Štrajk zdravotných sestier a učiteľov. Martýrstvo bez efektu?

Kliment Uhrecký
03.02.2016 3 214 archív

O Slovákoch sa hovorí, že sú národ pokorný, tichý a poddajný. Preto sme boli v minulosti vždy pod nadvládou niekoho druhého a v duchu pokory sme boli celé storočia ticho. Slovák vždy bez odvrávania pracoval a bol poslušný. Preto aj v súčasnosti, napriek našej pracovitosti a zmyslu pre povinnosť, máme najnižšie platy s porovnateľnými krajinami ako je Slovensko.

Premiér si je vedomý, že v školstve je obrovský prebytok učiteľov a fakulty pripravujúce učiteľov ich ročne chrlia stovky až tisícky.

Zamestnancovi, ktorý sa stará o naše zdravie, či vyučuje budúce generácie by mala patriť adekvátna mzda. Je smutné vidieť učiteľov, ako kupujú nekvalitný akciový tovar, ako sa prehrabávajú v zlacnenom tovare krátko pred koncom záruky, či sa prehŕňajú v odpadoch rôznych  predajniach typu second hand. Zdravotné sestry sú na tom podobne. Aby si zarobili, tak musia pracovať celé dni a noci. Bez vyčerpávajúcich nadčasov by boli na tom veľmi zle. Nemajú víkendy a musia slúžiť aj počas sviatkov. Ich práca je nedocenená. Učiteľské povolanie prežíva obrovskú krízu. Status učiteľa je na najnižšej úrovni v histórii nášho štátu. Je vystavený tlaku vedenia škôl, ktoré by z neho pomaly zodrali kožu. Je vystavený tlaku vplyvných rodičov, sponzorov škôl.  Je často vystavený tlaku rodičov – asociálov, ktorí agresívne kryjú výčiny svojich nevychovaných detí. A okrem toho je vystavený nepochopeniu verejnosti, ktorá si myslí, že nič nerobí.

 

Kontraproduktívny a nie produktívny

Posledné štrajky zdravotných sestier a najmä učiteľov však boli a sú motivované politicky. Prihrievajú si na nich polievočku tzv. pravicové strany a hlavne strana SIEŤ a Matovič. Práve to odradilo mnohých učiteľov i zdravotné sestry, aby sa do štrajkov zapojili. Okrem toho nešlo a nejde o štrajky masové. Zapojilo sa do nich len minimum zdravotných sestier a ešte oveľa menej učiteľov. Strana Smer-SD môže s učiteľmi manipulovať. Premiér si je vedomý, že v školstve je obrovský prebytok učiteľov a fakulty pripravujúce učiteľov ich ročne chrlia stovky až tisícky. Je demagógiou, že do školstva nechcú ísť mladí ľudia. Oni sa tam jednoducho nedostanú. Na ich miestach pracujú učitelia v dôchodkovom veku, ktorých sa vedenia škôl nedokážu zbaviť. Výsledkom štrajku bude iba to, že učitelia za dni štrajku nedostanú plat, čo pri učiteľských rodinách či samoživiteľoch môže byť existenčné. Okrem toho si za dni štrajku musia sami zaplatiť poistné. A samozrejme si proti sebe pobúrili časť rodičov a verejnosti. Štrajk totiž má minimálnu podporu verejnosti. Je skôr kontraproduktívny ako produktívny. Doplatia naň štrajkujúci, ktorí sa pri pohľade na výplatné pásky chytia za hlavy. Martýrstvo bez efektu.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Platy nízke, ceny európske

------------------------------------------------------------------------

Oveľa horšie na tom sú zdravotné sestry, ktoré dali výpovede a na svoje miesta sa už vrátiť nemôžu. Štrajk mal dopad iba na dve nemocnice (Žilina a Prešov). Jediní, komu štrajk pomohol sa zviditeľniť, sú jeho organizátori, ktorí sa snažia dostať na kandidátkach Procházkovej či Matovičovej strany do parlamentu.

Platy na Slovensku sú nízke a práca slovenského človeka je podhodnotená. Nedocenená je práca slovenského učiteľa, ktorého všetky vlády po novembri 1989 degradovali do postavenia úbohého intelektuálneho proletára. Nedocenená je práca zdravotných sestier, ktoré musia obetovať rodinu a svoj osobný život, aby mohli prežiť. Nedocenená je ale aj práca tisícov robotníkov, ktorí v polofeudálnych podmienkach musia doslovne drieť v podnikoch rôznych kórejských, nemeckých alebo iných zahraničných spoločností, ale aj v podnikoch domácich zbohatlíkov za podpriemernú mzdu. Dokedy?

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.