Vláda Roberta Fica podkopáva piliere nášho štátu

Lucia Palúdzka
13.01.2016 11 027 archív, ilustračné foto

Inštitút Mateja Bela otvoril vzdelávací program pre úradníkov pod názvom Rozvoj maďarsko-slovenskej bilingválnej kompetencie administratívnych pracovníkov. Štúdium je vraj zamerané na zvyšovanie úrovne v úradnom styku v dvoch jazykoch – slovenskom a maďarskom.

V poslednej dobe sa v mestách Dunajská Streda, Šamorín a Komárno rozbehla nelegálna svojvoľná aktivita neznámych vandalov, ktorí žiadajú zdvojjazyčnenie nápisov na tabuliach nad rámec zákona. Odvolávajú sa na práva majoritnej (maďarskej) národnosti v meste, hoci v skutočnosti podľa posledného sčítania obyvateľov tvoria aj na južnom Slovensku menšinu. Pod týmto pekným názvom sa však skrýva zámer naučiť zamestnancov úradov zo slovenského juhu ovládať odbornú maďarskú terminológiu. Myšlienku odbornej maďarskej terminológie na úradoch si presadili v novelizácii zákona o používaní jazykov národnostných menšín v roku 2009 ako „odmenu“ Smeru strane Most-Híd za podporu pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve v Národnej rade SR. V zákone sa uvádza, že orgán územnej samosprávy vydáva na požiadanie úradné formuláre obce aj v menšinových jazykoch, úradná agenda (zápisnice, uznesenia, atď.) sa môže viesť aj v jazyku menšiny.

------------------------------------------------------------------------

Fotogaléria: Vandali poškodili pamätník Ľudovíta Štúra ------------------------------------------------------------------------

Napriek nátlaku menšinových politikov na občanov používať maďarský jazyk aj v písomnom styku na úradoch sa tento zámer neujal, pretože obyvatelia ani zamestnanci úradov neovládajú odborné termíny v maďarskom jazyku. Preto boli na Úrade splnomocnenca vlády  SR pre národnostné menšiny za úradovania Rudolfa Chmela vytvorené odborné terminologické slovníky, predovšetkým v maďarskom jazyku.


Riaďme sa dokumentmi na ochranu jazyka

Inštitút Mateja Bela vznikol, podľa jeho webovej stránky, preto, aby prepojil budovanie občianskeho Slovenska s praktickými politickými činnosťami. Prezidentom inštitútu nie je nik iný, než opäť Rudolf Chmel. Spomínaný vzdelávací program sa realizuje za spolupráce Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a ministerstva školstva.

Oba štátne orgány teda majú záujem zaviesť odbornú maďarčinu do úradov na slovenskom juhu. Ak sa táto forma propagandy aplikácie maďarského jazyka ujme, približne v polovici obcí na juhu (550 obcí) to bude znamenať dosiaľ najrozsiahlejšiu dvojjazyčnosť na úradoch, v ďalšej polovici obcí ústny, ale už aj písomný úradný styk v jedinom, maďarskom jazyku.

Správa úradu splnomocnenca pre národnostné menšiny už teraz uvádza, že približne 80% zamestnancov obecných a mestských úradov národnostne zmiešaného územia ovláda maďarský jazyk. Súčasná vláda SR si teda takto predstavuje ochranu štátneho jazyka a Slovákov na národnostne zmiešanom území, hoci správa o štátnom jazyku zverejňuje čoraz hrozivejšie výsledky a čoraz viac sťažností na miestne samosprávy. Ignorujú sa aj strategické materiály ministerstva kultúry Opatrenia v oblasti štátneho jazyka a Koncepcia starostlivosti o štátny jazyk SR.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.