Zachránia Slovensko chuligáni?

Marián Mišún
14.09.2014 14 929 archív

O nízkej životnej úrovni  a chudobe väčšiny Slovákov vie už asi každý. Aj keď podľa najnovších údajov  Štatistického úradu SR, priemerná mesačná mzda v uplynulom roku (2013) vzrástla na úroveň 835 eur,  pri porovnaní s priemernými platmi na Západe sme stále totálni chudáci.  Slováci tak musia naďalej pracovať viac ako tri mesiace, aby zarobili toľko, čo väčšina z priemerných Európanov na Západe za jeden mesiac.

Fidel Castro: „Keď nie ste radikál, neurobíte nič, organizujete stranu, robíte kopu vecí a nič sa nedeje. Ale keď ste radikál, ja som rozmýšľal o tom, že treba urobiť štátny prevrat...“

Väčšina  z pracujúcich Slovákov sumu predstavujúcu takzvanú priemernú mzdu zväčša na svojej výplatnej páske ešte nikdy nevidela. Taktiež mnohí z dôchodcov, ktorí celý život poctivo pracovali sú na tom ešte horšie. Priemerná výška starobného dôchodku podľa dostupných informácií Sociálnej poisťovne v súčasnosti nedosahuje ani 400 eur.

Robert Fico: „Najväčšou prednosťou Slovenska je mierna povaha ľudí. Nechceli mi veriť kolegovia, premiéri a premiérky, keď som chodil na európsku radu, že na Slovensku je bežný dôchodok 280 €. Nechceli mi veriť, že vo firme človek zarába 450 €. Povedali mi, že to je nemožné z takého niečoho vyžiť. Práve schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov, postarať sa o svoje rodiny aj za cenu, že títo ľudia robia často v dvoch, troch zamestnaniach, to je prednosť Slovenska.“

V tejto súvislosti je podobne zaujímavé sledovať najnovšie štatistické údaje ohľadom produktivity práce podľa ktorých, slovenská ekonomika dnes dosahuje historické rekordy. Nárast produktivity bol u nás takmer najvyšší v Európskej únii.  Napriek tomu, že rast produktivity práce je na Slovensku dlhodobo vyšší než v ostatných európskych štátoch, v raste reálnych platov výrazne zaostávame.

Myslím si, že práve tu sa nám odkrýva  jedna z najhorších slovenských vlastností a to priveľká umiernenosť a skromnosť, mnohokrát hraničiaca až so sprostosťou. Na rozdiel od Roberta Fica, ktorý evidentnú ovčiu povahu ľudí vykresluje ako pozitívum, osobne považujem umiernenosť Slovákov za veľmi nebezpečnú vlastnosť. Presne tak, ako má väčšina z nás obavu porušovať zákony a spoločenské pravidlá, mali by sa konečne aj politici obávať národného hnevu. Pre lepšiu budúcnosť a záchranu slovenského národa je najvyšší čas prebudiť národnú hrdosť a pragmatický radikalizmus. História ľudstva nám opakovane ukázala, že lepší svet tvorili práve  odvážni ľudia,  ochotní  ísť aj za cenu obety do priameho konfliktu s verejne tolerovanou nespravodlivosťou.

Pred naivitou a zbabelosťou nás už v minulosti varoval i Jonáš Záborský: „Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie, a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu, a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zaviažu. Či to tak má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!“

 

Národ má takú vládu akú si zaslúži

Pravda býva občas krutá, no nie nadarmo sa hovorí, že každý národ má takú vládu, akú si zaslúži. Použiteľných a odvážnych Slovákov ochotných prejsť k priamym nátlakovým akciám proti systému je dnes bohužiaľ veľmi málo. Posledné pozostatky slovenskej bojovnosti a radikalizmu zväčša nájdeme už len medzi nacionalistami, niektorými ľavicovými aktivistami, alebo na futbalových štadiónoch medzi chuligánmi. Je však otázne, ktorí zo slovenských radikálov v budúcnosti dokážu s rozumom nasmerovať svoju odvahu a hnev proti skorumpovaným politikom, aby tak prispeli  k radikálnej politickej zmene.

Na reálne zvýšenie životnej úrovne nášho národa potrebujeme, aby Slovensko nebolo prevažne budované len ako zdroj lacnej pracovnej sily. Bez zdravej a kúpyschopnej strednej vrstvy tvoriacej väčšinu spoločnosti je takmer nemožné, aby Slovensko naštartovalo ekonomický rast založený aj na vlastnej vnútornej spotrebe tovarov a služieb, podobne ako je tomu dnes napríklad v Rakúsku.
Pozitívne sa o radikalizme vyjadril aj úspešný kubánsky revolucionár Fidel Castro: „Keď nie ste radikál, neurobíte nič, organizujete stranu, robíte kopu vecí a nič sa nedeje. Ale keď ste radikál, ja som rozmýšľal o tom, že treba urobiť štátny prevrat...“ (Ramonet, 2007, s. 243)

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.