Chýba nám sebavedomie

Laco Zrubec
19.05.2016 16 315 archív

Naše Slovensko je neveľkou krajinou v srdci Európy, kde žije o niečo viac ako päť miliónov obyvateľov. Táto príťažlivá krajina však dala Európe a svetu veľa osobností, ktorých si mnohí, najmä zo susedných štátov radi prisvojujú. Žiaľ, podstatná časť tých osobností chýba aj v slovenských školských učebniciach.

Nitrianske knieža Pribina

Nikde na Slovensku nemáme sochu či bustu Sama, ktorého kronikár Fredegar nazval kráľom či panovníkom starých Slovákov v 7. storočí. Chýbajú nám sochy kniežaťa Pribinu, Koceľa, sv. Gorazda, sv. Klimenta, dejateľov prvopočiatkov našej etnogenézy. Na tomto teritóriu žili starí Slováci.

Prežitá historiografia, našich predkov známkovala ako Slovanov - Slovienov... Ak v Rusku žili Rusi, v Srbsku Srbi, v Chorvátsku Chorváti, v Poľsku Poliaci, v Bulharsku Bulhari, v Česku Česi – prečo na Slovensku nemohli žiť Slováci, lež Slovania?

Niet sporu o tom, že Svätopluk bol kráľom a jeho hlavným sídlom bola dnešná Nitra, vtedy Nitrava, kde v roku 894 tento panovník zomrel. Sochy kniežaťa Pribinu a kráľa Svätopluka by mali zdobiť každé väčšie slovenské mesto. Sú genézou nášho rodného listu! Žiaľ, aj pomenovanie ulíc po týchto našich dejateľoch je zriedkavé.

Túto neangažovanosť nám nikto nenadiktoval, neprikazoval. Je to naša primárna ľahostajnosť, ak tak možno hovoriť. Ľahostajnosť voči skutočnej hodnotovej orientácii dejín. Ak nevieme, odkiaľ prichádzame, nevieme, ani kam ideme.

Nie je rozhodujúce, či je Slovensko veľké alebo malé, koľko má obyvateľov – ale akí sme. Bez národného povedomia aj v časoch svetoobčianstva budeme iba figúrkami na pomyselnej šachovnici.

Slovenská REPUBLIKA, august 1998

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1998.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.