Provokačný plán pamätníka na Gemeri

Margaréta Vyšná
18.09.2016 8 021 Pavol Privalinec

Občianske združenie Rimavská Sobota a okolie sa rozhodlo postaviť pamätník osobám pôsobiacim v Rimavskej Sobote. Všetko by bolo v poriadku, keby viaceré tieto osoby nemali za sebou kontroverznú, v tom lepšom prípade, podozrivú minulosť. Angažovali sa totiž v maďarskej iredentistickej činnosti, za čo boli odsúdené a väznené.

Na túto tabuľu sme dnes natrafili cestou na obed (obec Nový Život - Tonkovce, okres Dunajská Streda). Maďarská menšina si stále značkuje južné Slovensko tabuľami, ktoré slúžia na prízemné iredentistické vykolíkovávanie si územia, na ktorom sa cítia Maďari ako páni. Aký to protiklad, tým rečiam v televízii, že Maďari chcú pokojne spolunažívať a pritom si hlúpo značkujú NAŠE územie a autá nálepkymi veľkého Uhorska. Čo na to hovorí vládna Slovenská národná strana? Nič, tvári sa, že to nevidí.

V Rimavskej Sobote žije v absolútnej väčšine obyvateľstvo slovenskej národnosti, príslušníkov maďarskej menšiny tu žije len 30%. Aj to bol možno impulz k tomu, že miestni Slováci a matičiari si dovolili postaviť v meste Alej národovcov, ktorí pôsobili v Gemerskom a Malohontskom etnoregióne. Osadené sú tu napríklad busty Štefana Daxnera, Jána Francisciho, Michala Bakulíniho a ďalších 11 osobností.  A iná časť obyvateľov si možno povedala, že je nevyhnutné tento stav kompenzovať.


Poslanci súhlasili

Na rokovanie miestneho zastupiteľstva prišiel návrh na realizáciu Pamätného parku Soboťanov s rozpočtom 18-tisíc eur. Ako sa zdá, podľa informujúcich mediálnych správ, pamätný park je naplánovaný naozaj veľkolepo – centrálny pamätník, na ňom majú byť literárne texty,

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Maďarský čardáš stále žije

------------------------------------------------------------------------

citáty o meste, mená významných osôb, s možnosťou postupného pripisovania ďalších mien, okolo pamätníka pamätné stĺpy s menami rodov pôsobiacich v meste. Zo zverejnených informácií nevyplýva, že všetky texty budú dvojjazyčné, čím by investor porušil aj jazykový zákon. Väčšina poslancov zámer postaviť pamätník osobám s pochybnou minulosťou schválila.


Nesúhlas s pamätníkom

Miestny odbor Matice slovenskej v Rimavskej Sobote vydal nesúhlasné stanovisko, k zámeru sa odmietavo vyjadrilo aj Ministerstvo kultúry SR a Matica slovenská.

Majú výhrady voči osobám, ktorým by mali venovať pamätník ako je Jozef Törköly – podieľal sa na tzv. Rothermerovej akcii za revíziu Trianonu, Samuel Vallentínyi bol v roku 1919 väznený za spoluprácu s maďarskou iredentou, Zoltán Fábry bol oddaným dôstojníkom hortyovskej armády a za svoju vlasť (Maďarsko) by položil život, ako o ňom píše jeho vlastný vnuk Sabolcs a ďalšie osoby sú podozrivé z podobných činností.

Odporcovia výstavby pamätníka navrhujú, keďže lokálne dejiny regiónov nie sú tak podrobne zmapované, preskúmať minulosť uvedených osôb. „Ide o osoby, ktoré sa trvalo zapísali do kultúrnych dejín mesta,“ uvádza predseda združenia Rimavská Sobota a okolie. Nuž, áno, trvalo sa zapísali ako škodcovia národno-štátnych záujmov Slovákov a autori propagáciou svojho zámeru pomôžu dostať týchto škodcov do povedomia slovenskej spoločnosti. 

------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.