Inteligencia je srdcom národa

Jaroslav Rezník
25.07.2016 8 142 archív

Slovenská republika je v stave zrodu. Čas, ktorý práve žijeme je historickou výzvou. Stavia pred slovenskú inteligenciu úlohu, s ktorou je česť sa zmerať: budovať vlastný, slobodný a demokratický štát. Teraz je ten pravý okamih, keď národ túži bytostne pocítiť spolupatričnosť vlastnej inteligencie. Tu je tá dejinná chvíľa, keď odhodlanie treba potvrdiť skutkami. TU A TERAZ.

Inteligencia je srdcom každého národa a jeho štátnosti. Má predpoklady vytvárať hodnoty, ktoré sú najdôstojnejším súperom času.

Nech mi Pán Boh odpustí, ale budem sa škriepiť s každým až do konca života: Slovenská republika, slovenská štátnosť, nie je novorodencom, nie je batoľaťom, ktoré sa narodilo 1. januára 1993. To „len“ slovenský národ vystúpil do svetla slnečných lúčov, aby v ich jase svojou historicitou - jednou z najstarších na európskom kontinente - svojou kultúrou a vzdelanosťou, hmotnými statkami i duchovnými hodnotami nakreslil a nezmazateľne vytvoril hranice svojej štátnosti. Isteže, neurobil tak na pustom a neobývanom ostrove,

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Na Hlinku si ešte počkáme

------------------------------------------------------------------------

ale uprostred európskej civilizácie ktorá, či sa to niekomu páči alebo nie, doteraz najviac ovplyvnila historický beh sveta na všetkých kontinentoch. Tento fakt musíme rešpektovať tak, ako od iných očakávame rešpektovanie faktu, že sme. Že sme, pretože sme tu boli a máme vôľu byť i naďalej. Schopní počúvať názory iných, ale pripravení vypovedať aj vlastné slovo. Slovo chápavé, ale partnerské, teda slovo, ktoré bude rešpektované.

Nie, nemám ani najmenšiu pochybnosť o demokratickom smerovaní vývoja nášho národného spoločenstva v samostatnej Slovenskej republike. Kto len troška pozná kultúrnosť prejavov slovenského národa v kontinuite vývoja európskych národov, nemôže o tom pochybovať.

 Preto ma znepokojujú prejavy istej časti slovenskej inteligencie, ktorá pochybuje o demokratickej tvári slovenskej štátnosti. Áno, intelektuál má v demokratickej spoločnosti nielen právo, ale i povinnosť vyslovovať pochybnosť i kritický súd a stavať sa do pozície kontrolného revízora moci. Lenže intelektuál vládne intelektom, a ako taký mal by uznať aj tú stranu mince, ktorá zostala tvárou hore.

Inteligencia je srdcom každého národa a jeho štátnosti. Má predpoklady vytvárať hodnoty, ktoré sú najdôstojnejším súperom času. Všimnite si, prosím, že hovorím – srdcom, a nie mozgom. Mozgom je génius národa ako celok. Jeho múdrosť je závislá na okysličovacej funkcii srdca. No v tom srdci musí byť aj cit. Cit lásky k svojeti, čiže cit vlastenectva. Preto prosím, slovenská inteligencia, aj keď tvojím pracovným nástrojom je intelekt, nehanbi sa priznať k citu. Tento tisíckrát skúšaný národ si to zaslúži.

Slovenská REPUBLIKA, august 1993

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1993.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.