Doplatíme na vojenskú neskúsenosť

Denník Sl. REPUBLIKA
03.01.2015 4 598 archív

Písať o samohybnej húfnici Zuzana, špičkovom výrobku ZŤS Dubnica nad Váhom, je ako nosiť drevo do lesa. Predsa len zopakujeme, že je to delostrelecký systém, ktorý je kompatibilný so systémami NATO a prvý v postkomunistických štátoch. Zuzana veľkým dostrelom, vysokou presnosťou streľby a účinným nábojom, patrí k európskym raritám medzi zbraňovými systémami tohto druhu.

V roku 2014 Ozbrojené sily Slovenskej republiky opäť riešili zavedenie modernizovanej húfnice s označením Zuzana 2. Je to jedna z podmienok, aby sa Zuzana 2 mohla vyrábať aj pre iné štáty.

Tento rok je plánované prevziať jednu batériu Armádou SR tak, aby po ukončení prvých ôsmich kusov mohla predviesť vycvičená jednotka celú palebnú batériu. To vytvorí podmienky na to, aby sa v roku 1995 mohli predávať húfnice do zahraničia. Na to je však treba dokonale zvládnuť jej obsluhu v čo najkratšom čase a predviesť húfnicu najmä špecialistom. Bohužiaľ, súčasné ministerstvo obrany spolu s veliteľstvom armády aj v tejto otázke dokazuje svoju neskúsenosť a nepredvídavosť. Na dosiahnutie pripravenosti osádky už mali mať vybranú budúcu batériu, vrátane celého zabezpečenia. Mala už prebiehať teoretická a technická príprava príslušných odborností na doteraz vyrobených húfniciach a nielen na nich. Mal prebiehať technický a odborný výcvik zabezpečovacích prvkov batérie, ktoré budú používať. Ide o obranné vozidlá Tatrapan, tiež z výroby zbrojného priemyslu.

Zahraničný zákazník musí vidieť a spoznať čo zbraň v praxi dokáže. Dokiaľ my nezacvičíme včas obsluhu na vysokej profesionálnej úrovni, dovtedy vlastne nemáme čo ponúknuť.

Doplácame na to, že do vysokých funkcií boli vybraní ľudia, ktorí sa nevedia zžiť so zodpovednosťou samostatného štátu a prežíva v nich myslenie, že im niekto niečo nariadi, tak ako tomu bolo v časoch federácie.

Dúfajme, že sa spamätajú a začnú čo najskôr s výcvikom, pretože v ASR nemáme takých skúsených ľudí, ktorí by dokázali skrátiť dobu výcviku nového systému. Obávam sa, aby nedošlo k fiasku pri predvádzaní dokonalého zbraňového systému nedokonale pripravenou jednotkou.

Slovenská REPUBLIKA, júl 1994

-------------------------------------------------------------------------- ROK 2014: Dana a Zuzana, nová nádej pre zbrojovky

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1994.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.