Veľký menom, malý duchom

Ladislav Kováčik
18.05.2014 11 783 archív

Hlavný protiruský denník SME vychádzajúci na Slovensku ozaj neminie ani jednu príležitosť na to, aby zaútočil na svoje terče. Svojmu menu nezostal nič dlžný ani známy židovský komentátor Peter Schutz.

Komentátor Peter Schutz v súvislosti s olympiádou v ruskom meste Soči napísal: „Po Berlíne, Moskve a Pekingu sa v Soči začali ďalšie hry, ktorých hlavným cieľom je svetová propagácia režimu krajiny

Peter Schutz píše najmä pre SME a Týždeň. V mnohých jeho názorovo vyhranených komentároch hraničia jeho postoje k Rusku pomaly s etnicky motivovanou nenávisťou.

usporiadateľov.“ Inak povedané, Schutz nedopraje radosť z olympijských hier žiadnemu národu s politickým zriadením, nevyhovujúcim jeho predstavám. Olympiádu však treba vnímať v prvom rade ako prezentáciu národa,  organizujúceho hry. Priebeh ceremoniálov (úvodného a záverečného) i samotných hier v Soči tomu zodpovedali. Ale trojpísmenkový denník si ani pri tejto príležitosti nezabudol kopnúť do Rusov.

--------------------------------------------------------------------------

Martin Lacko: Médiá deformujú historické povedomie ľudí

Dnes už nie škola, nie rodina, ale najmä médiá formujú (či deformujú) historické povedomie ľudí, najmä mladých. Osobujú si právo podávať úplne jednoznačný výklad aj tých najzložitejších historických osobností a udalostí, a kádrovať tých, ktorí majú iný názor. --------------------------------------------------------------------------


Kosovský precedens

Pokiaľ ide o neskorší vývoj na Ukrajine, tu už dostali odporcovia Ruska skutočné tromfy do rúk, na rozdiel od hlúpeho ohovárania olympiády.  Spomínaný Peter Schutz bil na poplach - Rusko „siahlo na teritoriálnu integritu susedného štátu, ktorého časť si práve pripája k svojmu územiu“. Iste, ruské kroky po ukrajinskej revolúcii sú kontroverzné a problematické. Pripojenie Krymu k Rusku však nie je úplným precedensom. Stačí si spomenúť na Kosovo. Rusko si v tomto prípade povedalo, „keď vy, tak aj my“. Nie je dobré takto argumentovať, pretože tým možno Rusko naznačuje, že už nebude tvrdo bojkotovať existenciu Kosova a uspokojí sa so získaním Krymu.


Západ a Rusko

Vráťme sa však k postoju nášho hlavného mudrca zo SME. Jeho názor je v tomto prípade legitímny, o tom niet pochýb. Vyvstáva však otázka, čo robilo SME a čo robil tento človek v časoch vojny proti Iraku, alebo Líbyi. Vari vtedy rozhorčene písali o agresii západných krajín? O siahaní do záležitostí cudzích krajín? Na tieto otázky si každý z nás vie veľmi ľahko odpovedať. Ak teda zasahuje do záležitostí iných krajín Západ, je to v poriadku. Ak tak urobí Rusko, je to zlé. Akokoľvek s ruskou anexiou Krymu nemusíme súhlasiť, treba uznať, že spomedzi troch veľkých vojenských akcií veľmocí v posledných rokoch (Irak, Líbya, Krym), je anexia Krymu najmenej krvavá. To sa v žiadnom prípade nedá porovnať s obrovskými ľudskými i materiálnymi škodami, napáchanými Západom a jeho spojencami  v Iraku, Líbyi – ale trebárs aj v Srbsku pred 15 rokmi.

Známy denník s jeho komentátorom však naďalej vyvolávajú jednostrannú kampaň proti Rusku. Rusko je zlé nielen keď anektuje cudzie územia, ale aj vtedy, keď usporadúva olympiádu. Západu sa naopak odpustí všetko. V mene boja proti diktatúram. To je pohľad „mienkotvorného“ denníka.

--------------------------------------------------------------------------

Knižný tip: Svedecká výpoveď Karola Kmeťku v súdnom procese s Dr. Jozefom Tisom. OBJEDNÁVAJTE TU. Svedecká výpoveď arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku dňa 6. januára 1947 v politickom retribučnom procese s prezidentom a kňazom Dr. Jozefom Tisom bola podľa jeho vyjadrenia pre neho zásadnou a rozhodujúcou. Dňa 11. januára 1947 Dr. Tiso pred súdom vyhlásil: „Po svedeckej výpovedi pána arcibiskupa Dr. Kmeťku je, ako som povedal svojmu obhajcovi, vlastne tento proces pre mňa skončený, lebo som dostal rozsudok tak vo veci národnej, aj v kňazskej“ Dr. Tisovi išlo predovšetkým o posúdenie jeho konania z hľadiska kresťanskej morálky a to bolo pre neho priaznivé. Táto publikácia chce upozorniť na význam svedeckej výpovede arcibiskupa Dr. Karola Kmeťku, ktorá vošla do slovenských dejín ako významný dokument o prvej Slovenskej republike a jej prezidentovi. Ďalším cieľom publikácie je oboznámiť čitateľa s biografiou arcibiskupa, aby sa vytvoril objektívny obraz o tejto významnej cirkevnej i občianskej osobnosti, ktorú spracoval Prof. Viliam Judák.