České politické zemetrasenie

Ladislav Kováčik
15.07.2013 1 623 internet

Veľkú pozornosť českých, slovenských aj iných médií vzbudila policajná razia v Českej republike, pri ktorej sa zatýkali politici a špičky štátnej správy. Premiér za ODS Petr Nečas mal sľúbiť posty v štátnej správe trom poslancom a malo ísť o korupciu.

Rozhodnutie o odchode Nečasa z čela vlády, čo zároveň znamená pád vlády ako takej. Sprostredkovať to mala šéfka Nečasovho kabinetu Jana Nagyová. Tá zároveň mala bez súhlasu ministra obrany nechať sledovať Nečasovu manželku, čo spolu s tým, že Nagyová je údajne milenkou Nečasa, dodáva tomuto príbehu až príchuť telenovely.

Preč s Nečasom!

Škandálom povzbudená opozičná Česká strana sociálnodemokratická začala požadovať odchod premiéra, čo sa jej tiež splnilo a to aj bez toho, aby musela zdvihnúť svoje ruky pri vyslovovaní nedôvery vláde.

To, že je zle-nedobre, si uvedomili aj koaliční partneri ODS – TOP 09 a LIDEM – až nakoniec padlo rozhodnutie o odchode Nečasa z čela vlády, čo zároveň znamená pád vlády ako takej.

Vráťme sa teraz k tomu, ako sa obhajoval premiér Petr Nečas pred poslaneckou snemovňou. Tvrdil, že trafiky pre poslancov ODS, ktorí sa vzdali svojich mandátov, a tým svojho času podržali vládu, nie sú korupciou, ale sú v rámci bežnej a štandardnej politickej dohody. Nečas vtedy apeloval na celú snemovňu, obrátiac sa aj pohľadom na všetky strany, počínajúc komunistami a končiac vládnymi ODS a TOP 09, aby uznali, že predsa podobné praktiky poznajú aj oni. Zlé by to vraj bolo, ak by boli exposlancom ponúknuté financie. To, že získali posty, je vraj štandardné. „Ja podporím teba, ty podporíš mňa: to je predsa štandardnou súčasťou politiky,“ argumentoval.

Česká polícia na to mala iný názor. Je istotne pravda, že pod korupciou určite nemožno chápať len rozdávanie peňazí za nejaké služby, môže to byť aj iná výhoda. Či však išlo korupciu v tomto prípade, je kontroverzné.

Nestabilita českej politiky

To je však hlavne otázka pre českých voličov a občanov. Nás Slovákov zatiaľ zamestnávala iná otázka – prečo sa razia podobného rozsahu neobjavila aj v našich končinách. Kauzy politikov na Slovensku majú až šablónovitý priebeh. Nejaký čas sa téme venujú médiá, nakoniec maximálne niekto odstúpi z funkcie, trestnoprávna dohra však nie je žiadna. To platí aj o megakauze Gorila, kedy sa hnev ľudí obrátil hneď na niekoľko politických strán – aj pravicových aj SMERu – naraz. Ľudia si svoju roztrpčenosť vybili v pouličných protestoch a v parlamentných voľbách roku 2012 a tým to skončilo.

Poukázal by som aj na iný rozdiel medzi Českom a Slovenskom. Petr Nečas nie je prvý premiér, ktorý predčasne odstupuje. Vlastne, v histórii samostatnej Českej republiky boli len dvaja premiéri, ktorí vydržali vo funkcii celé štvorročné obdobie – Václav Klaus a Miloš Zeman. Česká politická scéna je teda menej stabilná a aj sa viacej personálne obmieňa než slovenská. Slovenský občan má určite dosť dôvodov, aby takúto stabilitu nepovažoval za ktovieaké pozitívum. To, že naša politika nie je čistá, veľmi dobre vie a to je cena za túto našu stabilitu.

Prelom v mysliach?

Zlá politika po roku 1989 je tak v podobnej situácii ako zlá politika do roku 1989. Aj keď všetci vieme, že aj jeden, aj druhý systém mal ďaleko od úcty k právu a spravodlivosti, odsúdení chýbajú v oboch prípadoch. Len v Česku sa to začalo hýbať.

Za vlády Ficovho SMERu na Slovensku je zrejme nereálne očakávať nejaký zásadný prelom. Snáď by mohol nastať prelom v myslení našich občanov, ktorí napriek zapojeniu Roberta Fica v kauze Gorila tohto politika masovo volili. Prečo? Zrejme v slovenskom myslení prevláda citlivosť na sociálne otázky, keďže sme ani v tomto ohľade až tak veľmi nepokročili. Zrejme väčšia citlivosť na otázky spravodlivosti a korupcie príde až potom, ako budú výrazne zlepšené sociálno-ekonomické podmienky. Dokáže súčasná vláda splniť aspoň túto úlohu? Na to si dá každý z nás odpoveď v nasledujúcich voľbách.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: TRIČKO СНП 1389 biele, (kliknite) Objednaj si tričko s historickým srbským znakom s ktorým bojovali Srbi proti islamu. Erb je v súčasnosti znakom Srbského národného hnutia 1389. V erbe sú štyri písmená С symbolizujúce Само слога Србина спасава - Len jednota spasí Srbov. --------------------------------------------------------------------------