Fašista. Demokratická nálepka pre všetkých, ktorí majú iný názor

Ladislav Kováčik
13.05.2016 18 853 archív

V súvislosti s volebným úspechom jednej slovenskej politickej strany – ale určite nielen kvôli tomu – sa akosi častejšie začalo v médiách a vôbec vo verejnej diskusii skloňovať slovo „fašizmus“. Často sa stretávame s úvahami, či ten alebo onen človek je alebo nie je fašista. V tomto článku chcem načrtnúť celkom odlišný prístup.

Daniel Milo - kontroverzný odborník na údajný extrémizmus.

Poďme sa pozrieť najprv úplne na začiatok, na to, ako slovo fašizmus vzniklo. V roku 1919 v Taliansku Benito Mussolini zakladá organizáciu Fasci Italiani di Combattimento. Táto sa čoskoro zmení na politickú stranu s názvom Národná fašistická strana. Mohli by sme aj ďalej rozobrať pozadie samotného slova „fasci“, ale to teraz nebude dôležité. Podstatné však je, že slovo fašizmus vyšlo zo špecificky talianskeho prostredia, no dnes už je to slovo doslova celosvetové. Keď sa dnes povie „fašizmus“, je dokonca veľmi pravdepodobné, že tvár alebo meno Benita Mussoliniho už ani nebude medzi prvými asociáciami, ktoré nás pri ňom napadnú.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Súčasní nálepkovači a prvá Slovenská republika

------------------------------------------------------------------------

Slovo fašizmus sa v priebehu 20. storočia stalo akýmsi zastrešovacím termínom pre rôzne a rozličné hnutia antiliberálneho, antidemokratického a autoritatívneho charakteru. Problém však nastáva, keď sa nejaké slovo nadužíva do takej miery, že sa jeho používanie podobá používaniu nadávky. To je presne prípad slova fašizmus.

Spisovateľ George Orwell v roku 1944 poznamenal, že slovo „fašizmus“ takmer úplne postráda akýkoľvek význam. A vyrátal pritom, kto všetko už za nejakých okolností bol nazvaný fašistom – fašistický je hon na líšky, fašistom je Čankajšek, fašistická je astrológia, dokonca aj homosexualita, ženy, či psy.

 

Víťazstvo nad čím?

Divoké používanie slova fašizmus môžeme ľahko zdokladovať aj z našich zemepisných šírok – stačí si prečítať parlamentný prejav Klementa Gottwalda z 21. decembra 1929, kde sa to len tak hemží obvineniami oponentov komunistov nielen z „fašizmu“, ale dokonca „sociálfašizmu“. Gottwald doslova hovorí: „My vyhlašujeme vám a vaší sociálfašistické vládě nejostřejší boj.“

A vôbec, pokiaľ ide o používanie slova fašizmus, všimnite si, že sú to hlavne ľavicovo orientovaní ľudia, ktorí sa ním oháňajú. Je na to celkom pochopiteľný historický dôvod.

Vo východnom bloku sa vždy hovorilo o víťazstve nad fašizmom, nie nad nacizmom. Nuž samozrejme – lebo pokiaľ by súdruhovia prispustili, že v roku 1945 bol porazený nacizmus a nie fašizmus, človek by sa ľahko dopátral k pôvodu slova nacizmus – a to slovo vzniklo ako skratka pre národný socializmus. No ale predsa nie je prípustné zdôrazňovať, že Hitler a jeho súkmeňovci mali názory, ktoré vychádzali okrem iného aj zo socializmu, lebo to by neprospievalo samotnému východnému bloku, všakže? Východný blok už dávno padol, ale ako vidíme, rozmýšľame stále pomerne často v schémach, ktoré boli načrtnuté za jeho éry.

 

Seriózna veda alebo divadelná šou?

Poctivé riešenie sa ponúka zrejme len jedno. Treba slovo fašizmus/fašista z našich slovníkov a myslí vypustiť úplne – aspoň pokiaľ hovoríme k verejnosti. Výnimkou by boli len historické použitia tohto slova a tie prípady, kedy sa samotná organizácia či hnutie označili za fašistické. Nehovorím, že dnes neexistujú hnutia, ktoré sa snažia o totalitu, o popretie demokracie či liberalizmu. Nuž tak teda o nich hovorme ako o hnutiach totalitných, antidemokratických a antiliberálnych!

Slovo fašizmus je dobré už jedine na vyvolanie emotívneho, dramatického efektu. Ale politická veda nie je divadlo ani šou. Ak má mať punc serióznej vedy, hoci len humanitnej, škrtnutie slova fašizmus by tomu len a len prospelo.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.