Nemáme zdravé sebavedomie?

Anton Baník
02.05.2015 3 501 archív

Nedostatok zdravého sebavedomia Slovákov doma má svoje príčiny, nad ktorými sa treba vážne zamyslieť. Naproti tomu je všeobecne známe, že Slováci v zahraničí majú zdravšie a vyššie národné povedomie než Slováci na juhu Slovenska.

Motto SHO: Úspech je zmesou tvrdej práce a veľkých snov.

Túto skutočnosť konštatujú u nás sami Slováci z domova, ktorí sem prichádzajú na návštevu. Aj tu sa možno vážne pýtať: Prečo Slováci v zahraničí majú vyššie národné povedomie, než tí doma? Odpoveď nie je taká ťažká, ako by sa mohlo zdať.

Už samo slovo povedomie či sebavedomie nám napovedá, že v prvom rade každé sebavedomie stojí na princípe vedomostí. To platí i o náboženskom sebavedomí, ktoré bez základných vedomostí nemá na čom stáť – preto základnou úlohou apoštolov a cirkvi bola, je a zostane navždy učiť, čiže odstraňovať zlo nevedomosti, čiže katechizovať, evanjelizovať... ohlasovať pravdu, ktorú človek nepozná. Čo nepozná, nemôže ani žiť.

-------------------------------------------------------------------------- ROK 2014: Pre rodinu v Rajci sme zabezpečili nové bývanie

--------------------------------------------------------------------------

Ten istý princíp platí i na národné povedomie.

Kto nepozná pravdivé dejiny vlastného národa jeho sebavedomie nemá na čom stáť. Nás v zahraničí niekedy priam ohromuje hrubá nevedomosť našich ľudí z domova ohľadom poznania pravdivých dejín nášho národa.

Naši susedia a protektori v nich vytvorili i školskou výchovou prekrútených dejín národa zakomplexovaných ľudí, trpiacich pocitom menejcennosti, lebo im tĺkli do hlavy iba negatívne stránky (národ bez dejín, drotári, hlupáci, bačovia, národ bez kultúry). Naši neprajníci tak v minulosti, ako i dnes sú si plne vedomí, že národ, ktorý má zdravé sebavedomie, je veľmi ťažko zložiť na lopatky a zničiť ho, preto chrlia toľko lží, prekrúcania a dezinformácií, aby ubili dušu slovenského človeka... Prekvapilo ma veľmi, keď istý univerzitný profesor z USA prednedávnom navštívil Slovensko (r. 1991) a na záver návštevy krajiny konštatoval: „Slovensko je krásna krajina, národ veľmi milý, šikovný, ale má otrockého ducha.“

Vezmite si príklad z múdreho postoja sv. Pavla, ktorý píše: „Zabúdam na to, čo je za mnou, a pozerám na to, čo je predo mnou!“ Počúvajme často Kristovo povzbudenie apoštolom: Nebojte sa! Ja som premohol svet! To nám opakoval aj Svätý otec pri návšteve Slovenska.

Slovenská REPUBLIKA, január 1996

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1996.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár