Nechajte na pokoji V. Beniaka!

Mária Rapošová
13.02.2016 5 135 archív

Valentín Beniak, jeden z najväčších slovenských básnikov 20. storočia, dostal sa, a just v roku storočnice svojho narodenia, do slín literárnych „znalcov“.

Literárni „znalci“, či skôr analfabeti?, nechali sa vyplašiť, nepoznajúc nielen dejiny slovenskej poézie, ale pravdepodobne ani dejiny svojho národa, jednou-jedinkou básňou Valentína Beniaka (Po roku), ktorú autor napísal na prvé výročie existencie prvej Slovenskej republiky.

Pretože literárni „znalci“ to nemôžu vidieť, musím im pripomenúť, že aj, neskorší chválospevec na J. V. Stalina, nesporne vynikajúci básnik Ján Kostra, publikoval v prvom vydaní svojej zbierky MOJA RODNÁ oslavnú báseň na 14. marec 1939. Neskorší vynikajúci komunistickí básnici, Vojtech Mihálik a Miroslav Válek, začínali svoju literárnu kariéru v trnavských katolíckych časopisoch (Plameň, Nová práca, JAS). Zdá sa, že v tej našej literatúre je to všetko akosi veľmi pomotané.

Zle-nedobre je na 21 rokov mŕtveho barda, národného a na svetovej úrovni tvoriaceho básnika Valentína Beniaka, že napísal báseň PO ROKU. Takže: čo teraz? Čo urobíme s tými slovenskými básnikmi, ktorí po roku 1945 napísali oslavné básne na jedného z najväčších zločincov ľudstva J. V. Stalina?! Čo urobíme s tými slovenskými básnikmi, ktorí napísali a publikovali priam „homo-sexi-milenecké“ básne na K. Gottwalda, A. Zápotockého, dokonca na V. Širokého, či  Leonida Iľjiča Brežneva?!

V tejto súvislosti nedá mi nepripomenúť a neupozorniť najmä literárnych historikov, že za päť rokov trvania Tisovho „klérofašistického“ slovenského štátu ani jeden slovenský básnik nenapísal a nepublikoval ani jeden verš na oslavu A. Hitlera a jeho „tisícročnú“ ríšu.

Som presvedčený, a nielen ja, že nebyť tohto ako-tak samostatného slovenského štátu, dnes by neexistovala nijaká (ani dočasná!) slovenská vláda, ani nijaký (ani dočasný) slovenský prezident, pretože by neexistovala nijaká Slovenská republika.

Slovenská REPUBLIKA, august 1994

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1994.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.