Starobylá Nitra. Klenot Slovenska

Pavol Zvarík
08.09.2015 15 700 archív

Pred niekoľkými rokmi som nepomyslel na to, ako často budem chodievať do mesta pod Zoborom. O Nitre som vedel iba to, že je to starobylé mesto a že história mesta je veľmi bohatá.

Keď som začal chodievať do Nitry, tak ako prvé čo ma oslovilo najviac bolo to, že v Nitre sa nachádza veľa kostolov, čo svedčí o oddanosti Nitranov k našim predkom a kresťanským hodnotám.

Socha Corgoňa sa nachádza na rohu dvojpodlažnej budovy - Kluchovho paláca, na Východnej a Samovej ulici. Táto zaujímavá socha dosahuje výšku jedného podlažia Kluchovho paláca a bola vytvorená v r. 1820.

V Nitre na nás „dýcha“ život a skutky kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka a ďalších významných slovenských osobností. Najviac ma však očarila legenda o Corgoňovi, ktorý mal obrovskú silu a každý obdivoval jeho zavalitú postavu, zvlášť mohutné svaly na rukách. Keď udrel kladivom na nákovu, zatriaslo sa celé Horné mesto. Z povesti vieme, že Corgoň svojou odvahou uchoval Horné mesto pred tureckými nájazdmi. Aj Slovensko dnes potrebuje odvážnych ľudí, ktorí budú chrániť naše národné a kresťanské hodnoty, našu európsku kultúru.

Keď sa začneme viac zaujímať o históriu Nitry tak pochopíme, akú drahocennú perlu má slovenský národ. Je veľmi dôležité poznať históriu nášho národa a štátu, aby budúce generácie Slovákov mohli byť hrdé na našu vlasť, pre jej krásu, hodnoty a tradície.

--------------------------------------------------------------------------

TIP NA KNIHU

Ľudovít Štúr: Slovanstvo a svet budúcnosti. Knihu si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782. DARČEK: Ku každej knižke vám pribalíme odznak rusko-slovenského priateľstva. Cena knihy je 16,49 eur + poštovné.

Viac informácií o knihe nájdete TU.