Význam samosprávnych krajov pre život občana SR

Kliment Uhrecký
09.10.2013 3 751 archív

Opäť prešli štyri roky a chystáme sa pristúpiť k volebným urnám. Teraz hlavne preto, aby sme si zvolili predsedov a poslancov samosprávnych krajov, neraz prizerajúcich sa na nehospodárne nakladanie s majetkom všetkých občanov.

Občan má už plné zuby politiky a svedčí o tom aj pomerne nízka účasť voličov v týchto voľbách. A vlastne ani nikto nemá záujem, aby bola vyššia. No a určite ho nemajú kandidáti na predsedov samosprávnych krajov a ani kandidáti na poslancov krajov, ktorí majú zmobilizovanú vlastnú voličskú základňu. 

Majetok, ktorý spravujú samosprávne kraje, je v katastrofálnom stave. Peniaze chýbajú, ale kde potom sú?Ak by k voľbám pristúpilo viac voličov, určite by to znížilo ich šance na víťazstvo, pretože by si neboli istí, že noví voliči budú voliť práve ich. Preto takýto stav vyhovuje kandidátom, ktorí majú silnú podporu

relevantných politických strán, sú mediálne známi, majú široký okruh známych a priateľov a takpovediac je vopred jasné, kto bude víťazom volieb. Mobilizáciou väčšieho počtu voličov by sa znížili ich šance na úspech a posilnila možnosť, že to nemusia byť oni, kto zasadne na dobre platené fleky v krajskej samospráve. Preto stačí urobiť niekoľko cyklotúr po dedinách, pretože tam je voličská základňa väčšia a podobne aj disciplinovanosť starších voličov, ktorí sú naučení ešte z čias socializmu povinne kráčať k volebným urnám. Aj keď naivné, ale vyslovene účinné je rozvešať po celom kraji bilbordy, na ktorých sa nádejný kandidát objíma s dôchodcom so striebornými vlasmi. Aj v tomto je rafinovanosť kandidátov. Kto chodí hlavne k voľbám? Naši seniori! Práve oni sa nechajú zlákať na sociálnu (ak sa o sociálnej vôbec dá hovoriť) kampaň a pseudonárodné reči kandidátov, ktoré s pravým vlastenectvom nemajú nič spoločné. Okrem iného kozmopolitné vyhlásenia niektorých socialistických poslancov jednoznačne hovoria o silnej proeurópskej orientácii a lokajstve našich socialistických politikov voči Európskej únii a USA.

 

Naši voliči si zvykli voliť menšie zlo,

ktoré je v podstate také isté, ako je to väčšie zlo, ktoré vládlo pred našou socialistickou vládou. Nemáme na výber? Mediálny tlak, vymývanie mozgov demagógiou tzv. sociológov a prognostikov ďaleko pred voľbami vytvára priestor pre víťazstvo stále tých istých ľudí už od roku 1989. Podstata je tá istá, len sa niekedy prejavuje modro, niekedy červeno. Ani jedna z tzv. relevantných politických strán nie je euroskeptická, vlastenecká a skutočne sociálna. Všetky súčasné parlamentné strany sa dokážu zjednotiť v lokajstve voči všemocnej Európskej únii a USA. Takže občan nemá na výber.

------------------------------------------------------------------------- Vyplň formulár - chcem byť členom Slovenského Hnutia Obrody! Nenechajme sa rozdeľovať našimi nepriateľmi. Nie sme ľavica ani pravica, sme Slováci! Všetci chceme to isté, spravodlivé a slobodné Slovensko. Slovenské Hnutie Obrody má víziu, odhodlanie a prostriedky na to, aby očistilo Slovensko od zradcov, aby vrátilo Slovensko do rúk Slovákom. -------------------------------------------------------------------------

Väčšinový volebný systém zase znevýhodňuje slovenských kandidátov pred kandidátmi maďarskej národnosti. Platí to aj v komunálnych voľbách v obciach s národnostne zmiešaným obyvateľstvom. Ak je v obci okolo 60% Slovákov a 30% Maďarov, zvíťazí kandidát maďarskej národnosti. Slováci sa totiž nedokážu zjednotiť. Dobrým príkladom bolo vytvorenie tzv. veľkej slovenskej koalície v nitrianskom kraji, ale niečo podobné by bolo treba aj v ostatných samosprávnych krajoch. Maďari tak získavajú veľké zisky, ktoré nezodpovedajú ich skutočnému percentuálnemu zastúpeniu v kraji a v obciach. Vláda by mala upraviť volebný zákon a garantovať každej národnosti taký počet mandátov v zastupiteľstvách, aký odpovedá ich populácii.

