Kiska pozval na inauguráciu zahraničných agentov

Ladislav Kováčik
08.06.2014 10 765 archív

Všetci traja doterajší prezidenti druhej Slovenskej republiky boli kontroverzní – Michal Kováč, Rudolf Schuster, aj Ivan Gašparovič. O žiadnom z nich sa však nedá povedať, že by bol stelesnením kozmopolitných názorov. Je to aj prípad týchto prezidentských volieb, alebo bol novozvolený prezident Andrej Kiska „čiernym koňom“ svetoobčanov?

Aj keď majú prezidentskí kandidáti povinnosť vyúčtovať náklady na kampaň do tridsiatich dní po skončení volieb, viacerí zatiaľ presné sumy vynaložené na kampaň nemajú. Nezverejnil ju ani novozvolený prezident Andrej Kiska. Podľa posledného známeho údaju z konca februára však Kiska priznal, že na kampaň minul 350-tisíc eur. Kiska vtedy povedal, že kampaň si financuje sám z peňazí, ktoré získal podľa súčasného premiéra z úžery. Bolo viacero pokusov prepašovať kozmopolitných ľudí do prezidentského paláca (Eduard Kukan a Iveta Radičová, možno aj Magdaléna Vášáryová), Slovensko si však zatiaľ nikdy nezvolilo takýto extrém. Zároveň však vytrvalo odmietalo najkontroverznejších zástancov opačnej línie, a síce tej, ktorá sa aspoň navonok hlásila k národným hodnotám – Vladimír Mečiar bol odmietnutý dvakrát v druhom kole prezidentských volieb, Robertovi Ficovi sa to stalo teraz. Výsledkom bolo teda, že si naša krajina zakaždým vybrala akýsi stred.


Sorošovi ľudia

Na otázku, akým bude Andrej Kiska prezidentom, zatiaľ nie je celkom ľahké odpovedať. Čosi samozrejme naznačujú osoby, ktoré sa pohybovali v jeho okolí, resp. ktoré by sa mali stať jeho poradcami. Poradcom Andreja Kisku bude bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Bútora v roku 2004 kandidoval aj za prezidenta a na dokreslenie jeho profilu je možné uviesť, že patril k nadšeným zástancom vstupu Slovenska do NATO a EÚ.

--------------------------------------------------------------------------

Kiska pozval na inauguráciu zahraničných agentov

Novozvolený prezident Andrej Kiska rozoslal pozvánky na slávnostné vymenovanie do funkcie, ktoré bude v nedeľu 15. júna. Na recepciu príde aj „nový typ hostí“, Andrej Kiska pozval na recepciu po inaugurácii aj agentov mimovládok platených Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc., Sorošovou Nadáciou otvorenej spoločnosti, či Európskym centrom práv Cigánov so sídlom v Budapešti.  --------------------------------------------------------------------------

A, mimochodom, je tiež čestným prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO), medzi ktorého donorov patrí Nadácia otvorenej spoločnosti (spojená s osobou liberálneho biznisového magnáta Georgea Sorosa), či ďalšia americká ľudskoprávna mimovládka Freedom House, ktorá získavala granty priamo od americkej vlády.


Bojovali proti štátnosti

Môžeme si povedať, že jedna lastovička, konkrétne s menom Martin Bútora, ani leto ani kozmopolitného prezidenta nerobí. Môžeme však spomenúť ďalšie mená z okruhu Andreja Kisku: Rado Baťo a Sergej Michalič. Baťo je bývalý novinár, známy tiež ako hovorca Ivety Radičovej z obdobia jej vlády. O Michaličovi sa zas hovorí ako o človeku, blízkom Mikulášovi Dzurindovi. A nakoniec, národne orientovaný občan nemôže mať radosť ani zo zoskupenia ľudí, ktorí pomohli Kiskovi pred voľbami výzvou „Ide o nás všetkých“. Patrili sem ľudia z autorského okruhu časopisu Týždeň, vrátane šéfredaktora Štefana Hríba, ktorý je známy tým, že si neprial slovenskú štátnosť.

