Malá vojna v marci 1939 a jej miesto v pamäti národa

Michal Šindolár
01.04.2016 4 518 archív

Začiatkom roka 2016 vyšiel zborník z významnej konferencie o Malej vojne, prvom leteckom bombardovaní civilných objektov v strednej Európe. Bolo to bombardovanie Spišskej Novej Vsi maďarským letectvom v marci 1939 ako súčasti rozsiahlej snahy o získanie slovenských území. Je to zborník nielen o násilne, ale aj dobrovoľne zabúdanej udalosti. Zborník umožňuje urobiť si obraz o faktografii dlhé desaťročia nielen zabúdaných, ale aj zámerne a cieľavedome potláčaných informácií o Malej vojne.

Malá vojna ukázala, že Slováci sa pri ochrane svojich hraníc nemôžu spoliehať na deklarácie zo strany južného suseda, ba ani na pomoc aktuálnej veľmoci. V konečnom dôsledku tak vojna upevnila národnoštátne povedomie, ukázala, že jedinou cestou je spoliehať sa na vlastné sily a vlastnú súdržnosť.

Teda aj o tom, prečo sa v roku 2015 pri 75. výročí konala iba druhá  odborná konferencia o tejto tematike. Cenným na zborníku je, že podáva prehľad, ako sa témou zaoberajú maďarskí historici a publicisti. Rovnako treba vyzdvihnúť, že podáva pohľad z ukrajinskej strany. Oboznamuje nás s osudmi súčasti Podkarpatskej Rusi, Zakarpatskej Ukrajiny, teda malej ukrajinsko-maďarskej vojny v marci 1939. Inými slovami – maďarskej okupácie Podkarpatskej Rusi. Išlo o jednu z najdramatickejších stránok v dejinách obyvateľstva dnešnej Zakarpatskej Ukrajiny, lebo „útok maďarskej armády bol sprevádzaný masovými vraždami a vojna sa skončila likvidáciou nezávislého štátu – Karpatskej Ukrajiny“.

--------------------------------------------------------------------------

OBJEDNÁVKY: historicke.rozhlady@gmail.com, 0908 819 707

--------------------------------------------------------------------------

Nástup nacizmu v roku 1933 sa využíval ako šanca pre maďarskú iredentu. Ako sa potvrdilo, cieľom maďarskej politiky nebola tzv. etnická revízia (dnes by sme povedali ochrana práv menšín), ale historická revízia – a s tým sa stretávame dodnes.

Je niekoľko dôvodov, prečo bola konferencia v roku 2015 dôležitá a prečo je výnimočný zborník, ktorý vyšiel v roku 2016. Po prvé je to samotná faktografia obsiahnutá v trinástich referátoch. Má široký záber natoľko, že je zrejmé, že nešlo o zanedbateľnú regionálnu udalosť. Bola to nezanedbateľná súčasť udalostí pri vzniku Slovenského štátu, ktorý ešte nemal sformovanú armádu. Napriek tomu sa obrana pred agresiou nestala prirodzenou tradíciou ani čs., ani slovenských ozbrojených síl. Dedičným hriechom bolo, že dokumentuje, ako to zmenilo atmosféru na Slovensku a na obranu už novej vlasti sa hlásili vojaci spontánne a masovo a mala zásadný vplyv na sformovanie armády.  

Významnou súčasťou knihy je aj referát o dejinách snáh dostatočne informovať po roku 1989 o tejto udalosti v rámci širšie koncipovanej a  novej tradície úcty ozbrojených síl a novej kultúry rešpektu voči všetkým padlým. Je to výnimočné čítanie, v mnohom osvetľuje aj skutočnosť, prečo sa len istá časť historikov na Slovensku venuje Malej vojne a udalostiam z marca roku 1939 v medzinárodných súvislostiach.

Treba oceniť úsilie zostavovateľov, Martina Lacka a Michala Malatinského, bez ktorých by verejnosť nemala možnosť v zborníku posúdiť výsledky konferencie, ku ktorej konaniu významne prispeli.

Podrobnosti

  • Zostavili: Martin Lacko, Michal Malatinský
  • Počet strán: 204 strán
  • Väzba: mäkká väzba
  • Rozmer: 148×210 mm
  • Jazyk: slovenský jazyk
  • ISBN: 9788374908672
  • Rok vydania: 2016

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.