Riziká protiteroristického balíčka

Ladislav Kováčik
20.12.2015 3 394 archív

Novembrové teroristické útoky v Paríži boli pre mnohých studenou sprchou. Iní túto udalosť naopak považovali za logické vyústenie škodlivej politiky Západu a Európskej únie. Nech je ako chce, udalosť spôsobila, že jednou z prvoradých tém štátov Európy sa stala bezpečnosť. (Môžeme si povzdychnúť: „Škoda, že ňou nebola už v čase, keď prvé tisícky migrantov vstupovali na územie nášho svetadielu!“)

Ak teda v nasledujúcich rokoch dôjde k vážnemu zneužívaniu schválených opatrení, budeme vedieť a budeme si pamätať, kto bol za to politicky zodpovedný.

Aj na Slovensku vystúpila bezpečnostná otázka náhle do popredia. Jedným z prvých opatrení prijatých tesne po novembrových útokoch bolo zvýšenie monitorovania štátnych hraníc. Zároveň sa zvýšil aj dohľad nad záchytnými tábormi pre migrantov vrátane toho v Gabčíkove.


Smer – nedemokratický režim

Prešlo niekoľko týždňov a vládna strana Smer-SD odhlasovala v parlamente spolu s Mostom-Híd a dvomi nezaradenými poslancami novelu ústavy, ktorá predlžuje maximálne lehoty na zadržanie osôb podozrivých z teroristickej činnosti. Okrem toho prijal parlament ešte balíček ďalších zákonov reagujúcich na terorizmus. Spomedzi schválených opatrení je najproblematickejšie to, ktoré predpokladá, že súd by na podnet tajnej služby mohol zakázať prevádzku webu, ktorý šíri extrémistické či terorizmus schvaľujúce názory. V prvom rade treba povedať, že toto opatrenie by sotva mohlo byť aplikovateľné v prípade po slovensky písaných webov, ktoré sú napríklad na americkej doméne, pretože americká tradícia slobody slova vychádzajúca z Ústavy USA nedovoľuje stíhať ľudí za ich názory, akokoľvek problematické, pokiaľ priamo nevyzývajú na násilie.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Aby klamstvá zneli dôveryhodne

Oficiálnu úlohu vedúcej strany nositeľky rána vystriedali neoficiálne šúľky peňazí balené do alobalu a povinné jazdy z učebníc teórie partokracie západného typu, kde mladí chcú práva starších, ženy práva mužov a cudzinci si nárokujú práva občanov.

------------------------------------------------------------------------

Po druhé treba jasne povedať, že toto opatrenie má vysoké riziko zneužitia. Keď si vybavíme, kto všetko býva dnes v médiách spomínaný v súvislosti so slovom „extrémizmus“, môžeme sa právom obávať o to, že náš štát týmto spraví veľký krok smerom k jednoznačne nedemokratickému režimu. Niektorí oponenti Roberta Fica (a Vladimíra Mečiara) radi v minulosti poukazovali na to, že silnou poistkou pred svojvôľou našich politikov nám je naše členstvo v Európskej únii. Avšak teraz nastala úplne nová situácia, kedy, ako som spomínal, bezpečnostná otázka vystúpila do popredia v celej únii a preto možno očakávať, že aj západoeurópske štáty budú voči rôznym obmedzeniam slobody značne benevolentnejšie.


Jáchymovské pochybnosti

Pochybnosti o tom, či na Slovensku zostane zachovaná sloboda slova, sme mohli mať už pred niekoľkými rokmi, kedy parlament schválil novelu Trestného poriadku, ktorá chcela stíhať osoby, ktoré by sa dopustili tzv. jáchymovskej lži, teda popierania, spochybňovania, schvaľovania alebo ospravedlňovania režimov založených na komunistickej ideológii. Tu zatiaľ možno optimisticky konštatovať, že napriek schváleniu tohto paragrafu sa podľa všetkého neobjavil za tých pár rokov ani jeden prípad odsúdenia človeka s takými názormi, hoci nostalgia za režimom spred roku 1989 je medzi obyvateľstvom silná. Teraz sa však už hovorí o „extrémizme“ vo všeobecnosti, dokonca aj o tom náboženskom.

Každý režim, každé štátne zriadenie stojí na troch veciach – na legislatíve, na vžitých zvykoch a na ľuďoch. Pokiaľ ide o tých ľudí, teda teraz konkrétne slovenských sudcov, policajtov a „tajných“, je určite veľa dôvodov, aby sme boli vysoko opatrní a obozretní pred tým, než im dáme väčšie právomoci. Avšak to sa už stalo.

Ak teda v nasledujúcich rokoch dôjde k vážnemu zneužívaniu schválených opatrení, budeme vedieť a budeme si pamätať, kto bol za to politicky zodpovedný.

--------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Ak si objednáte tričko SHO so šiltovkou SHO (čierna, modrá), pri potvrdení objednávky vám cenu trička znížime na 10,99 eur. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.