Umelci a omietkový démon

Lukáš Kopáč
01.03.2016 18 101 archív

Jozef Kroner, Michal Dočolomanský, Ladislav Chudík, Ivan Palúch, Katarína Kolníková, Karol Duchoň. To sú mená skutočných kultúrnych velikánov Slovenska, ktorí už žiaľ svoju pozemskú púť skončili. Ich nezabudnuteľné herecké, či spevácke výkony, ale aj úroveň a ľudský charakter sa navždy zapísali do sŕdc mnohým milovníkom kultúry. Aká nás však čaká budúcnosť na kultúrnej scéne?

V roku 1982 dostal Michal Dočolomanský titul zaslúžilý umelec. V roku 2007 ho na návrh Vlády Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič ocenil Radom Ľudovíta Štúra I. triedy – za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, rozvoja Slovenska a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena v zahraničí.

Ak v dnešnej dobe médiá rozprávajú o takzvanej spoločenskej smotánke, jedná sa v drvivej väčšine o osoby, ktoré nevynikajú ničím výnimočným. Dekadentná doba však prináša aj zmeny v myslení ľudí a preto sa z ľudí, ktorí neoplývajú výnimočným talentom stávajú celebrity. Na obrazovkách sa preto denne môžeme stretnúť s „celebritami“, ktorých jediným znakom výnimočnosti sú buď silikónové prsia, netradičná sexuálna orientácia alebo žalostne nízka úroveň IQ. V extrémnych prípadoch sa stretávame so spojením všetkých odchýlok u jednej osoby. Tá je tradične považovaná za najjagavejšiu hviezdu.

 

Úpadková doba prináša úpadkovú kultúru

Hľadať medzi dnešnou slovenskou smotánkou osoby, ktoré som spomenul v úvode článku by bolo úplne zbytočné. Nielen slovenská, ale aj európska kultúra sa nesie v duchu neoliberalizmu, dekadencie a úpadku. Preto sa netreba čudovať, že sa na našich obrazovkách objavujú ľudia, ktorí by v dobe slávy slovenského umenia neboli hodní ani miesta nočného vrátnika v Slovenskom národnom divadle.

Takzvané celebrity považujú za vrchol umenia naháňať sa nahý po divadelných doskách a vydávať pritom zvuky páriacej sa zvery. Novodobí zabávači slovenského ľudu považujú za vrchol ich humoristickej kariéry baviť sa na utrpení sociálne slabších rodín, ktoré žijú na pokraji spoločnosti a ktoré tieto hyeny, produkujúce takzvané reality šou zámerne vyhľadávajú. Na zamyslenie je aj fakt, že za umelcov dnes mnohí považujú aj mládež, ktorá hyzdí fasády kultúrnych pamiatok striekaním nezmyselných čarbaníc, ktoré sú zrejme obrazom ich mentálneho stavu.

 

Omietkový démon

Určite si ešte mnohí z vás pamätajú na omietkového démona, ktorý mal strašiť rómsku rodinu z Vyšnej Kamenice. Omietkový démon, novodobí umelci a takzvaná smotánka spolu tvoria jedného veľkého omietkového démona, ktorý už roky straší na kultúrnej scéne. Zanecháva svoju podobizeň na obrazovkách a jeho výkon je miestami horší ako výkon rómskeho chlapca, ktorý si omietkového démona vymyslel. Naše celebrity sú však skutočné a pokiaľ im Slováci jasne nedajú najavo ich postoj k ich chorému „umeniu“, budú nás strašiť ešte dlhú dobu.

 

Kaviarenskí povaľači vs. umelci    

Kto je umelec? Kto si tento titul zaslúži? Podľa môjho názoru je umelec niekto, kto po sebe zanechá trvalé hodnoty. Niekto, kto národu rozdáva radosť. Niekto, na koho budú spomínať generácie ľudí s hlbokou úctou. A to nie preto, lebo mal najdrahšie auto a zlatom vyšívané ponožky, ale preto, lebo za sebou zanechal kus práce v prospech celého národa. Naši umeleckí velikáni navždy zostanú na výslní a nedovolíme, aby ich celoživotné dielo bolo dehonestované neoliberálnou bandou kaviarenských povaľačov, ktorí sa akoby šibnutím čarovného prútika stali odborníkmi na všetko.

Po umelcoch zostávajú nezmazateľné stopy, ktoré sú hlboko vryté v srdciach Slovákov. Po dnešnej smotánke nezostane nič a o pár rokov po nej ani pes neštekne.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.