Euroskeptické strany

Ladislav Kováčik
07.11.2013 4 662 archív

Európska únia, multikulturalizmus, okliešťovanie práv národných štátov, rozklad tradičných hodnôt – to nie sú problémy, ktoré trápia len Slovákov. V tomto článku si predstavíme niekoľko silných euroskeptických politických strán v Európe.

V Európskom parlamente sa euroskeptické strany združujú v dvoch frakciách. Tou umiernenejšou je frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECRG). Tromi najväčšími stranami v nej (čo do počtu europoslancov) sú britská Konzervatívna strana, česká Občianska demokratická strana a poľská strana Právo a spravodlivosť. Už podľa týchto strán vieme frakciu jasne identifikovať ako pravicovú. Britskí konzervatívci a česká ODS boli v minulosti partnermi Európskej ľudovej strany, ktorá združuje mainstreamové eurooptimistické kresťanskodemokratické a „konzervatívne“ strany. ECRG má v EP 56 poslancov.

Nigel Farage: „Nechceme európsku hymnu, európsku vlajku, nechceme európske pasy, ani politickú úniu. Keď sa nad tým zamyslíme, na tomto postoji nie je nič extrémneho, nie je na tom nič ľavicové, pravicové, je to jednoducho normálne presadzovanie vlastnej identity."

Tvrdší euroskeptici sú v Európskom parlamente zoskupení v menšej frakcii Európa slobody a demokracie (EFD), ktorá má 35 poslancov. Najviac poslancov vo frakcii má Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Zakladateľ a líder UKIP, europoslanec Nigel Farage bol pôvodne členom britskej Konzervatívnej strany, ktorú opustil v roku 1992, po tom, čo bola podpísaná Maastrichtská zmluva. Používatelia YouTube poznajú tohto politika ako pohotového rečníka, bez milosti pranierujúceho súčasné smerovanie Európskej únie. V rámci skupiny EFD pôsobia aj Dánska ľudová strana, strana Praví Fíni, Hnutie za Francúzsko, Solidarna Polska, ale aj Slovenská národná strana, zastúpená v EP poslancom Jaroslavom Paškom.

 

Severania

Dánska ľudová strana bola založená v roku 1995. Za ciele si kladie ochraňovať slobodu a kultúrne dedičstvo svojej krajiny, a zabrániť jej, aby sa stala multietnickou. Má tiež silný sociálny akcent. V rokoch 2001-2011 spolupracovala s dánskymi vládnymi stranami, hoci nebola súčasťou vlády. Jej súčasným lídrom je Kristian Thulesen Dahl. V roku 1995 bola založená aj ďalšia severská euroskeptická strana Praví Fíni. ____________________________________________________ 

Slovenské Hnutie Obrody bolo proti vstupu Slovenska do EÚ a prijatiu okupačnej meny euro. Už pred niekoľkými rokmi sme upozorňovali na to, že pod pláštikom „výhod“ zo vstupu do EÚ a prijatia eura sa skrýva hrozba likvidácie suverenity našej vlasti. Po rokoch musíme konštatovať, že naše obavy sa napĺňajú v plnej miere a čo je ešte horšie, najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky, pod pláštikom boja proti kríze, postupne zbavujú náš národ a štát suverenity a svojprávnosti.  TU. ____________________________________________________

V parlamentných voľbách v roku 2011 sa stala s 19,1 % hlasov treťou najsilnejšou stranou v krajine a najsilnejšou opozičnou. Strana spája ľavicovú ekonomickú politiku s konzervatívnymi spoločenskými hodnotami. Jej lídrom je Timo Soini. Spomenieme ešte jednu severskú politickú stranu, hoci nepatrí do frakcie EFD. Je to strana Švédski demokrati, zameraná euroskepticky a zároveň protiimigračne. Jej história sa začala písať v roku 1988, avšak do národného parlamentu sa dostala až v roku 2010 s 5,7 % hlasov. V Európskom parlamente strana zastúpenie zatiaľ nemá. Vedie ju predseda Jimmie Åkesson. Strana má okolo desaťtisíc členov, čo je rozhodne zaujímavé číslo aj v porovnaní s populáciou celého Švédska (má 9,5 milióna obyvateľov).

Francúzsko

Medzi euroskeptické strany patrí aj Hnutie za Francúzsko Philippea de Villiersa. Hoci patrí k frakcii EFD, je menej euroskeptická ako jej partneri zo spomínanej UKIP – nežiada totiž úplné odtrhnutie sa od EÚ. Strana prispela k francúzskemu odmietnutiu euroústavy v roku 2005 a nesúhlasí s členstvom Turecka v EÚ. Na Slovensku je však spomedzi francúzskych euroskeptických strán známejšia strana Národný front. Strana bola založená v roku 1972 a dlhé roky ju viedol Jean-Marie Le Pen. Ten je teraz čestným predsedom a stranu vedie jeho charizmatická dcéra Marine Le Penová.

Marine Le Penovej sa podarilo v prezidentských voľbách v roku 2012 získať tretie miesto so 17,9 % hlasov a tak dnes nikto nepochybuje o značnom potenciáli strany.

Asi najväčší šok u eurooptimistov strana spôsobila, keď sa v roku 2002 dostal Le Pen do druhého kola prezidentských volieb, spolu s úradujúcim Jacquesom Chiracom. Keď v roku 2011 prevzala opraty Marine Le Penová, strana začala byť vnímaná menej radikálne a viac prijateľne aj pre nevoličov Národného frontu. Strana je však stále protiimigračná a v obľube nemá ani také „výdobytky civilizácie“ ako homosexuálne manželstvá či eutanáziu. Marine Le Penovej sa podarilo v prezidentských voľbách v roku 2012 získať tretie miesto so 17,9 % hlasov a tak dnes nikto nepochybuje o značnom potenciáli strany.

Európa národov - nádej pre slušných občanov

Tých euroskeptických a protimigračných strán, ktoré sme si vymenovali, aj tých, ktoré sme nespomenuli, je veľa. Sú však stále odsúdené na podradné miesto v politike Európskej únie, ktorú ovládajú eurooptimistickí ľudovci (u nás zastúpení v KDH a SDKÚ) a socialisti (u nás zastúpení Smerom). Stále sú však majákom nádeje, ktorý signalizuje, že na Európe národov ešte mnohým jej občanom záleží.

-------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár

--------------------------------------------------------------------------