Kauza Bašternák a opozičné prešľapy

Ladislav Kováčik
14.07.2016 3 485 archív

Kauza Bašternák v poslednom čase veľmi zatriasla slovenskou politickou scénou aj verejnosťou. Jej podstatou sú zistenia o možnom fiktívnom obchode a z neho vyplývacej vratky DPH podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, ktorého mal kryť minister vnútra Robert Kaliňák a tiež o platbách od firmy, v ktorej v minulosti figuroval Bašternák, na Kaliňákov bankový účet.

Žiadať schopnú alternatívu voči vláde Roberta Fica je legitímne, udalosti posledných dní nám však napovedajú, že ju treba hľadať inde než v SaS a hnutí OĽaNO.

Vládna koalícia sa síce za ministra postavila, avšak Kaliňákove vysvetlenia neurobili príliš veľký dojem na parlamentnú opozíciu zastúpenú stranmi SaS a OĽaNO a tak táto zatrúbila do útoku. Kritika vládneho činiteľa zo strany opozície je v tomto prípade viac než pochopiteľná. Problémom sú však viaceré metódy, ktoré zmienené strany v tomto politickom boji využili. Uvažovanie nad nimi nás môže postaviť pred otázku, či sú tieto strany oproti Smeru (a vôbec vládnej koalícii) serióznou alternatívou.

 

Miesto protestov

Ako problematický sa javí už samotný fakt, že verejné protesty proti Kaliňákovi sa dejú opakovane každý týždeň pred bytovým komplexom Bonaparte v Bratislave, kde býva premiér Fico. Opozícia poukazuje na fakt, že budovu stavala spoločnosť, v ktorej v minulosti figuroval

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Riziká protiteroristického balíčka

------------------------------------------------------------------------

Bašternák, čo z nej robí akýsi „symbol“ celej kauzy. Treba si však položiť otázku, či je takýto spôsob protestu vhodný vzhľadom k faktu, že komplex predsa obývajú aj iní ľudia, napríklad aj rodina premiéra. Stojí to za to aj im strpčovať život masovými demonštráciami pod ich vlastnými oknami? Nezašli organizátori vo svojich úvahách o symbolike miesta pre protesty priďaleko? A to, pravdaže, nie je jediný problém.

 

Hrdina Rybanič?

Ako vážnejšie sa javí to, že pre protesty bola využitá aj účasť mladého Filipa Rybaniča (inak asistenta poslanca za SaS), ktorý pomyselnú „muníciu“ na boj proti Kaliňákovi dodal neoprávneným nahliadnutím do jeho bankových účtov. Rybaniča oslavuje teraz časť Slovenska ako „hrdinu“, ktorý pomohol poukázať na nekalé praktiky. Treba si však položiť otázku, kam glorifikovanie takéhoto činu môže viesť. Aj iné osoby, ktoré majú prístup k rôznym citlivým údajom, si na základe toho môžu povedať, že skúsia niečo podobné a pozrú sa trebárs na účty iným verejne činným osobám a využijú to v kampani proti nim. Stačí jeden nájdený „zaujímavý“ fakt a ďalšie súvislosti sa môžu „dokonšpirovať“.

Akokoľvek nemusíme mať v láske naše súdy a vôbec orgány činné v trestnom konaní, v právnom štáte prináleží vyšetrovanie trestných činov výhradne im. Iná cesta by viedla k anarchii.

Pomerne nevídaná vec sa stala na jednom z protestov, kde poslanec za SaS (predtým člen OKS) Peter Osuský fyzicky zaútočil na svojho kritika, ktorý mu vmietol do tváre, že je „fašistický hajzel“. To, aby poslanec zákonodarného zboru zaútočil na radového občana, sme tu ozaj dlho nemali. Opozícii nerobí dobré meno ani fakt, že sa Osuského v tejto veci zastala stranícka kolegyňa Nicholsonová. Verejný činiteľ by azda aj na tvrdú verbálnu kritiku takto reagovať nemal.

 

Nicholsonovej novátorstvo

Ale tým sa výpočet chýb opozície v „zvládaní“ kauzy Bašternák ešte nekončí. Podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Nicholsonová totiž priniesla do slovenského parlamentarizmu nový (a nie celkom dobrý) precedens. Viedla totiž schôdzu parlamentu napriek faktu, že na to nemala poverenie od predsedu NR SR, čo parlamentný rokovací poriadok neumožňuje. Zároveň otvorila schôdzu, na ktorej sa mali riešiť prešľapy vládnej koalície, na základe určenia počtu prítomných poslancov podľa prezenčnej listiny. Toto sa však zakaždým robí len elektronicky či prostredníctvom určených skrutátorov.

 

Transparentová šou

A možno spomenúť aj Matovičovo rozvinutie transparentu kritizujúceho Kaliňáka v NR SR. Predsedajúci schôdze Matoviča požiadal, aby transparent odstránil, čo tento poslanec pôvodne aj splnil, ale neskôr ho rozvinul opäť. Podpredseda Béla Bugár následne schôdzu kvôli tomu prerušil. Zlyhal tu Matovič alebo Bugár? Matovičovo poňatie politiky ako „šou“ s rekvizitami jej každopádne skôr škodí. Za toto bol kritizovaný aj zo strany kolegov zo Sme rodina.

Nad súčasnou vládnou koalíciou visí nejeden otáznik a občan, ktorý pravidelne sleduje verejné dianie, si len ťažko o nej môže robiť priveľké ilúzie. Rozhodne však neplatí heslo „Účel svätí prostriedky“ a tak je nutné kriticky vnímať aj aktivity SaS a OĽaNO.

Mimochodom, ako dlho by asi vydržala vláda s podporou nevypočítateľného Igora Matoviča? Žiadať schopnú alternatívu voči vláde Roberta Fica je legitímne, udalosti posledných dní nám však napovedajú, že ju treba hľadať inde než v SaS a hnutí OĽaNO.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.