Naznačujú tieto mená niečo? Ak aj naznačujú nútia skôr k silnej skepse. Isto môžeme siahnuť priamo po postojoch budúcej hlavy štátu, aby sme sa pokúsili aspoň načrtnúť, akým prezidentom bude. Kiska deklaroval, že ak bude Hedviga Žáková-Malinová, známa z aféry údajného napadnutia, odsúdená, on jej dá milosť. Je to vysoko kontroverzné rozhodnutie, podobne ako jeho postoj v otázke registrovaných partnerstiev homosexuálov. Kiska na otázku, či takéto partnerstvá schvaľuje, odpovedal: „Schvaľujem registrované partnerstvá, pretože sa domnievam, že dospelí ľudia rovnakého pohlavia, ktorí spolu žijú, by mali mať možnosť usporiadať si niektoré praktické a právne náležitosti svojho spolužitia.“

--------------------------------------------------------------------------

Martin Lacko: Médiá deformujú historické povedomie ľudí

Dnes už nie škola, nie rodina, ale najmä médiá formujú (či deformujú) historické povedomie ľudí, najmä mladých. Osobujú si právo podávať úplne jednoznačný výklad aj tých najzložitejších historických osobností a udalostí, a kádrovať tých, ktorí majú iný názor. --------------------------------------------------------------------------

Pravdaže, občania si nezvolili Andreja Kisku za prezidenta kvôli týmto dvom postojom. Zvolili si ho preto, lebo im imponovala jeho charitatívna činnosť v prospech detí s onkologickými ochoreniami, ale aj kvôli jednoduchej pravde, že Kiska bol v týchto voľbách alternatívou voči Robertovi Ficovi a vôbec politikom ako takým. Z toho, čo sme načrtli, sa však ukazujú indície, že  Andrej Kiska má výrazne bližšie k súčasnej parlamentnej pravicovej opozícii, z čoho však vyplýva aj jedno pozitívum: Andrej Kiska môže dávať pozor na zákony, ktorými by vláda príliš zväzovala ruky malým a stredným podnikateľom. Napokon, sám je bývalým (kontroverzným) podnikateľom.

Prezidenta Andreja Kisku nepochybne ešte preverí čas. Protificovskú eufóriu by však mali vystriedať pozorné oči a uši slovenských občanov, či sa nimi zvolená hlava Slovenskej republiky bude držať svojho sloganu, že je občianskym kandidátom, teraz vlastne už prezidentom. Alebo či bude len prezidentom občanov Bútoru, Baťa, Hríba a spol.

--------------------------------------------------------------------------

Knižný tip: Svedecká výpoveď Karola Kmeťku v súdnom procese s Dr. Jozefom Tisom. OBJEDNÁVAJTE TU. Svedecká výpoveď arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku dňa 6. januára 1947 v politickom retribučnom procese s prezidentom a kňazom Dr. Jozefom Tisom bola podľa jeho vyjadrenia pre neho zásadnou a rozhodujúcou. Dňa 11. januára 1947 Dr. Tiso pred súdom vyhlásil: „Po svedeckej výpovedi pána arcibiskupa Dr. Kmeťku je, ako som povedal svojmu obhajcovi, vlastne tento proces pre mňa skončený, lebo som dostal rozsudok tak vo veci národnej, aj v kňazskej“ Dr. Tisovi išlo predovšetkým o posúdenie jeho konania z hľadiska kresťanskej morálky a to bolo pre neho priaznivé. Táto publikácia chce upozorniť na význam svedeckej výpovede arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku, ktorá vošla do slovenských dejín ako významný dokument o prvej Slovenskej republike a jej prezidentovi. Ďalším cieľom publikácie je oboznámiť čitateľa s biografiou arcibiskupa, aby sa vytvoril objektívny obraz o tejto významnej cirkevnej i občianskej osobnosti, ktorú spracoval Prof. Viliam Judák.