Slováci nikdy neboli agresori

Blažena Hudecová
30.07.2015 5 724 archív

Som ďaleko od toho, aby som schvaľovala deportáciu Židov, zarážajú ma však silné slová Židovskej náboženskej obce o protižidovskom besnení slovenského štátu.

S pojmom protižidovské besnenie som sa stretla v románe E. M. Remarqua Iskra života, ale v súvislosti s nemeckým štátom, a nie slovenským. A tak sa pýtam: A čo tí, ktorí to besnenie rozpútali? Tí, ktorí stavali koncentračné tábory, kde likvidovali tisíce ľudí dnes požívajú úctu ako európska veľmoc a nikto im už minulosť nepripomína. Maďarsko, Francúzsko, Poľsko, Česko...  Všetky tieto štáty sú dnes bez viny? Kto im ju pripomína?

V stanovisku Židovskej náboženskej obce sa píše, že v marci 1942 nemohol nijaký Žid na Slovensku vlastniť žiadny majetok. A kde v Európe ho v tom čase mohol vlastniť? Podľa akého trestného práva sa za spoločné zločiny celej Európy donekonečna odsudzuje len jeden štát – ten najmenší? Veď dnešná generácia Slovákov sa prostredníctvom slovenského parlamentu hneď pri prvej príležitosti ospravedlnila za deportácie Židov, hoci s nimi už nemá nič spoločné.

Slováci nikdy neboli agresori, nikdy nepovyšovali svoju rasu nad inú a verím, že vždy zostaneme verní svojmu heslu: Cudzie nechceme, ale svoje si budeme brániť.

Slovenská REPUBLIKA, jún 1996

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1996.

--------------------------------------------------------------------------

TIP NA KNIHU

Ľudovít Štúr: Slovanstvo a svet budúcnosti. Knihu si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782. DARČEK: Ku každej knižke vám pribalíme odznak rusko-slovenského priateľstva. Cena knihy je 16,49 eur + poštovné.

Viac informácií o knihe nájdete TU.