Štátny boj proti údajnému extrémizmu

Ladislav Kováčik
14.08.2016 6 834 archív

Do parlamentu bola nedávno predložená Správa generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry v minulom roku. Súčasťou správy je aj hodnotenie trestnej činnosti spojenej s tzv. extrémizmom. Konštatuje sa tu, že veľká časť „extrémistických“ počinov sa realizuje prostredníctvom internetu a sociálnych sietí.

Médiá hlavného prúdu búšia výhradne do „pravicových extrémistov“ a ešte do Putinovho Ruska.

Ide napríklad o „využívanie internetu na zverejňovanie agresívnych, nenávistných textov a prejavov, prípadne na predaj alebo kúpu rôznych predmetov deklarujúcich príslušnosť a sympatie ich držiteľov k skupinám zameraným na potláčanie základných práv a slobôd.“ Napriek tomu, že prokuratúra uznáva, že ide o „menej nebezpečné skutky“, ubezpečuje verejnosť, že týmto problémom venuje „zvýšenú pozornosť“.

 

Dvojaký meter niektorých novinárov

Štatistiky zverejnené generálnou prokuratúrou v rámci správy napríklad uvádzajú, že pre rasovo motivované činy, resp. tie s extrémistickými prvkami bolo v minulom roku vznesených 30 obvinení, z toho dvanásti ľudia boli stíhaní kvôli „podpore a propagácii skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd“ a desiati kvôli „prechovávaniu extrémistických materiálov“.

Je notoricky známe ako ľubovoľne rôzni treťosektoroví aktivisti či novinári radi narábajú s pojmom extrémizmus a pokiaľ by mali moc v rukách oni, vyzerali by zrejme tieto čísla úplne inak.

Práca súčasných orgánov v trestnom konaní však zatiaľ nenaznačuje žiadny zásadný obrat smerom k akémusi policajnému štátu. To, že ide v prípade tzv. extrémistických činov najmä o tie, ktoré bývajú nálepkované ako „krajne pravicové“ (a nie o krajne ľavicové, či islamistické) sa dá predpokladať takmer s istotou.

 

Kiska do gulagu?

Najväčšmi znepokojivým momentom z poslednej doby bolo, keď polícia začala trestné stíhanie voči mladému mužovi, ktorý na sociálnej sieti napísal, že jediným pravým miestom pre prezidenta Andreja Kisku je gulag. O týchto slovách z diskusie na facebookovej stránke Slovenského Hnutia Obrody sa rozpísalo viacero médií a vec si vynútila pozornosť dokonca aj predsedu jednej z parlamentných strán.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Chýba nám sebavedomie

------------------------------------------------------------------------

Boris Kollár zo Sme rodina sa – súdiac z jeho facebookového statusu – počínaním policajtov cítil poriadne vytočený: „To fakt žije na Slovensku horlivý vyšetrovateľ, ktorý takúto blbosť ide obviniť? Veď sa priamo nevyhrážal! Gulagy už dávno neexistujú!! A keď poviem, že má prezident ísť do Bastily tak ma začnú stíhať? Nevadí, že je vo Francúzsku a že je zbúraná!“

 

Skutočný extrémizmus v praxi

Ako teda vidno, okrem tlaku malej časti verejnosti okolo médií a mimovládiek na tvrdý postup voči tzv. extrémizmu, je tu aj tlak opačný a čo je dôležitejšie, jeho súčasťou sa stal aj verejne známy politik. Všetko sa ale časom môže zmeniť. Prístup k týmto záležitostiam závisí pravdaže nielen od zákonov, ale aj od ľudí, ktorí majú zákony uvádzať do praxe. Slovensko zatiaľ našťastie ešte nemalo do činenia s pravým extrémizmom, ktorého plody vidíme najnovšie v mestách Nemecka a Francúzska, no netreba si namýšľať, že ide o vec, ktorá nás navždy bude obchádzať. Pokiaľ sme členmi EÚ a Schengenu, sme potenciálnym terčom aj my.

Veľká časť slovenskej verejnosti pravdaže žije v letargii, ktorú pomáhajú živiť médiá hlavného prúdu. Tie sa buď zameriavajú len na zábavu a senzácie alebo búšia výhradne do „pravicových extrémistov“ - a ešte do Putinovho Ruska. Prinajlepšom obe témy spoja – veď Vladimirovi Putinovi vlastne nacionalisti a euroskeptici „prichádzajú vhod“.

Najzásadnejším problémom ani tak nie je, že by bežní ľudia tejto propagande verili a formovali si podľa nej svoje názory (aj keď o mnohých to určite platí), ale skôr to, že médiá si neplnia svoju úlohu „burcovať“ voči vážnym spoločenským problémom.

Ak túto úlohu za nich musí preberať trebárs aj pochybným životom preslávený Kollár, nie je to pre našu spoločnosť najlepšia vizitka.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.