Mladí Slováci potrebujú pozitívne vzory

Ján Vachaľ
08.06.2015 9 546 archív

Mnohokrát, keď vidí starší človek mladú generáciu ako sedí s nohami na lavičke a v ruke drží fľašu či dokonca cigaretu, v mysli mu prebehne: „Naša generácia bola lepšia.“ Táto veta, ktorá rozzúri nejedného mladého človeka a slúži často len ako provokácia, sa bohužiaľ naplňuje. A preto pri budovaní nového a sebavedomého štátu bude práca s mládežou tou najdôležitejšou časťou.

V súčasnosti aktívne fajčí každý piaty dospelý Slovák. Ich počet od roku 2002 každoročne klesne o dve percentá. U slovenskej mládeže je však vývoj celkom opačný.

Všetky generácie boli odlišné. Líšili sa najmä v obliekaní, štýlom hudby, ale aj vystupovaním. Predsa len každá generácia niesla jeden spoločný prvok - nebolo im všetko jedno. Či už to bolo hnutie Hippies a ich protesty proti vojne vo Vietname, hnutie mladých černochov, ktoré si vydobylo občianske práva alebo aj štúrovcov či študentov z novembrových dní. Každá generácia mala svoj cieľ a každá sa proti niečomu búrila. A čo naša generácia?

 

Riešením je zmena systému

Zarazila ma skúsenosť z hodín geografie. Keď sme začali hovoriť o Slovensku a o jeho krásach či prednostiach. Často namiesto pýchy, ktorú by sme videli u iných národov, naši žiaci si neodpustili vtipné poznámky. Aj keď to vyzerá akokoľvek, chyba nie je v žiakoch a ani v učiteľoch, chyba je v systéme. Politici by totiž mali byť vzormi pre mladých Slovákov. A tak ako my nadväzujeme na prácu štúrovcov a Štefánika, tak ako ľudia, ktorí bojovali za samostatný štát v 90. rokoch držali v rukách Štefánikove portréty, tak by mali byť aj súčasní politici morálnymi autoritami pre občanov našej vlasti.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Vzdali sme hold generálovi M. R. Štefánikovi

------------------------------------------------------------------------

Treba si vážiť naše tradície, vážiť si duchovné vlastníctvo národa. Pomôcť rodičom s nákupom, pomôcť dôchodcovi prejsť cez cestu, slušne sa správať k učiteľom musia byť, okrem iného, zdravé prvky novej slovenskej generácie.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár