Minaret nie je „v pohode“

Ladislav Kováčik
13.06.2016 13 318 archív

Už dlhé roky je trenčiansky festival Pohoda predmetom vášnivých debát, ktoré sa točia najmä okolo otázky, či nie je priveľmi spolitizovaný. Tí, ktorí tieto obavy zdieľali, boli častokrát priaznivcami festivalu odbití, napr. konštatovaním, že návštevník môže predsa stánky, ktoré majú súvis s politikou, jednoducho obísť a vychutnávať si len hudobné vystúpenia. Pamätám si aj na argument, že Pohoda predsa nemôže byť politická len preto, že tam chodia politici – to by potom musela byť aj meteorologická preto, že sa tam mohli prezentovať aj meteorológovia.

Problémy s islamom spojené nevyriešime jednoducho tak, že na festivale postavíme jeden z jeho symbolov a pritom zopakujeme nejaké politicky korektné mantry o tolerancii.

Po zverejnení správy, že na najbližšej Pohode mienia organizátori inštalovať symbolický minaret, môžeme pokojne konštatovať, že výsostne politický charakter Pohody bol definitívne potvrdený.

Nejde tu zďaleka len o akési milé gesto smerom k moslimom. Svojím spôsobom je to aj odkaz USA, Bruselu a vôbec širokej verejnosti, na čej strane Michal Kaščák a spol. stoja v otázke európskej migrantskej krízy. Čo je otázka, ktorá výrazne zatriasla jednotou Európskej únie (ak taká jednota, pravda, niekedy vôbec existovala).

 

Odlišná civilizácia

Pohoda je po dlhé roky stálicou medzi slovenskými letnými festivalmi. Navštevuje ju obrovské množstvo najmä mladých ľudí, ktorí prahnú po jedinečnej atmosfére, prípadne si túžia vypočuť tú „svoju“ hudobnú skupinu. Už letmý pohľad na vox populi na internete ukazuje, že organizátori šliapli tentokrát poriadne vedľa. Už to nie je len o tom, že sa bude propagovať kontroverzný časopis Týždeň, či o tom, že si mládež bude môcť vypočuť pár „hlbokomyseľných“ viet od prezidenta Kisku v rozhovore so Štefanom Hríbom. „Pohoďácky“ minaret ako nositeľ zásadného politického a ideového stanoviska mnohých Slovákov pobúril. Niet sa čomu čudovať.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Pozvánka na protest proti islamizácii Európy

--------------------------------------------------------------------------

Akokoľvek sa môžeme snažiť chápať a rešpektovať aj Európanov moslimských vierovyznaní, aj tak neunikneme doslova záplave správ o teroristických útokoch v rôznych častiach sveta (aj v Európe), vykonaných vyznavačmi islamu, prípadne správam o škandáloch spojených s migrantmi na území Európy. Stále a znova sa ukazuje len jediná vec: islam je samostatná civilizácia, ktorá je s tou našou (postavenou na kresťanstve a sekularizme) nezlučiteľná. Môžeme hovoriť o jednotlivých prípadoch moslimov, s ktorými problémy nie sú, nemôžeme sa však tváriť, že sme s myšlienkovým svetom moslimov dokonale vysporiadaní a zmierení a že mu úplne rozumieme. Spolužitie takých dvoch odlišných koncepcií ako je na jednej strane kresťansko-sekularistická a na druhej strane moslimská, nebude bez zásadných problémov. To vieme s istotou povedať už teraz.

 

Závažnosť témy

Kaščák a jeho kolegovia si jednoducho tentokrát zobrali príliš veľké sústo. Bežní ľudia vidia a chápu, že islam je fenomén úplne odlišný, než ktorékoľvek kresťanské vierovyznanie či ateizmus. A že problémy a obavy s ním spojené nevyriešime jednoducho tak, že na obľúbenom festivale postavíme jeden z jeho symbolov a pritom zopakujeme nejaké politicky korektné mantry o tolerancii. Konštatovať uvedené neznamená prejaviť nenávisť, je to len dôsledok neignorovania reality okolo nás.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Kopáč: Odpor nie je právo, ale povinnosť

--------------------------------------------------------------------------

O islame je nutné hovoriť (pravdaže aj so samotnými moslimami), je nutné (pre každého priemerne vzdelaného človeka) sa o ňom vzdelávať, lebo je už teraz súčasťou Európy a aj Slovenska. Musíme s ním skrátka rátať, pretože úplne sa mu nevyhneme aj keby sme zaviedli tie najprísnejšie imigračné procedúry. Islam jeduducho je a bude pre Európanov vážna téma (a ešte čoraz vážnejšia, vzhľadom aj na demografické trendy moslimskej populácie). Organizačný tím Pohody však k nej pristúpil absolútne nerozvážne, čím ľudí podráždil.

Zostáva už len otázka, do akej miery sa tento krok odrazí na tohtoročnej návštevnosti festivalu. Hoci – tsunami negatívnych verbálnych reakcií Slovákov by už samé osebe malo byť pre Michala Kaščáka námetom na zamyslenie.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.