Obnova slovenského vojnového pomníka v Lipovci na Ukrajine

Michal Šindolár
15.06.2016 6 909 archív

Dňa 22. júla 2016 uplynie 75 rokov od najkrvavejšej bitky slovenskej armády počas druhej svetovej vojny. SR, ako vtedajší nemecký spojenec, bola nútená zúčastniť sa na jeho vojnovom ťažení v ZSSR. Bitka sa uskutočnila dňa 22. júla 1941 v priestore ukrajinského mestečka Lipovec vo Vinnickej oblasti dnešnej Ukrajiny.

Náklady na rekonštrukciu pomníka v Lipovci sú vo výške 3 500 eur.

V tvrdom boji so sovietskou 44. horskou streleckou divíziou v ten deň zahynulo 65 vojakov slovenskej Rýchlej brigády a ďalších 10 zomrelo v priebehu niekoľkých dní na následky ťažkých zranení. Padlí slovenskí vojaci boli pochovaní na provizórnom cintoríne pri Lipovci. V roku 1942 bol na cintoríne slovenských vojakov postavený betónový monument, na ktorom boli tabule s menami pochovaných slovenských vojakov. Provizórne brezové kríže na hroboch boli nahradené železnými.

Lipovecký cintorín s pamätníkom sa stal jedným z niekoľkých centrálnych cintorínov slovenskej armády na území bývalého Sovietskeho zväzu. Po oslobodení okupovaných území Sovietskeho zväzu Červenou armádou boli všetky pomníky a cintoríny okupačných armád bezo zvyšku zlikvidované. Jedinou výnimkou je práve slovenský pomník v Lipovci, ktorý prežil do dnešných dní.

Miestni obyvatelia nedovolili sovietskej moci pamätník zničiť, hoci sa o to viackrát pokúšala. Dôvodom tohto rozhodného postoja Lipovčanov bolo slušné a ľudské zaobchádzanie slovenských vojakov s miestnym obyvateľstvom počas ich pobytu v mestečku. Na slovenských vojakov si obyvatelia Lipovca uchovali tie najlepšie spomienky.

Občianske združenie Múzeum ozbrojených zložiek Slovenskej republiky 1939 -1945 sa pri príležitosti 75. výročia bitky o Lipovec rozhodlo iniciovať obnovu už dosť poškodeného pamätníka a cintorína slovenských vojakov v Lipovci. Chce tak pomôcť splatiť dlh Slovenska voči vojakom, ktorí ležia na tomto cintoríne, ich matkám, ktoré nikdy nemohli navštíviť hroby svojich synov, i k ľuďom, ktorí sa postavili na odpor proti sovietskej moci a nedovolili pamätník zbúrať.

Obraciame sa, preto, na vás s prosbou o finančnú podporu na obnovu slovenského pamätníka a cintorína v ukrajinskom Lipovci, ktorú môžete poukázať na číslo účtu: SK7711000000002940022073.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.