Na lavici rozumu!

Jozef Šulaj
09.09.2015 4 228 archív

V súvislosti s prípravami na pražské májové oslavy 50. výročia víťazstva nad fašizmom a skončenia druhej svetovej vojny Lidové noviny pripravili pre svojich čitateľov skutočný bonbónik.

V ankete pod názvom „Mají oslavovat i Němci a Slováci?“ (24.2.1995) oslovili poslancov českého parlamentu s naozaj originálnou podotázkou: A kde by mali byť Slováci, na lavici víťazov či porazených?

Fotografia zachytáva Františka Vnuka na slovenskej národnej púti za mučeníka Jozefa Tisa v Altöttingu.

Táto zákerná otázka iste viacerých poslancov zamrazila a šokovala, nie však Oldřicha Kružilka (ODA), ktorý účasť Nemcov na oslavách pripustil, avšak k úlohe Slovákov sa vyslovil: „Musia sa rozhodnúť sami, či sa hlásia k vtedy samostatnému, ale vlastne fašistickému štátu, alebo skôr k SNP, a tým aj k ČSR. Tento proces je na Slovensku živý. Na lavicu víťazov by som posadil myšlienku Československej republiky.“

Ide o provokáciu, nevedomosť alebo ignoráciu existujúcich faktov? Jedno z toho celkom určite vyplýva, že mnohí naši českí priatelia sa ešte nechcú zmieriť s našou samostatnosťou. Potvrdenie svojej štátnej suverenity si museli Slováci vyvzdorovať v dlhom dejinnom zápase. Rozchod v roku 1993 nebol rozhodne dielom náhody či nerozvážnosti, ale historickou nevyhnutnosťou. Napriek tomu sa v ČR často zdôrazňuje, že okrem alternatívy Československej republiky existuje iba nacionalizmus fašistického razenia. Rovnako netaktná je i poznámka o našej orientácii na Východ.

Všetkým pochybovačom o našej politickej orientácii treba pripomenúť, kto vlastne u nás vo februári 1948 nastolil komunizmus a nasmeroval našu republiku na vyše 40 rokov smerom na Východ. Nie, nechcem sa zbytočne hrabať v minulosti, iba pripomenúť, že Slováci sa za svoju minulosť nemusia hanbiť.

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1995.

--------------------------------------------------------------------------

TIP NA KNIHU

Ľudovít Štúr: Slovanstvo a svet budúcnosti. Knihu si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782. DARČEK: Ku každej knižke vám pribalíme odznak rusko-slovenského priateľstva. Cena knihy je 16,49 eur + poštovné.

Viac informácií o knihe nájdete TU.