Ľudia v diskusii vyjadrili podporu Róbertovi Švecovi, SME diskusiu zrušilo

Michal Šindolár
03.08.2014 6 523 archív

Denník SME pri informovaní o kandidatúre Róberta Šveca na primátora mesta Nitra a poslanca za obvod Chrenová - Janíkovce porušil Etický kódex Slovenského syndikátu novinárov.  

Regionálna stránka denníka SME priniesla informácie o známych kandidátoch na post primátora Nitry v blížiacich sa komunálnych voľbách, v ktorých Róbert Švec vyhlásil, že nemá záujem o podporu

Martin M. Šimečka: „Noviny vo všeobecnosti prežívajú ťažké obdobie. SME nie sú moje noviny. Z novín na mňa dýcha, že nehľadáte pravdu, ale ju viete. Novinárskou povinnosťou je hľadať pravdu, nech je aj prekvapujúca a nepríjemná. Mám pocit, že SME pravdu pozná a písaním ju len potvrdzuje.“

tých politických strán, ktoré mali za posledných vyše 20 rokov podiel na moci v našom štáte, pretože ich vinou sa náš štát nachádza v takom stave, v akom je.  

Róbert Švec je presvedčený o tom, že politik má pre ľudí pracovať každý deň. Kriticky sa vyjadril na adresu kandidátov, ktorí pár týždňov pred voľbami natlačia predvolebný materiál s nič nehovoriacimi sľubmi. Rozhodol sa, že on do predvolebnej kampane nebude investovať ani jedno euro.  „Moja každodenná práca pre ľudí bude moja predvolebná kampaň.“ Švec je hrdý na výsledky svojej práce pre Slovenské Hnutie Obrody. Hovorí, že je to aj jeho vizitka, ktorú ponúka Nitranom,“ informuje článok Miriam Hojčušovej.

 

Čo je nové na Sme.sk? Cenzúra!

Po prevzatí článku na hlavnú stránku portálu, sa zaradil článok medzi najčítanejšie v priebehu dvoch hodín. Živá diskusia väčšiny diskutujúcich vyjadrila súhlasné stanoviská s názormi predsedu Slovenského Hnutia Obrody, čo ostro kolidovalo s mediálnou politikou denníka SME. Článok z najčítanejších vyhodili a diskusiu v článku zrušili hoci nevykazoval ani jeden dôvod na zrušenie podľa nedávno zverejnených pravidiel pod názvom Prečo pod niektorými článkami nie je možnosť diskutovať?

Podľa Etického kódexu novinára Slovenského syndikátu novinárov sú hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov. Zrušenie nepohodlnej diskusie, ktorá dotvára informáciu, je porušenie nielen vlastných pravidiel denníka SME, ale i spomínaného kódexu.  

Na pretrvávajúci krízu v denníku SME v minulosti upozornil i bývalý šéfredaktor denníka  Martin M. Šimečka: „Noviny vo všeobecnosti prežívajú ťažké obdobie. SME nie sú moje noviny. Z novín na mňa dýcha, že nehľadáte pravdu, ale ju viete. Novinárskou povinnosťou je hľadať pravdu, nech je aj prekvapujúca a nepríjemná. Mám pocit, že SME pravdu pozná a písaním ju len potvrdzuje.“

„Je to prejav zbabelosti a pokrytectva novinárov, ktorí veľmi radi poučujú Slovákov o demokracii a slobode slova, ale v praxi používajú praktiky, ktoré majú blízko k fašistickej a komunistickej totalite,“ skonštatoval Róbert Švec k zásahom denníka SME.

--------------------------------------------------------------------------

Knižný tip: Svedecká výpoveď Karola Kmeťku v súdnom procese s Dr. Jozefom Tisom. OBJEDNÁVAJTE TU. Svedecká výpoveď arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku dňa 6. januára 1947 v politickom retribučnom procese s prezidentom a kňazom Dr. Jozefom Tisom bola podľa jeho vyjadrenia pre neho zásadnou a rozhodujúcou. Dňa 11. januára 1947 Dr. Tiso pred súdom vyhlásil: „Po svedeckej výpovedi pána arcibiskupa Dr. Kmeťku je, ako som povedal svojmu obhajcovi, vlastne tento proces pre mňa skončený, lebo som dostal rozsudok tak vo veci národnej, aj v kňazskej“ Dr. Tisovi išlo predovšetkým o posúdenie jeho konania z hľadiska kresťanskej morálky a to bolo pre neho priaznivé. Táto publikácia chce upozorniť na význam svedeckej výpovede arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku, ktorá vošla do slovenských dejín ako významný dokument o prvej Slovenskej republike a jej prezidentovi. Ďalším cieľom publikácie je oboznámiť čitateľa s biografiou arcibiskupa, aby sa vytvoril objektívny obraz o tejto významnej cirkevnej i občianskej osobnosti, ktorú spracoval Prof. Viliam Judák.