Legionár slúžiaci vlasti

Pavol Zvarík
24.07.2015 9 010 archív

Ako po iné roky, tak aj tento rok si Slovenské Hnutie Obrody uctilo slovenského velikána generála Milana Rastislava Štefánika. Tento rok sme oslávili 135. výročie jeho narodenia (21. júl 1880). Aktivisti Slovenského Hnutia Obrody sú výnimoční v tom, že každý rok organizujú v Žiline čestnú stráž pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika a počas stráže držia dve vlajky, vlajku Slovenskej republiky a vlajku Slovenského Hnutia Obrody.

Vzdali sme hold nášmu velikánovi, ale išlo aj o to, aby sme si uvedomili, že teraz sme to my, ktorí píšu dejiny slovenského národa. Tak, ako bojoval M. R. Štefánik, tak musíme aj my bojovať. Pred nami je dlhá, namáhavá, tŕnistá cesta, ale oplatí sa bojovať za dobrú vec. Slovensko si to zaslúži!

Na oslavy v Žiline som sa veľmi tešil, avšak dva dni pred podujatím som ochorel a tak som sa nemohol zúčastniť na oslavách. Dával som si však otázky: Aký majú význam takéto oslavy?

------------------------------------------------------------------------ Fotogaléria: Čestná stráž gen. M. R. Štefánika 2015 ------------------------------------------------------------------------

Čo nám to dá do života? Na čo to všetko? Prečo SHO organizuje takéto podujatia? Odpoveď som dostal v predposledný deň osláv. Snažil som sa dať zdravotne dokopy, aby som sa mohol aspoň na chvíľku zúčastniť na tomto podujatí a mohol tak byť na stráži a vzdať hold nášmu velikánovi.  

Hrdo a dôstojne

V predposledný deň osláv som sa večer zúčastnil na tomto podujatí s úmyslom byť na stráži a držať vlajku slovenskej štátnosti. Predtým mi to všetko nedávalo nijaký zmysel, ale až na stráži a pri držaní vlajky som pochopil zmysel všetkého. Keď som prišiel na miesto v ktorom sa konali oslavy, tak som pri soche M. R. Štefánika našiel dvoch hrdých Slovákov, ktorí boli na stráži a držali vlajky. Jedného z nich som poznal, no toho druhého nie a keď som zisťoval kto to je, ako sa volá, tak mi bolo povedané, že je to legionár slúžiaci vlasti.

Pri výmene stráži ma zaujali jeho pokyny, jeho správanie. Všimol som si s akou hrdosťou držal vlajku Slovenského Hnutia Obrody, nehybne stál a so všetkou úctou vzdal hold Štefánikovi. Tento legionár svedčil o tom, ako obetoval svoj čas na stráži a že spal iba dve hodiny. Vďaka tomuto legionárovi som pochopil ako sa má správať vlastenec, hrdý Slovák.

Keď som bol na stráži, tak som to celé pochopil – pochopil som, že M. R. Štefánikovi sme chceli nielen vzdať hold, ale išlo aj o to, aby sme si uvedomili, čo pre slovenský národ urobil. Dovolím si napísať, že Slovákom chýba zmysel pre vlastenectvo a to, čo robí Slovenské Hnutie Obrody je správne a má to zmysel.

--------------------------------------------------------------------------

TIP NA KNIHU

Ľudovít Štúr: Slovanstvo a svet budúcnosti. Knihu si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782. DARČEK: Ku každej knižke vám pribalíme odznak rusko-slovenského priateľstva. Cena knihy je 16,49 eur + poštovné.

Viac informácií o knihe nájdete TU.