Ako sa volilo na slovenskom juhu

Margaréta Vyšná
29.03.2016 3 392 Pavol Privalinec

Vo väčšine južných jazykovo zmiešaných okresov účasť voličov od posledných troch parlamentných volieb klesá. Národne orientované strany získavali v jednotlivých okresoch volebné hlasy zväčša  rovnomerne, okres Nitra bol výnimkou. Volebná kampaň národných strán v niektorých regiónoch vôbec neexistovala, napriek tomu boli v nich tieto strany úspešné.

Predvolebný pútač MKDA na hraničnom priechode v Šahách.

Vo väčšine jazykovo zmiešaných okresov účasť voličov od posledných troch parlamentných volieb klesá, oproti severnejším okresom, kde účasť stúpa alebo kolíše. V niektorých okresoch bola účasť voličov rovnaká alebo klesla iba mierne. Čo je príčinou tejto rozširujúcej sa pasivity voličov južných okresov je ťažké posúdiť. Vyššiu účasť v týchto okresoch však zaznamenávame najmä v komunálnych a krajských voľbách. Aktivita voličov podľa národnosti sa nevyhodnocuje, zaujímavosťou ale je zisk politických strán z pohľadu etnicity.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Objednaj si nálepky Na Slovensku po slovensky.

--------------------------------------------------------------------------

Ten možno porovnať s pomerom slovenskej a maďarskej národnosti v okrese. V Dunajskej Strede tak napríklad získali všetky politické strany identifikujúce sa so slovenskou kultúrou (napr. Smer-SD, SaS, Sieť, atď.) 24% hlasov zo všetkých politických strán, všetky menšinové maďarské strany získali 76% hlasov. Pritom pomer Slovákov a maďarskej menšiny v okrese Dunajská Streda je 20% ku 75%. Podobne, v okrese Nové Zámky, kde žije 58% Slovákov a 34% maďarskej menšiny, „slovenské“ strany volilo 64% voličov a menšinové strany 36% voličov.

 

Okres Nitra výrazne národný

Uplynulé parlamentné voľby priniesli očakávané výsledky aj niektoré prekvapenia. Slovenská národná strana a Kotleba – ĽSNS dostali, okrem niektorých výnimiek, v priemere približne po 2 tisíc hlasov, čo je okolo 5 – 6% zo všetkých hlasov v okrese. Najväčší počet volebných hlasov získala SNS a ĽSNS v okrese Nitra. Zdá sa, že okres Nové Zámky je národne založený podobne ako napríklad okres Martin, v oboch okresoch bodovali obe strany približne rovnako. Nováčik vo voľbách, radikálna Maďarská kresťanskodemokratická aliancia s príbuzným volebným programom autonómie (samosprávy) ako Most a SMK získala, podľa očakávania najviac hlasov v okresoch Komárno (0,80%) a Dunajská Streda (0,60%). Volebné výsledky v niektorých obciach boli priaznivejšie, ako by sa dali očakávať podľa chabej národnej kampani. Mnohé z nich, ktoré by národnú podporu najviac potrebovali, zostali zabudnuté.

Národnostná (maďarská) kampaň prebiehala oveľa masívnejšia ako po iné roky. Z reklamných pútačov sa premiestnila aj na polia, či drevené palety. Fenomén ignorovania štátneho jazyka na plagátoch v prospech „čistoty maďarského jazyka“ sa stal trvalým nástrojom na získavanie „maďarských“ voličov. Vyhodnocovanie predvolebnej kampane častokrát uviazlo na pretrvávajúcom mýte o individuálnych maďarských autonomistických aktivitách. Programy autonómie sú totiž prítomné v menšinových stranách od roku 1918. 

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.