Zanikne SME, zanikne sloboda?

Julián Orlický
15.10.2014 4 179 archív

Mediálnym svetom na Slovensku otriasla nová správa. Do jedného z najvýznamnejších mienkotvorných denníkov u nás, do SME, vstúpila známa finančná skupina PENTA. Mediálni analytici sa predbiehajú v komentároch o tom, ako tento krok najbohatších finančníkov na Slovensku ohrozí pluralitu názorov, slobodné médiá, nezávislé informovanie o aktivitách tejto skupiny, napr. o nevýhodných štátnych zákazkách.  Redakcia denníka SME protestuje a zakladá si novú platformu kde plánuje pokračovať vo svojom doterajšom novinárskom štýle. Naozaj je však ohrozená sloboda tlače na Slovensku, tak ako to tvrdia?

Z diskusie na SME.sk o SME: „Tento pseudoplátok so svojimi zakázanými, manipulovanými a neexistujúcimi diskusiami, vymývaním mozgov, zvrátenou LGBTI agendou, podporou eurovalu, eurohujerov, šialenou CIA a Mosad propagandou a ako bonbónikom na torte so svojou obľúbenou čerešničkou RomoviaSME sk. samozrejme bez diskusií, kde robia zo Slovákov náckov a extrémistov a z Cigánov svätých, nebude nikomu chýbať.“

Základná ideová orientácia redakcie tohto denníka je celkom jasná, podporuje voľný trh, privatizáciu, minimálny štát, politiku USA a Izraela, liberálnu demokraciu, postmoderný systém životných hodnôt, politickú korektnosť, negatívne sa stavia ku kresťanstvu, národovectvu, cirkvi, hodnotovému konzervativizmu a ku všetkému ruskému. Tento svetonázor je vo veľkom rozpore s postojmi väčšiny Slovákov.

 

Pokrytectvo denníka SME

Súčasťou globálneho kapitalizmu je neobmedzený voľný trh, ktorý po Nežnej revolúcii vytvoril na Slovensku vrstvu podnikateľov, ktorá nezbohatla na základe nejakého spoločensky užitočného objavu, ale práve vďaka konexii so starými komunistickými straníckymi štruktúrami a bývalou Štátnou bezpečnosťou. V rámci voľno trhového ekonomického systému jeden finančník predal svoj podiel v Petit Presse druhej, medzi Slovákmi zdiskreditovanej finančnej skupine PENTA. SME celé roky nekriticky

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Čo je nové na Sme.sk? Cenzúra! Ľudia v diskusii vyjadrili podporu Róbertovi Švecovi, SME diskusiu zrušilo. ------------------------------------------------------------------------

vychvaľuje voľno trhovú ekonomiku bez štátnych zásahov a teraz pocítilo na svojej koži, čo to v praxi znamená, inými slovami, koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj. Masmédiá, ich vydavateľstvá sú takými istými podnikmi ako hociktoré iné v ostatných segmentoch našej ekonomiky, akcionári môžu neobmedzene nakupovať a predávať podiely podľa ľubovôle. SME vychvaľuje systém a zároveň kritizuje jeho zákonité prejavy.

 

Prepojenie na finančného podvodníka

Je však na mieste otázka, či možný koniec SME ohrozí pluralitu názorov. Pád komunistického režimu v roku 1989 a s ním zánik ideologického oddelenia UV KSČ, ktoré kontrolovalo a cenzurovalo všetku tlač bývalého Československa, rozhodne neobmedzil možnosť slobodného šírenia informácií. Tak isto prekvapivý, (možný) zánik ideologického cenzora liberálnej demokracie, ktorý všetko čo nevyhovuje jeho redakcii značkuje nálepkami fašizmu, extrémizmu a neonacizmu, snáď predznamená koniec éry liberálneho temna politickej korektnosti.

Žurnalistika tohto denníka by sa dala charakterizovať rôzne, len nie ako nezávislá. SME nie je len pod vplyvom z globálneho hľadiska malých a druhoradých finančných skupín typu PENTA, J&T. Redakcia je ideologicky, hodnotovo a duchovne spriaznená s jedným z najväčších finančných podvodníkov v moderných dejinách, maďarským špekulantom George Sorosom. Opäť, SME kritizuje z celosvetového hľadiska malé ryby, ale skutočných hráčov nielen že účelovo opomína, ale necháva sa od nich podporovať. Komár im prekáža, no ťavu nevidia.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.