Buďme sami sebou

Martin Baran
11.03.2015 3 728 archív

Že by xenofóbia bola naozaj to, proti čomu treba na Slovensku bojovať?

Vezmime si, napríklad, program kín ľubovoľného slovenského mesta. Ak v ňom za celý mesiac nájdete aspoň jeden slovenský film, môžete si gratulovať. Alebo v obchodoch vo svojom okolí skúste zrátať, koľko je anglických, nemeckých, talianskych a koľko slovenských nápisov.

Záber z päťdielneho televízneho seriálu Štúrovci.

A ako Slováci podávajú pomocnú ruku vojnou zmietaným národom bývalej Juhoslávie? Sami Bosniaci s prekvapením konštatujú, že zásielky z malého Slovenska sú väčšie ako z bohatých krajín západnej Európy. Vari toto je nenávisť k cudzincom? A to som ešte nespomenul veľký záujem našich študentov o štúdium v zahraničí. Ako nás môže niekto nazvať xenofóbnymi!?

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale slovník cudzích slov mi ponúkol inú diagnózu: xenofília, xenománia - prílišná neobjektívna záľuba vo všetkom cudzom.

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články. Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1995. Slovenská republika slávi druhé výročie obnovenia... 

Denník Slovenská REPUBLIKA, február 1995 

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.

-------------------------------------------------------------------------- TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár