Britské voľby. Cameron zostáva, referendum bude

Ladislav Kováčik
16.05.2015 2 971 archív

Siedmeho mája volili svojich zástupcov do Dolnej snemovne parlamentu občania Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Pokiaľ sa nám na Slovensku zdá, že máme na počet obyvateľov až príliš veľa politických strán, v Spojenom kráľovstve je to podobné. Aj v tejto vyše 60-miliónovej krajine (pozostávajúcej zo štyroch historických

Britániu v začínajúcom sa volebnom období čaká dôležité referendum – a to hlasovanie o zotrvaní v Európskej únii, čo bol Cameronov predvolebný sľub, ktorý je premiér odhodlaný splniť.

krajín) kandidovalo obrovské množstvo kandidátov z častokrát úplne okrajových politických strán. Nechýbali tu kandidáti zo strán ako Triedna vojna, Robotnícka revolučná strana, či dve strany, ktoré majú v názve slovo komunistická. K okrajovým politickým stranám sa však tentokrát priradila aj protiimigračná a euroskeptická Britská národná strana, ktorá v minulých voľbách (v roku 2010) postavila 338 kandidátov, tentokrát však len ôsmich (z ktorých neuspel ani jeden).

 

Úspech alebo neúspech UKIP?

Poďme však k rozhodujúcejším stranám. Fakt, že Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona získala 331 mandátov (pričom na získanie väčšiny v snemovni bolo potrebných aspoň 326 kresiel), znamená, že táto strana zostane pri moci a to ešte v komfortnejšom postavení než doteraz. Uplynulých päť rokov totiž vládla v koalícii spolu s Liberálnymi demokratmi, ktorí však v týchto voľbách jednoznačne pohoreli, keď im z pôvodných 57 mandátov, získaných v roku 2010, zostalo len osem. Ľavicová Labouristická strana je na tom ako jedna z dvoch hlavných síl britskej monarchie tradične ďaleko lepšie, ale keďže aj získaných 232 mandátov považuje za neúspech, rozhodol sa líder tejto strany Ed Miliband pre rezignáciu na svoju funkciu.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Euroskeptické strany

------------------------------------------------------------------------

Zaujímavý je prípad Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Táto euroskeptická strana získala v týchto voľbách tretí najvyšší počet hlasov - vyše 3 800 000, čo je 12,6 percent všetkých hlasov. Keď takýto zisk dosiahne niektorá strana na Slovensku, šampanské tečie prúdom a jej členovia oslavujú až do rána. Britský volebný systém, ktorý spočíva na jednomandátových volebných obvodoch, kde poslancovi na zvolenie stačí relatívna väčšina hlasov, však silu UKIP znemožnil natoľko, že sa hlasy jej voličov jednoducho „rozpŕchli“ v rámci svojich volebných obvodov pod ťarchou v danom obvode silnejšieho kandidáta a vyzneli takmer naprázdno, keďže strana získala nakoniec len jediného poslanca. Keďže vo svojom volebnom obvode neuspel ani líder UKIP, europoslanec Nigel Farage, rozhodol sa podobne ako Miliband odstúpiť z čela strany. V tomto prípade ho však jeho strana podržala – zrejme aj kvôli počtu hlasov odovzdaných pre UKIP – a tak Farage na čele strany ostáva.

 

Škóti bodovali

Kým britský volebný systém veľmi poškodil konečný výsledok UKIP, dá sa konštatovať, že Škótskej národnej strane (SNP) daný systém naopak veľmi pomohol. Hoci SNP získala len 4,7 percenta hlasov (čo by na Slovensku znamenalo nula mandátov), podiel jej mandátov v Dolnej snemovni bude 8,6 percent, v absolútnych číslach 56 mandátov, čím sa stali treťou najsilnejšou stranou v snemovni. Škótski národovci vďačia za svoj úspech pochopiteľne Škótsku, kde sa takmer nenašiel volebný obvod, v ktorom by nezvíťazil kandidát SNP. Vysoký zisk SNP v týchto voľbách, neporovnateľný s výsledkom v roku 2010, donútil Davida Camerona k vyjadreniu, že na Škótsko, Wales a Severné Írsko budú prenesené ďalšie právomoci. Slová Camerona treba však určite chápať aj v kontexte minuloročného referenda o nezávislosti Škótska. Keďže Škóti si možnosť vystúpiť zo štátneho zväzku s Anglickom vtedy nevybrali, politici ako Cameron cítia, že ich treba za to patrične odmeniť, čo by teoreticky malo vziať pôdu spod nôh separatistických politikov.

 

Konzervatívna iba v názve?

Britániu však v začínajúcom sa volebnom období čaká ešte dôležitejšie referendum – a to hlasovanie o zotrvaní v Európskej únii, čo bol Cameronov predvolebný sľub, ktorý je premiér odhodlaný splniť. V tomto prípade budú spomínaní škótski nacionalisti na strane zotrvania v únii. S Cameronom ich spája taktiež téma manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Tie sa Cameronovej vláde v uplynulom volebnom období podarilo legalizovať v rámci Anglicka a Walesu. Áno, hovoríme stále o lídrovi Konzervatívnej strany, čo potvrdzuje, že slovo „konzervatívna“ v názve akejkoľvek strany takú stranu už dnes nezaväzuje absolútne k ničomu.

Nakoniec stojí za zmienku aj volebná účasť. Tá dosiahla v týchto voľbách len 66,1 percent -podobná účasť bola aj pred piatimi rokmi - ale je to stále lepšie číslo než cca 60 percent v prípade slovenských volieb v roku 2012. Pokiaľ však vezmeme do úvahy účasť v prípade referenda o škótskej nezávislosti, môžeme sa oproti Škótom len červenať – na tomto referende sa totiž zúčastnilo 84,59 percent oprávnených voličov. Iný kraj, iný mrav?

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk alebo na čísle 0908 800 782.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár