrej Ďurica ohlásil koncom septembra na svojej facebookovej stránke svoj nadchádzajúci koncert v Ateliéri Babylon Bratislave. Ešte v ten istý deň priniesli servery denníkov SME, Denníka N a Topky.sk články o tom, že podnik nakoniec koncert zrušil, čomu mala predchádzať intenzívna „trollovacia“ kampaň Ďuricových odporcov priamo na jeho stránke na Facebooku. Vrchol primitivizmu dosiahla stránka Fici.sme.sk, keď považovala za potrebné zverejniť vyše dvadsiatku údajne zábavných (skôr maximálne trápnych) komentárov, ktoré prispeli k zrušeniu koncertu „extrémistického speváka“. Ondrej Ďurica sa však nevzdal a v októbri na Facebook napísal, že si pre svoj koncert – špeciálne venovaný jednému z jeho fanúšikov - rezervoval pre istotu hneď tri koncertné sály. Admin jeho stránky čoskoro oznámil presný termín konania koncertu, ale s tým, že miesto bude zverejnené až deň predtým.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Kontrolný deň SHO v Štúrove – 1.10.2016

------------------------------------------------------------------------

„Kauza“ číslo 2

Trojica aktivistov sa rozhodla usporiadať akciu venovanú „genocíde slovenského národa“ a „obetiam vlastizrady“. Pôvodným miestom konania mal byť Župný dom v Púchove, tamojší prevádzkovatelia sa však rozhodli, že im priestory neposkytnú. Úspešnejší boli aktivisti v Trnave, kde im primátor Peter Bročka povolil pre ich účel využiť mestské priestory. Tento demokratický prístup primátora krajského mesta sa však vonkoncom nepozdával denníku SME, ktorý reagoval svojsky: publikovaním článku s názvom „Extrémistov v Púchove nechceli, priestor dostanú v Trnave“. Popri Mišúnovi a spol., ktorí tu dostali nálepku „ľudí spájaných s extrémistickými skupinami a konšpiračnými teóriami“ sa pravdaže hlavným terčom článku stal primátor Bročka, keďže vytvoril aspoň symbolický priestor pre hlásanie názorov, ktoré sa „komusi“ nepáčia.


„Kauza“ číslo 3

Ďalší „škandál“ odhalila začiatkom októbra redaktorka SME Eva Andrejčáková vo svojom krátkom článku „Bubeník Horkýže Slíže mal poskytnúť štúdio fašistickej kapele“. Tou skupinou mala byť údajne neonacistická formácia Krátky proces, ktorá vraj nahrávala svoj album v Hstudio, za ktorým stojí jeden z členov Horkýže Slíže Marek Viršík. Na facebookovej stránke sa následne objavilo Viršíkovo vysvetlenie celej situácie, kde dotyčný napríklad uvádza, že nie je väčšinovým vlastníkom štúdia a teda nemôže ovplyvniť, ktoré skupiny v štúdiu nahrávajú a ktoré nie. Nakoniec hudobník ešte dodal, že radšej z Hstudio vystupuje.


„Kauza“ číslo 4

Je dlhodobo známe, že napriek tomu, že ĽSNS je jednou z parlamentných strán, jej mediálny priestor je minimálny. Priaznivci strany preto istotne privítali, keď sa v diskusnej relácii rádia Frontinus 2. októbra objavil jej poslanec Milan Mazurek. O niekoľko dní už webstránka Aktuality.sk informovala, že reláciu bude riešiť Rada pre vysielanie a retransmisiu. V čom spočíva problém tentokrát? Citujem z článku: „Poslanec Mazurek v debate okrem iného povedal, že Jozef Tiso je pre neho prvým slovenským prezidentom. Kontroverzne sa vyjadroval aj na adresu rómskej komunity na Slovensku.“ Na dianie okolo relácie zareagoval na Aktuality.sk aj Michal Badín, podľa ktorého bude „zaujímavé sledovať či si (Rada pre vysielanie a retransmisiu) v Mazurekovych slovách všimne skrytý rasizmus, velebenie hitlerovho spojenca Jozefa Tisa či nepriame útoky na rómske etnikum na Slovensku.“


Problémom sú médiá samotné

Snáď by sa ešte patrilo dodať, že reakcie verejnosti na uvedené „kauzy“ na internete boli diametrálne odlišné od toho, čo sa jej uvedené médiá snažili vsugerovať. Ale predsa len – nie sú uvedené príklady dôkazom o tom, že mainstreamové médiá nielen, že názorovej slobode na Slovensku neprajú, ale priam systematicky pracujú na jej oklieštení? A čím sú pre demokraciu takí nebezpeční „hipster“ Bročka, či populárna kapela Horkýže Slíže? Samozrejme, tieto prípady ostrej názorovej intolerancie a mediálnej agresivity nie sú zďaleka ojedinelými.

Podobné postupy sa stali pre mainstream už doslova normou a nič nesvedčí o tom, že by z tohto tempa a nasadenia chcel poľaviť. Potom však tento mainstream pracuje sám proti sebe, lebo odrádza svojich čitateľov. A tí veľmi dobre vedia, že problémom nie je „extrémizmus“ – aspoň nie ten, o ktorom tieto médiá toľko píšu. Skutočným problémom sú práve aj samotné tieto médiá a stav, ktorý na Slovensku pretrváva aj vďaka nim.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.