Kernovej kráľovstvo krivých zrkadiel

Ladislav Kováčik
12.04.2016 10 374 archív

Súčasná Slovenská republika sa hlási k systému parlamentnej demokracie. No sú momenty, keď sa človek sám seba spýta, či stále ešte nie sme náhodou hlboko v normalizačnom období. Takú otázku si mohol nejeden čitateľ položiť po prečítaní nedávneho blogu Miroslavy Kernovej na stránke www.omediach.com.

Madeleine Albrightová sa zasadila za bombardovanie civilistov v bývalej Juhoslávii. Tzv. humanitárne bombardovanie vykonalo NATO bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Zabitých bolo viac ako 2000 civilistov, vrátane 88 detí. Viac ako 5000 ľudí bolo zranených a viac ako 1000 bolo nezvestných. Približne 200 000 etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo.

Kernovej, ktorá v minulosti blogovala o rôznych aférach médií (resp. o tom, čo ona sama za aféry považovala) aj na stránke denníka SME, tentokrát prekážalo, že Katedra žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre ako svojho doktoranda angažovala Artura Bekmatova, ktorý je politikom KSS a tiež redaktorom mesačníka Zem a Vek. Prax na katedrách našich univerzít pritom nielen vytvára priestor na prednášanie politikom, ale sú i vedúci katedier. Ako príklad za všetky spomeniem Katedru politológie na UKF v Nitre, ktorej šéfoval politik SMER-u a europoslanec Boris Zala. Dôležitejšou z vecí, ktoré Kernová vidí na Bekmatovovi ako problematické, je aj jeho svetonázor a negatívny postoj k Madeleine Albrightovej.

 

Novodobá inkvizícia

Kernovej článok sa začína aj končí veľmi zvláštne. Na úvod uvádza blogerka informáciu, že s Bekmatovom v minulosti rozviazal spoluprácu denník SME. To však nie je pravda. V skutočnosti Bekmatov krátko spolupracoval s časopisom MY Turčianske noviny, ktoré s ním ukončili spoluprácu práve po „intervencii“ Kernovej (v staršom Kernovej článku, uverejnenom na blogu SME je toto uvedené správne). Koniec článku sa nesie v znamení nezmyselného útoku na osobu, ktorá s Bekmatovom nemá nič spoločné – na Adelu Banášovú, ktorá sa o dnešných pomeroch neváhala vyjadriť ako o diktatúre.

Celý článok vyznieva nakoniec len ako pamflet voči mladému človeku, ktorý nie je konformný so súčasnými názormi a preto podľa autorky nemá čo hľadať ako doktorand na Katedre žurnalistiky UKF. Početné reakcie pod článkom ukázali, že aj verejnosť má s takýmto inkvizičným videním sveta zásadný problém.

 

Pokračovanie antikampane

Iste sa môže ozvať aj námietka smerom k tomu, že komunizmus je zločinecká ideológia a preto je postup Kernovej úplne  v poriadku. Avšak nezabúdajme na to, že Kernová vyčíta Bekmatovovi nielen členstvo a angažovanie v KSS, ale aj podiel na tvorbe časopisu Zem a Vek. Ide tak  predovšetkým o pokračovanie kampane proti všetkým tým, ktorí si dovoľujú vyjadriť názor, vymykajúci sa z toho, čo nám diktujú zahraničím financované mimovládky a s nimi spriaznené médiá. Poznámka smerom k Banášovej je toho dokonalou ilustráciou.

Bezpochyby - to, že sa súčasná KSS, ktorej je Bekmatov členom, neprestajne hlási k dávno prekonanej ideológii marxizmu-leninizmu, sa schvaľovať nedá. Treba sa však spýtať, či sa v duchu tejto ideológie (i keď sa k nej nehlási) nespráva náhodou samotná Kernová, vyvíjajúca tlak na katedru, na ktorej Bekmatov pôsobí.

 

Kernová a SHO

Na záver ako „perličku“ môžeme uviesť, ako Kernová v roku 2012 odsúdila spôsob informovania médií o oslavách SHO v Čakajovciach. Konštatovala, že hoci na akcii bolo podľa nej „len pár desiatok predvádzajúcich sa mladých ľudí v kanadách a maskáčoch (sic), svoju exhibíciu bez problémov dostali do viacerých médií.“ Článok TASR, ktorý oslavy vzniku prvej SR len stručne neutrálne popísal, nazvala „nekritickou ódou“.

Niet teda pochýb o tom, akú úlohu v súčasnom establišmente hrá Kernová a jej podobní novinári a publicisti. A je úplne jasné aj to, že takéto osoby sú v súčasnosti pre slobodný a sebavedomý vývoj Slovenska väčšou hrozbou než ktorýkoľvek člen mimoparlamentnej KSS i táto strana ako celok.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.