--------------------------------------------------------------------------

BÝVALÝ NITRIANSKY VICEŽUPAN VLADISLAV BORÍK, KTORÝ JE OBVINENÝ Z MANIPULOVANIA TENDROV VÚC, OPÄŤ KANIDUJE

 

Takmer rok a pol polícia nepohla s vyšetrovaním historicky prvého korupčného škandálu v župe, do ktorého boli zapletení ľudia Smeru. Podľa polície prihrávali župné zákazky za desaťtisíce eur vopred vybraným firmám. --------------------------------------------------------------------------

A čo nám samosprávne kraje dávajú dobré k nášmu životu? Nič! Ak sledujete zasadnutie zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, nedozviete sa nič pozitívne. Racionalizácia, rušenie, zlučovanie, spájanie, šetrenie... Krajská samospráva nemá na programe nič iné ako vyraďovanie škôl zo siete školských zariadení s následným prepúšťaním učiteľov, spájanie a zlučovanie škôl s podobným efektom, znižovanie plánov výkonov škôl (rozumej znižovanie počtu tried a žiakov) opäť s podobným výsledkom. Krajská samospráva permanentne ruší nemocnice a sociálne zariadenia, redukuje ich, znižuje počty zamestnancov. Samozrejme s prozaickým argumentom, že chýbajú peniaze. Takýchto výhovoriek už máme od roku 1989 plné zuby.

Chýbajú peniaze na knižnice a kultúrne zariadenia. Neustále sa škrtajú autobusové spoje, zvyšuje sa cestovné. A opäť rušenie, likvidácia... Majetok, ktorý spravujú samosprávne kraje, je v katastrofálnom stave. Ak niekto navštívil hygienické zariadenia v považskobystrickej nemocnici, určite mu bolo na zvracanie. Fasády budov, ktoré spravujú samosprávne kraje, dýchajú závanom čias socializmu a potrebujú rekonštrukciu. Ale zase prozaický dôvod. Nie sú peniaze!

--------------------------------------------------------------------------

VÝMENA PLASTOVÝCH OKIEN NA BUDOVE ÚRADU BSK BOLA PODĽA KONTROLY PREDRAŽENÁ O 1352 PERCENT. JEDNO OKNO STÁLO DAŇOVÝH POPLATNÍKOV 11 000 eur!

„Firma I-­Plus zarobila v župe na podprahových zákazkách spolu vyše deväť miliónov eur. „Jedno okno na SPŠ na Drieňovej stálo napríklad vyše 11-­tisíc eur,“ hovorí kontrolór Marušák. --------------------------------------------------------------------------

Okrem toho tu funguje do očí bijúci lobing, ktorý zvýhodňuje niektoré obce a mestá. Hlavne tie, z ktorých pochádzajú poslanci samosprávnych krajov a sú aj ich starostami alebo primátormi. Takéto obce prekvitajú, neustále sa v nich niečo buduje, kým na druhej strane iné obce chátrajú. V meste, v ktorom bol nejaký poslanec v minulosti učiteľom, sa neznižujú počty žiakov v triedach, ba dokonca sa ani nerušia triedy. Okolité mestá, ktoré takúto vymoženosť nemajú, počty žiakov a tried musia znižovať. Niektoré obce priam rozkvitajú, budujú rozhľadne, rekonštruujú školy, opravujú schátrané budovy, dokonca budujú orloje. Stačí, ak z nich pochádza minister, poslanec alebo nejaký krajský politik z prostredia samosprávnych krajov. Funguje u nás nejaká transparentnosť?


Takže ideme voliť!

Porozprávame sa s nejakým kandidátom, ktorý si to na bicykli preženie cez našu obec alebo mestečko. Určite nie preto, že by chcel schudnúť alebo upevniť si zdravie, ale preto, aby oslovil cieľovú skupinu voličov, ktorej venuje miestečko aj na svojom veľkoplošnom bilborde. Tak sa máme na čo tešiť.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.

--------------------------------------------------------------------------

PRÁVO NÁRODA - NOVINY PRE SLOVENSKO.                    Objednávkový formulár

--------------------------------------------------------------------------